Inauguracja Rady Rycerzy Kolumba UPJPII 9 XII 2022

15.12.2022 Komunikaty

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie została powołana Rada Rycerzy Kolumba. To pierwsza uniwersytecka Rada w Polsce (rady lokalne Rycerzy Kolumba działają w Polsce najczęściej przy parafiach). Rada skupia 22 członków, w jej skład weszli pracownicy naukowi i administracyjni Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz sympatycy i przyjaciele uczelni. Rada ma stanowić zaplecze naukowe, intelektualne i formacyjne dla Rycerzy Kolumba w Polsce. RRK UPJPII nadano numer (światowy) 18067 oraz imię św. Józefa Sebastiana Pelczara.

W piątek 9 grudnia 2022 r. miało miejsce zebranie inauguracyjne Rady Rycerzy Kolumba UPJPII, podczas którego dokonano wyboru Zarządu. Wielkim Rycerzem Rady Rycerzy Kolumba UPJPII został wybrany lek. med. Roman Drążek, przyjaciel uniwersytetu. Zastępcą Karol Zawiślak, doktor nauk prawnych, pracownik naukowy Wydziału Prawa Kanonicznego UPJPII. Kanclerzem Rady został dr Karol Petryszak, pracownik naukowy Wydziału Filozoficznego UPJPII. Kapelanem Rady jest ks. dr hab. Witold Ostafiński, prof. UPJPII, a duchowym przewodnikiem Rady rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.

Rada Rycerzy Kolumba Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest otwarta na przyjęcie nowych członków. Zaprasza pracowników naukowych, administracyjnych i przyjaciół uniwersytetu.

W najbliższym czasie odbędzie się uroczysta instalacja nowo wybranych członków funkcyjnych Rady.

Rycerze Kolumba działają w Polsce od 2006 roku. Organizacja zrzesza ponad 7 tysięcy mężczyzn działających przy ponad 100 parafiach w całym kraju i realizujących liczne dzieła miłosierdzia. Organizacja z roku na rok coraz skuteczniej udziela pomocy biednym i potrzebującym. Wśród jej działań są m.in. projekty charytatywne, wydarzenia integrujące lokalną społeczność, inicjatywy formacyjne.

Do Polski Rycerze Kolumba przybyli za namową św. Jana Pawła II i na zaproszenie m.in. kard. Józefa Glempa i kard. Franciszka Macharskiego. Pierwszym Kapelanem Stanowym, czyli duszpasterzem Rycerzy Kolumba w Polsce był śp. kard. Franciszek Macharski. Pierwszą radą w Polsce w 2006 roku była krakowska Rada nr 14000 im. Jana Pawła II. Rada Dyrektorów Rycerzy Kolumba, na posiedzeniu w dniach 4–6 lutego 2011 r., podjęła decyzję, aby uczynić Polskę Radą Stanową.

Przełożonym Rycerzy Kolumba w Polsce jest Delegat Stanowy br. Krzysztof Zuba. Funkcję Kapelana Stanowego pełni abp Wacław Depo.

Rycerze Kolumba
są międzynarodową organizacją bratnią katolickich mężczyzn, liczącą blisko 2 miliony członków, którzy działają w kilkunastu państwach świata. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, solidarność, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył sługa boży ks. Michael McGivney, który w 1882 roku w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn, pragnących wzajemnie się wspierać i formować w wierze katolickiej. 31 października 2020 roku został beatyfikowany w katedrze Świętego Józefa w Hartford, w stanie Connecticut. Wizja księdza McGivneya przyczyniła się do stworzenia organizacji, która stała się wiodącą katolicką, bratnią organizacją wzajemnej pomocy na świecie.

źródło: Rycerze Kolumba