Aktualności

Inauguracja nowego roku akademickiego 2023/2024 16 X 2023 – relacja

17.10.2023 Komunikaty

inauguracja_roku_akademickiego_upjpii_16_x_2023-1280.jpg

 

Uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęła Msza św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Dziś przypada 45. rocznica wyboru ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły na Biskupa Rzymu, do której odniósł się ks. Tomasz Szopa, kustosz sanktuarium witając zebranych duchownych, wspólnotę Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i przedstawicieli władz, a szczególnie kardynała Dziwisza, który „w wydarzeniach sprzed 45 lat brał udział, i który nadal pozostaje świadkiem życia i świętości św. Jana Pawła II” – mówił ks. T. Szopa.

Kardynał Stanisław Dziwisz w homilii zwrócił uwagę jak wciąż, po upływie wielu lat, są widoczne konsekwencje działania Ducha Świętego: „Dwadzieścia siedem lat pontyfikatu papieża Polaka to ogromne dziedzictwo nauczania i pielgrzymowania. To również ogromny wpływ na życie społeczne i polityczne całego świata. To wszystko było i jest owocem tytanicznej pracy człowieka kochającego Prawdę”. Kardynał zauważa jednak, że prawda się dzisiaj zdewaluowała, jest niewygodna, a współczesny świat polega na zanegowaniu prawdy.

Przypomniał, że w tym kontekście św. Jan Paweł II pozostawił dwie encykliki, poświęcone prawdzie: „Veritatis splendor” oraz „Fides et ratio”. W obydwu papież przekonywał, że prawdy nie należy się lękać, ponieważ jest ona ciepła i serdeczna, piękna i pociągająca. „Szczególną misją Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest podejmowanie świadectwa, jakie złożył święty Patron. Tą misją jest służenie prawdzie, ukazywanie jej piękna i atrakcyjności, głoszenie i dawanie świadectwa o niej. Służenie prawdzie jest niczym innym jak formą miłości, troski o człowieka i świat” – zauważył kardynał.

Kardynał powiedział, że świat potrzebuje prawdy w kwestii człowieka, godności życia, rodziny, ekonomii i polityki oraz także w kwestii Kościoła. Wskazał, że świat potrzebuje także prawdy w kwestii osoby i dziedzictwa św. Jana Pawła II. „W obliczu jakże nieuzasadnionych i raniących oskarżeń musimy wszyscy stanąć odważnie w celu pokazania bogactwa, jakie zostało nam dane przez Boga w osobie Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Nie lękajmy się zatem dawać świadectwa prawdzie!” – mówił. [PEŁNY TEKST HOMILII]

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do sali konferencyjnej w budynku Centrum Jana Pawła II, rektor UPJPII, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała powitał gości – biskupów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, władz uczelni z Krakowa i Polski – rektorów i prorektorów, przedstawicieli świata nauki i duchowieństwa, po czym wygłosił inauguracyjne przemówienie rozpoczynając je od podsumowania minionego roku akademickiego. Przypomniał najważniejsze fakty związane z największą uniwersytecką inwestycją, jaką jest budowa Kampusu Jana Pawła II na os. Ruczaj, przywołał najbardziej znaczące osiągnięcia naukowe i organizacyjne uczelni i pracowników naukowych UPJPII z ubiegłego roku akademickiego, z czego ostatnim jest wejście w skład Rady Doskonałości Naukowej czterech profesorów UPJPII. Rektor wyraził również radość z dużej ilości kandydatów na studia, gdyż w tegorocznej rekrutacji wyraziło chęć studiowania na UPJPII 3574 osób, a przyjętych zostało 917 osób w poczet nowych studentów.

Rektor przypomniał też o stanowisku UPJPII w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II, które wciąż jest ponawiane i potwierdzane przez uczelnię, a w pozostawionym nam przez Niego dziedzictwie jest wiele zadań dla nas do wypełnienia. Są one zapisane m.in. w pasterskiej i proroczej wizji Jana Pawła II dotyczącej fundamentalnych i najważniejszych spraw dla życia każdego człowieka, poświęconej w całości podstawom moralności chrześcijańskiej, jaką jest encyklika „Veritatis splendor”, której 30. rocznicę obchodzimy.

„Oby ten akademicki rok był błogosławiony, zdrowy i pełen naukowych pasji, a także realizacji marzeń i zamierzeń oraz nieustannego szybowania ku górze jak orły niosące nadzieję. Rok akademicki 2023/2024 na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II uważam za otwarty! Quod bonum, felix, faustum fotunatúmque sit”. [PEŁNY TEKST PRZEMÓWIENIA]

Odczytany został list arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Wielkiego Kanclerza UPJPII, który bierze obecnie udział w Synodzie Biskupów w Rzymie.

W wykładzie inauguracyjnym „Od pedagogiki wstydu do edukacji patriotycznej – pedagogiki dumy w Polsce” minister Przemysław Czarnek, odnosząc się do 45. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, stwierdził, że najlepszego przykładu dla pedagogiki patriotycznej możemy szukać w życiu i nauczaniu Jana Pawła II, który „urodził się, wzrastał i żył w przedwojennych Wadowicach, we wszystkich tych warunkach, które tam były, w wielu kulturach. Przyjaźnił się z Polakami i Żydami, widział relacje polsko-żydowskie i ich doświadczał. Był również uczestnikiem wszystkich tych wydarzeń, tragicznych i dramatycznych tu w Krakowie, w czasie II wojny światowej (…). Nie ma lepszego świadka, nie ma lepszego autorytetu, który mógłby nam opowiadać o tym, jaka jest Polska” – mówił minister P. Czarnek. Powiedział także, co potwierdził obecny na sali kard. S. Dziwisz, że nawet gdy został Biskupem Rzymu, nigdy nie przestał być dumny z tego, że jest Polakiem. I mimo, iż znał tak wiele języków, myślał po polsku i w języku polskim przygotowywał wszystkie swoje encykliki.

Minister Edukacji i Nauki uhonorował Medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” rektora UPJPII ks. prof. Roberta Tyrałę, przyznawanym za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej.

Minister wręczył także odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. [LISTA NAGRODZONYCH]

Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski wręczył Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski - prof. dr. hab. Włodzimierzowi Siedlikowi i ks. prof. dr. hab. Jackowi Urbanowi.

Dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin, prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół UPJPII przypominając cele i założenia Stowarzyszenia zapraszała serdecznie wszystkich do współpracy [PEŁNY TEKST PRZEMÓWIENIA], a Stanisław Łopadczak, przewodniczący Samorządu Studentów UPJPII słowa otuchy wlał w serca studentów I roku, którzy przywitani przez prorektor ds. studenckich i dydaktyki prof. UPJPII Małgorzatę Dudę dostąpili uroczystej immatrykulacji.

Quod bonum, felix, faustum fotunatúmque sit!

 

Podczas uroczystości o piękno muzyki zadbał obchodzący 35 lecie działalności uniwersytecki chór Psalmodia pod dyrekcją prof. Włodzimierza Siedlika, a także Marek Pawełek na organach i Schola Gregoriana Sancti Joannis Pauli II pod dyrekcją dr hab. Susi Ferfoglii, prof. UPJPII.

 

Zobacz też
Szef MEiN w Krakowie: Nie ma lepszego autorytetu niż Jan Paweł II

Zapis transmisji uroczystości

 

Okolicznościowe listy z okazji inauguracji

 

Galeria

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano