Aktualności

Inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego z udziałem Rektora UPJPII, nagroda „Ratio et Spes” dla ks. prof. Michała Hellera 19–21 II 2023

20.02.2023 Komunikaty

 

Eucharystia pod przewodnictwem Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka w bazylice katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu poprzedziła inaugurację Światowego Kongresu Kopernikańskiego (World Copernican Congress). W uroczystości wziął udział ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor UPJPII.

19 lutego przypada rocznica urodzin Kopernika, stąd też Uniwersytet Mikołaja Kopernika, obchodzi tego dnia swoje święto (więcej nt. święta). Ważnym punktem uroczystości był wykład inauguracyjny, który wygłosił prof. Phillip James Edwin Peebles, kanadyjski astronom i kosmolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2019.

Światowy Kongres Kopernikański jest kulminacją obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W jego obradach bierze udział kilkuset uczonych z całego świata. Głównym jego celem jest przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością wybitnego uczonego i astronoma, a także jego wpływem na rozwój nauki, kultury i sztuki. Kongres potrwa do 21 lutego 2023 roku, ale rozpocznie jednocześnie swoją całoroczną podróż po Polsce, goszcząc w ośrodkach najbliżej związanych z życiem astronoma. W Krakowie odbędzie się 24–26 maja.

Rektor UPJPII wziął także udział w inauguracji Akademii Kopernikańskiej (więcej o Akademii Kopernikańskiej).

 


michal_heller_-_nagroda_ratio_et_spes-1280.jpg

20 lutego w Collegium Maximum UMK odbyło się posiedzenie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, również z udziałem rektora UPJPII. Tego dnia nastąpiło także ogłoszenie i przekazanie nagrody naukowej „Ratio et Spes” ks. prof. Michałowi Hellerowi, będącemu przez wiele lat pracownikiem naukowym Wydziału Filozoficznego UPJPII.

„Ratio et Spes” to nagroda przyznawana wspólnie od 2020 r. przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Watykańską Fundację Joseph Ratzinger-Benedetto XVI za wybitną interdyscyplinarną publikację naukową lub cykl publikacji mieszczących się w corocznie określanej problematyce.

Czwartej edycji towarzyszył temat „Człowiek wobec Wszechświata”. Zdaniem jury najlepiej w tę problematykę wpisuje się ostatnia publikacja Nieskończenie wiele wszechświatów. Od Einsteina do Nieskończoności ks. prof. Michała Hellera, który nagrodę „Ratio et Spes” otrzymał również w uznaniu całokształtu twórczości.

Ks. prof. Michał Heller, laureat tegorocznej Nagrody Naukowej „Ratio et Spes”, jest emerytowanym profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz członkiem stowarzyszonym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Jest również członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk, członkiem zwyczajnym Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, a także laureatem prestiżowej Nagrody Johna Templetona, Kawalerem Orderu Orła Białego oraz laureatem Nagrody Erazma i Anny Jerzmanowskich.

Ks. prof. Heller jest założycielem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych – obecnie części Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół fizyki relatywistycznej, w szczególności kosmologii relatywistycznej, geometrycznych metod w fizyce, filozofii przyrody i historii nauki oraz problematyki z pogranicza nauki i teologii. Ksiądz Profesor jest autorem licznych prac naukowych i książek popularnonaukowych.

(tekst o nagrodzie za KAI)


 

Toruńska inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego rozpoczyna obchody Roku Mikołaja Kopernika.

 

Galeria

 

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano