Inauguracja nowego roku akademickiego 2020/2021, dhc UPJPII dla bpa Jana Kopca - galeria zdjęć, relacja JP2TV 16 X 2020

16.10.2020 Komunikaty

W 42. rocznicę pontyfikatu św. Jana Pawła II - patrona Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, miała miejsce uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego 2020/2021.

Mszę św. poprowadził Kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni Sekretarz Jana Pawła II, były Wielki Kanclerz UPJPII, homilię wygłosił Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, obecny Wielki Kanclerz UPJPII.

W homilii abp Marek Jędraszewski wyrażał głęboki podziw dla słów i czynów Jana Pawła II, "z których biły niezwyłe - prawdziwość i prawość. Głosił prawdę o Chrystusie i Zmartwychwstaniu (...) Uwierzył w Słowo Prawdy zawarte w Ewangelii - nawet po zamachu 13 maja 1981 roku był przeniknięty bożą bojaźnią, która objawiała się u niego w niezwykłej pokorze".

Abp przypomniał o szkaplerzu, który Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II nosił od dnia swojej I Komunii Świętej, o modlitwie do Ducha Świętego, przejętej od swojego ojca, którą modlił się codziennie. W tym wszystkim żarliwie żył w Chrystusowej Prawdzie - mówił.

"Świat czeka na prawdę - mówił Arcybiskup - młodzież pragnie prawdy, a uczelnia ma na tę potrzebę odpowiedzieć. Chwałą Boga jest uniwersytet, który służy prawdzie" - mówił.

"Człowiek modlitwy, Totus Tuus - cały Twój - oddał się Maryi - mówił pytany o wydarzenia sprzed 42 lat kard. Stanisław Dziwisz. Kochał ludzi, kochał młodzież. Pragnął, by świat był sprawiedliwy. Szedł do tego świata. Nie bał się świata i trudnych zadań" - mówił.

Po Mszy św. odbyła się uroczystość immatrykulacyjna. Tym razem w bardzo ograniczonej grupie przedstawicieli studentów I roku. Jedynie po jednej osobie z wydziału. "...Będziemy systematycznie i pilnie zdobywać wiedzę i umiejętności z pożytkiem dla drugiego człowieka i samego siebie..." - wybrzmiały słowa przyrzeczenia. Wypowiedzieli je w imieniu tysiąca osób, które w tym roku dołączyły do wspólnoty uniwersyteckiej UPJPII.

Minister Piotr Ćwik odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Rektor UPJPII, ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII w przemówieniu inauguracyjnym mówił: „Czas w którym rozpoczynamy nowy rok akademicki nie jest łatwy, co dobrze wszyscy wiemy, ale przecież my - którzy tworzymy społeczność naszego Uniwersytetu - jesteśmy ludźmi nadziei, jak uczył nas wielki nasz patron i przewodnik Jan Paweł II i dlatego też za nim powtarzamy sobie nawzajem - nie lękajcie się!”(…)

Na koniec zaprosił wszystkich do wspólnego dialogu, „który zakłada rozmowę i umiejętność słuchania, aby różnić się mądrze. Aby istniejące, z natury różnice, nie przesłaniały tego, co stanowi o sile wspólnoty ludzkiej, tym samym, by nie stwarzały podziałów … Proszę wszystkich byśmy dbali o Uniwersytet jako nasz wspólny dom, tylko tak bowiem możemy być wyraźnym znakiem dla Kościoła i Ojczyzny. Tylko tak – razem, we wspólnocie – będziemy skutecznie nieśli to, co jest dewizą i zadaniem naszej uczelni: idźcie i nauczajcie.

Niech Bóg przez przyczynę św. Jana Pawła II błogosławi Uniwersytetowi Papieskiemu w Krakowie! Rok akademicki 2020/2021 uważam za otwarty! Quod bonum, felix, faustum fortunatumque sit.”.

Po czym odbyła się uroczystość wręczenia dyplomu honoris causa bp. prof. Janowi Kopcowi w uznaniu zasług badacza historii Kościoła, ze szczególnym uwzględnieniem Kościoła katolickiego na pograniczach, balansującego pomiędzy różnymi tradycjami.

Była to uroczystość jakże inna od dotychczasowych inauguracji - wręczone zostały indeksy studentom wstępującym w mury uczelni, uhonorowano dyplomem doktora honoris causa bp. Jana Kopca, a zarazem na zawsze pozostanie ona w pamięci poprzez warunki obostrzeń w jakich musiała się odbyć.

W miejscu przytywitań licznych gości, Przyjaciół Uczelni, ks. dr hab. Antoni Świerczek, prorektor ds. polityki kadrowej i promocji odczytał niektóre z listów, wymienił osoby, instytucje, uczelnie, które tym razem nie mogąc uczestniczyć w uroczystości nadesłały listy okolicznościowe, za które Wspólnota Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pozostaje niezmiernie wdzięczna.

Quod bonum, felix, faustum fortunatumque sit.

Relacja telewizji JP2TV z uroczystości:

/zdjęcia: Maciej Gradowski, UPJPII/