Historyczne Warsztaty e-learningowe – finał 3 X 2020 r.

09.10.2020 Konferencje, sesje

Historyczne Warsztaty e-learningowe – finał 3 X 2020 r.

Początek roku 2020 przyniósł kolejną – trzecią już – edycję warsztatów historycznych, które w całości prowadzone są w formie online na dedykowanej im platformie. Warsztaty pod hasłem „Historia ma przyszłość!” zostały przygotowane przez doktorantów Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego i prezentowały szeroki wachlarz zagadnień: od kartografii przez Wielki Kraków aż po gry komputerowe i Kraków artystów i literatów. Nie zabrakło również tematów dotyczących krakowskich świętych oraz zwyczajów towarzyszących uroczystościom na królewskich dworach. Doktoranci starali się przygotować materiały nie tylko atrakcyjne i interesujące, ale również za ich pomocą wyjść naprzeciw wymaganiom edukacyjnym stawianym przez szkolne programy nauczania.

Oferta warsztatów została skierowana do szkół ogólnokształcących na terenie siedmiu województw, a na warsztaty zapisała się rekordowa ilość uczestników: 231 uczniów z dwudziestu pięciu szkół. Najwięcej uczniów zgłosiło się z II Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie (woj. dolnośląskie) oraz z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie (woj. łódzkie). Przez siedem tygodni młodzież mierzyła się z materiałami warsztatowymi oraz zadaniami, by na koniec podejść do testów konkursowych. Spośród wszystkich uczestników wyłoniono czternastu uczniów, którzy zdobyli taką samą ilość punktów. Przed nimi postawiono zadania dodatkowe przygotowane przez Komisję Konkursową. Dzięki temu wyłoniono laureatów, być może przyszłych studentów Wydziału.

Finał Warsztatów odbył się dopiero 3 X 2020 r., zgodnie z pierwotnym planem zorganizowania go razem z zaprzyjaźnionymi stacjonarnymi Warsztatami Historycznymi. Tego dnia na dziedzińcu budynku administracyjnego przy ul. Kanoniczej 9 spotkali się uczestnicy obu edycji warsztatów, by w tym pandemicznym czasie domknąć kolejne warsztaty i móc z niecierpliwością wypatrywać następnych.

Laureaci Historycznych Warsztatów e-learningowych z rąk Dziekana Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego, ks. prof. dra hab. Jacka Urbana oraz Kierownika Warsztatów, Pana dra hab. Józefa Cezarego Kałużnego odebrali indeksy oraz nagrody rzeczowe .

Są to:

Patrycja Duszka z V Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu

Wiktoria Ulan z Liceum Alternatywnego w Zespole Szkół Alternatywnych w Kłodzku

Michał Kachnowicz z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Głogowie

Mateusz Kornaga z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu

Nagrodzonym jeszcze raz gratulujemy, a Warsztatom Historycznym oraz Fundacji im. Świętej Królowej Jadwigi składamy serdeczne podziękowania za wspólne działanie i – mamy nadzieję – długofalową współpracę.

Sylwia Sperling

Koordynator Historycznych Warsztatów e-learningowych

Zdjęcia z finału Historycznych Warsztatów e-learningowych oraz finału Warsztatów Historycznych O TEMPORA! O MORES! – O CZASY! O OBYCZAJE!, które to uroczyście wspólnie zakończono 3 paździenika 2020 r. można obejrzeć pod linkiem: