Aktualności

Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 15 X 2018 – relacja+galeria zdjęć

16.10.2018 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie nowy rok akademicki tradycyjnie zainaugurował mszą św. w kolegiacie św. Anny. Bp Ignacy Dec mówił w słowach homilii o tym jak ważne miejsce w myśleniu Jana Pawła II zajmowało kształcenie uniwersyteckie. O ideologiach, które w nieodległej przecież historii próbowały niszczyć wartości, jakie winny przyświecać szkolnictwu wyższemu. O dzisiejszych zagrożeniach i jedynej drodze, jaką jest „służba prawdzie w kształtowaniu prawego człowieka, rodziny i narodu…najważniejszym zadaniem uniwersytetu jest służba prawdzie i człowiekowi, zwłaszcza zadaniem uniwersytetu katolickiego.”


Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski dzielił się przekonaniem o wadze i wyjątkowości teologii jako pełnoprawnej dziedzinie nauki, która w wymiarze chrześcijańskim jest refleksją nad objawioną prawdą o Chrystusie. A zwracając się do władz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II mówił: „byście swoją działalnością naukową, bardzo rzetelną pokazywali, że to jądro uczelni jaką jest wydział teologiczny, w pełni na godność nauki zasługuje. Domagając się intelektu można z podniesionym czołem, a także z poczuciem osobistej godności  iść na spotkanie świata, głosząc jemu kerygmat o Chrystusie. Tylko dzięki Chrystusowi człowiek może zrozumieć kim jest, jakie jest jego przeznaczenie, jaki sens życia, także jaki sens drogi w poszukiwaniu prawdy – kończył arcybiskup nawiązując do  słów Jana Pawła II. 


Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak podkreślił, jak ważny to rok dla uczelni. Obok wielkich rocznic uczelnia wkracza w etap przygotowań do 10. rocznicy podniesienia Papieskiej Akademii Teologicznej do godności uniwersytetu. Przypomniał, że 50-lecie obchodzi Instytut Liturgiczny, 10-lecie świętuje Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej. Wkraczając w rok wielkich wyzwań związanych z Konstytucją dla nauki i wprowadzeniem w życie nowej konstytucji apostolskiej papieża Franciszka „Veritatis gaudium”, patrzymy w przyszłość z nadzieją – mówił.
Tym bardziej, że ilość studentów wkraczających w mury uczelni nie maleje, a na studia stacjonarne zdecydowało się więcej osób niż w roku ubiegłym. Tegoroczna rekrutacja pokazała, że największą popularnością wśród studentów cieszyły się kierunki studiów pierwszego stopnia: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, nauki o rodzinie, praca socjalna, historia sztuki, a także archiwistyka i zarządzanie dokumentacją. Podzielił się radością, że sukcesem zakończyła się sprawa afiliacji Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Lwowie do Wydziału Teologicznego UPJPII. Odtąd lwowscy studenci będą studentami krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego. Pogratulował Wydziałowi Nauk Społecznych zdobycia uprawnień i uruchomienia tym samym studiów doktoranckich z nauk o rodzinie i z nauk o mediach.


Kardynał Stanisław Dziwisz w wykładzie „Pontyfikat dla Kościoła i świata” mówił o służbie Jana Pawła II Kościołowi powszechnemu – jego wpływie na rozwój kultu Miłosierdzia Bożego, kultu maryjnego, idei Światowych Dni Młodzieży, podjęciu dzieła nowej ewangelizacji, przyznaniu uprzywilejowanego miejsca ubogim.  Przypomniał liczne pielgrzymki papieża , jego rolę w obaleniu komunizmu, także podjętą realizację posoborowego prawa kościelnego. Mówił o Janie Pawle II jako wielkim orędowniku pokoju w świecie, który podkreślał, że „ prawdziwy pokój buduje się od dołu, nie przez międzynarodowe traktaty czy pertraktacje, ale w życiu codziennym rodzin, wspólnot sąsiedzkich, społeczności lokalnych…Nie da się budować pokoju poza Bogiem, a źródłem pokoju wewnętrznego człowieka jest prawe sumienie.”


Rozpoczęcie nowego roku akademickiego było też dobrą okazją, aby podziękować pracownikom, doktorantom i studentom za twórczy wkład w rozwój uniwersytetu w roku minionym.


 

 

 

GALERIA ZDJĘĆ:

fot. Maciej Gradowski

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano