Aktualności

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022. Relacja + zdjęcia 16 X 2021

16.10.2021 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

 

Uczestników Mszy św. poprzedzającej inaugurację nowego roku akademickiego 2021/2022 UPJPII przywitał rektor Sanktuarium Świętego Jana Pawła II na Białych Morzach ks. kan. Tomasz Szopa.

Zaznaczył jak bardzo ważny w pontyfikacie patrona Uczelni – Jana Pawła II, którego 43. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową obchodzimy tego dnia, był rys intelektualny tego pontyfikatu w sposób wyjątkowy przyczyniający się do realizacji posługi myślenia w Kościele. Wspomniał jak szczególnym wyrazem tej posługi myślenia jest istnienie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W homilii abp Marek Jędraszewski, Wielki Kanclerz UPJPII nawiązał do słów Jana Pawła II: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”, którymi, rozpoczynając swój pontyfikat, tak mocno apelował o otwarcie się na Chrystusa. Istnieje konieczność życia wiarą i rozumem z Chrystusem w sercu, na którego winny otwierać się ludzkie serca a także systemy polityczne. Jak żyć – stawiał pytania Arcybiskup – w epoce ogłoszonej jako czas post prawdy. Jak żyć, jak być człowiekiem w świecie, w którym nie rozum ma decydować o sile argumentów, ale emocje? Cytując Pamięć i tożsamość Jana Pawła II zwrócił uwagę, że ludzie odwracają się od Chrystusa, a ich życie staje się jednym wielkim ośmieszeniem własnego rozumu, gdyż odrzucono Boga jako Stwórcę i pojęcie natury ludzkiej jako rzeczywistości, zastępując ją wytworem myślenia dowolnie kształtowanym i dowolnie zmienianym według okoliczności. Odwołując się do papieskiej, jednej z najważniejszych encyklik Ojca Świętego Fides et ratio zaakcentował, że w człowieku są dwa wielkie uzdolnienia, które musi uznać i którymi musi się posługiwać – rozum i wiara. Jest do tego zobowiązany, gdyż tylko człowiek jest ukoronowaniem całego dzieła stworzenia i winien kontemplować prawdę, która doprowadzi go do Prawdy, którą jest Bóg. Taka droga pozwala zrozumieć, co znaczy ziemia, z której się wyrasta, tradycja, z której się czerpie, tożsamość, jaką się kształtuje. Polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie – pisał Jan Paweł II w ostatniej swojej książce, a w przemówieniu w UNESCO 2 czerwca 1980 r. mówił: Jestem synem swojego narodu. który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie był przez sąsiadów skazywany na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg. Trudna historia ojczyzny, z której wyrósł Jan Paweł II, jak sam mówił, ułatwiała mu spotkania i kontakt z ludźmi na wszystkich kontynentach. Doświadczanie i pogłębianie wiary, szacunek i upominanie się o godność ludzkiego rozumu, doświadczenie własnej ojczyzny, coraz bardziej mądre wracanie do jej historii, do zobowiązań, które na nas spoczywają, sięgając do przeszłości, do ufnego wychylenia się w przyszłość, by prowadzić dialog z całym światem – oto największe zadania, jakie stoją przed profesorami, nauczycielami akademickimi i młodzieżą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – mówił metropolita krakowski, podkreślając konieczność wdzięczności wobec Boga za Jana Pawła II i zgłębiania jego nauczania. Wsłuchując się w jego głos, pogłębiając znajomość jego nauczania będziemy świadkami nie marnego czasu, ale autentycznego humanizmu, chrześcijańskiego humanizmu, który pociąga innych – zakończył arcybiskup.

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przychodzi zawsze i chętnie do tego sanktuarium, dlatego że tutaj czujemy się jak w domu – w domu Jana Pawła II. Czujemy, że on prowadzi nas i trzyma mocno za rękę – mówił ks. prof. Robert Tyrała na zakończenie liturgii. Jesteśmy pewni, że „fides et ratio” jest naszym zadaniem. (…) Oby ten nowy rok akademicki był rokiem podążania śladem Jana Pawła II dla nas wszystkich.

W tym roku akademickim przypada 40. rocznica powołania przez Jana Pawła II dzisiejszego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, z tej okazji o łączności duchowej zapewnił wspólnotę akademicką UPJPII papież Franciszek. W liście podpisanym przez Sekretarza Stanu kard. Pietro Parolina Ojciec Święty życzy, aby kolejne lata działalności Uniwersytetu były czasem owocnego studium prawdy, nabywania wiedzy i twórczego stosowania jej w życiu osobistym i społecznym, dla dobra ludzi i na chwałę Boga.

Mszę św. pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego koncelebrowali: metropolita senior kard. Stanisław Dziwisz, abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, rzeszowski biskup pomocniczy Edward Białogłowski oraz bp Jan Zając. Władze świeckie reprezentowali m.in. minister Piotr Ćwik z kancelarii prezydenta RP oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Andrzej Gut-Mostowy, który był pierwszym zwierzchnikiem Rycerzy Kolumba w Polsce.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do sali konferencyjnej w budynku Fides, gdzie miała miejsce inauguracja roku akademickiego. Rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała przywitał gości – biskupów przybyłych na uroczystość, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, uczelni katolickich w Polsce oraz Kolegium Rektorów Krakowa, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, profesorów, pracowników, studentów i doktorantów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Podziękował za ubiegły rok akademicki, który przebiegał w trudnym pandemicznym czasie, za pracę online i zaangażowanie w okresie wielu ograniczeń. Wspomniał osiągnięcia uczelni na niwie naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej, sukcesy pracowników. To jest niewątpliwie ważny – nasz uniwersytecki – przyczynek do ewangelizacji świata przez naukę i kulturę. To jest także nasz dialog fides et ratio. To jest stawianie odważnych kroków na drodze dialogu pomiędzy Kościołema kulturą, tak jak uczył nas tego Jan Paweł II – mówił rektor. Wspomniał plany i wyzwania, jakie stoją przed wspólnotą akademicką UPJPII w rozpoczynającym się roku akademickim. Wyraził radość, że na UPJPII studiuje ponad 3000 studentów, i że po raz kolejny znacząco zostały przekroczone dotychczasowe wskaźniki ilości nowoprzyjętych studentów.

Przypomniał, że 8 grudnia 2021 roku Uczelnia będzie obchodzić 40-lecie erygowania Papieskiej Akademii Teologicznej przez papieża Jana Pawła II, a 11 stycznia 2022 roku 625. rocznicę erygowania Wydziału Teologicznego. Przypomniał także zadania, jakie stawiał Jan Paweł II przed uniwersytetem nazywając go Matką, która rodzi i wychowuje, która się troszczy. Uniwersytet powołany jest do służby prawdzie, jej odkrywania i przekazywania innym. Ważna jest kwestia posługi myślenia. W codziennym trudzie pracownika nauki konieczna jest także szczególna wrażliwość etyczna. Ona wręcz stanowi fundament rozwoju nauki i sztuki. Szczerość, pokora, odwaga, uczciwość, troska o człowieka mają towarzyszyć wszelkim działaniom na uczelni. Ludzie mądrzy są dzisiaj niezwykle potrzebni nie tylko światu, ale także Polsce i Kościołowi. A dialog pomiędzy Kościołem, a światem nauki jest nie tylko niezwykle istotny, ale wręcz konieczny, jest potrzebą chwili. On jest potrzebny dla przyszłości. Dialog taki opierać się powinien na prawdzie i zawsze ma być służbą – mówił rektor.

A przypominając o zawierzeniu Uczelni Matce Bożej Kalwaryjskiej podczas ostatniej pielgrzymki wspólnoty akademickiej do Kalwarii Zebrzydowskiej, życząc roku błogosławionego i pełnego naukowych pasji, realizacji zamierzeń na miarę Patrona Uczelni wypowiedział słowa: Rok akademicki 2021/2022 uważam za otwarty! Quod bonum, felix, faustum fortunatumque sit.

Wręczono odznaczenia państwowe oraz medale Komisji Edukacji Narodowej zasłużonym wykładowcom i pracownikom UPJPII. Minister Piotr Ćwik odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wojewoda małopolski Łukasz Kmita list premiera Mateusza Morawieckiego, minister Włodzimierz Bernacki złożył życzenia w imieniu  Ministra Edukacji i Nauki, 

Immatrykulację studentów przeprowadziła prorektor ds. nauki i dydaktyki, dr hab. Małgorzata Duda, prof. UPJPII. Przedstawiciele studentów I roku wszystkich kierunków prowadzonych na UPJPII złożyli uroczyste ślubowanie. Pasowanie berłem przez rektora Uczelni symbolicznie włączyło ich w poczet studentów UPJPII.

Nowych studentów witał przedstawiciel Samorządu Studentów UPJPII Michał Michalski: Kochani, witajcie w rodzinie akademickiej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Życzę Wam z całego serca, aby najbliższe lata, które tu spędzicie były jednymi z najpiękniejszych momentów życia: czasem zawierania nowych kontaktów, znajomości, przyjaźni, ale także niesamowitą przygodą i przede wszystkim czasem na poszerzanie horyzontów. A na koniec taka mała rada: bądźcie otwarci na szeroki wachlarz możliwości, które oferuje Wam nasza Uczelnia i nie bójcie się podejmować nowych wyzwań. To naprawdę wyjdzie Wam na dobre. Czerpcie pełnymi garściami z wykładów, ćwiczeń i dodatkowych, bezpłatnych szkoleń i kursów, podnoszących wasze kwalifikacje – bo jak nie teraz, to kiedy?

W wykładzie inauguracyjnym, doktor honoris causa UPJPII (2007 r.), a także przez wiele lat pełniący funkcję Najwyższego Rycerza Zakonu Rycerzy Kolumba Carl Anderson, mówił o odpowiedzialności za kontynuowanie dziedzictwa św. Jana Pawła II, jaka spoczywa na wykładowcach, administracji, ale jest również wielką odpowiedzialnością każdego studenta.

Zwrócił uwagę, że w perspektywie doświadczeń ostatniego stulecia, w którym wojny i okupacje pochłonęły życie milionów ludzi, należy postawić pytanie fundamentalne – Jak powinniśmy żyć we wspólnocie? (…) Demokracja daje nam wolność udzielenia na nie odpowiedzi, zaś chrześcijaństwo do udzielenia tej odpowiedzi nas zobowiązuje.  Wskazał na aktualność tego pytania we wspólnocie akademickiej: w jaki sposób powinniśmy wspólnie żyć, wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II?

Jako profesor i filozof Karol Wojtyła dążył do pełniejszego zrozumienia transcendentnego charakteru osoby ludzkiej, jako kapłan, biskup i papież, św. Jan Paweł II zabiegał o ochronę transcendentnej godności. Nasza polityka, ekonomia, nauka, technologia i kultura muszą być otwarte na to, co transcendentne – mówił Carl Anderson. Wskazał, że kolejny, nowy rok akademicki to wyzwanie, by stawać się naocznymi świadkami siebie samych i swojego człowieczeństwa. Zwrócił uwagę jak bezkompromisową drogą podążał Jan Paweł II ku transcendencji, w nim samym, jak i tej obecnej w drugim człowieku. Przypomniał jak często Jan Paweł II mówił o wolności religijnej jako o podstawowym prawie człowieka, stąd Misję i działalność tego uniwersytetu również możemy rozumieć jako nierozerwalnie związaną z wolnością religijną – wolnością nie tylko pozwalającą na kult, lecz także na wspólne życie zgodne z moralną prawdą o osobie ludzkiej (…) Nie opóźniajcie ani nie przerywajcie swojej drogi. Zamiast tego, wyruszcie śladami św. Jana Pawła II. On część swoich najważniejszych życiowych decyzji podjął właśnie w czasie studiów. Czasami na tej drodze napotkacie trudności, czasem będzie wymagała odwagi. Lecz, jak przypomina nam św. Paweł: „nie dał nam Bóg ducha bojaźni” (2 Tm 1, 7). A zatem zacznijcie teraz. Zacznijcie w tym roku. – zakończył swój wykład C. Anderson.

 

Rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała podziękował wszystkim za obecność, za przygotowanie uroczystości, w tym chórowi uniwersyteckiemu „Psalmodia” i scholi gregoriańskiej pod kierunkiem s. Susi Ferfogli za piękną muzykę towarzyszącą dzisiejszym wydarzeniom.
Uroczystość inauguracji była symultanicznie tłumaczona na język migowy.

 

Quod bonum, felix, faustum fortunatumque sit!

 


Zapis transmisji online

Eucharystia Uroczystość

 

Galeria

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano