Aktualności
IX Międzynarodowe Sympozjum Liturgiczne Ad Fontes Liturgicos "W służbie tradycji i odnowy liturgicznej. 50 lat Instytutu Liturgicznego w Krakowie" 24 – 25 X 2018
27.08.2018
Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
ZAPROSZENIE NA IX SYMPOZJUM „AD FONTES LITURGICOS”
Instytut Liturgiczny UPJPII w Krakowie we współpracy z Ukraińskim Uniwersytetem Katolickim we Lwowie (Ukraina), Greckokatolickim Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Preszowskiego w Preszowie (Słowacja) oraz Greckokatolickim Instytutem Teologicznym Świętego Atanazego w Nyíregyháza (Węgry)
serdecznie zaprasza na
sympozjum naukowe „Ad Fontes Liturgicos” poświęcone 50-leciu Instytutu Liturgicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, które odbędzie się w dniach 24 – 25 października 2018 r. w Krakowie.
W sympozjum weźmie udział 22 przedstawicieli liturgicznych ośrodków badawczych z 10 krajów Europy. Prelegenci przedstawią historię tych ośrodków, osiągnięcia naukowe, tematy nad którymi obecnie pracują oraz plany przyszłych badań naukowych w dziedzinie liturgii.
Słowo prorektora, prof. UPJPII, ks. dra hab. Roberta Tyrały na otwarcie jubileuszowego IX Międzynarodowego Sympozjum Liturgicznego.
Na fali odnowy liturgicznej w 1966 roku rozpoczęło swoje działania na ternie Archidiecezji krakowskiej Studium Liturgiczne z o. Franciszkiem Małaczyńskim. Po powrocie ze studiów rzymskich - w 1968 roku - ks. Wacława Świerzawskiego, możliwym było utworzenie na bazie owego studium Instytutu Liturgicznego. Od samego też początku kościół św. Marka stał się miejscem centralnym, dla Instytutu - dokładnie tak - jak w soborowej reformie ołtarz na środku świątyni, Tam koncentrowało się życie tej nowej struktury duchowo-naukowej. Znamienne, że dzisiaj jest to nasz kościół uniwersytecki. Tak też dla całej naszej społeczności postawiony zostały dobry fundament. 23 września 1968 roku, która to data uważana jest za datę powstania Instytutu - kard. Karol Wojtyła pisze do ks. Świerzawskiego: powierzam ks. doktorowi zorganizowanie Studium Przywydziałowego, a zarazem Ośrodka Liturgicznego w Krakowie . Następnie już po wstępnej organizacji w dniu 8 października 1968 roku, w kolegiacie św. Anny miała miejsce uroczysta liturgia, której przewodniczył bp Jan Pietraszko, a homilię wygłosił o. Franciszek Małaczyński. Po niej w Kordelianum w imieniu kard. Wojtyły przemówił bp Julian Groblicki, a ks. dr Świerzawski wygłosił wykład inauguracyjny. I tak wszystko się zaczęło!
Iluż było wyjątkowych pedagogów, którzy nauczali w tej akademickiej wspólnocie, by obok już wymienionych wspomnieć ks. prof. Stefana Koperka, drugiego dyrektora Instytutu (i pozwolę sobie na prywatę: mojego wspaniałego Mistrza i Promotora pracy doktorskiej). A także po powstaniu sekcji muzycznej od 1974 roku z Marianem Machurą (od 2008 roku już jako Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie) i sekcji sztuki od 1976 roku z ks. Marianem Zielniokiem (od 2008 roku jako Instytutu Sztuki i Kultury w Krakowie). Iluż było i jest absolwentów naszego Instytutu, by wspomnieć chociażby tych, którzy dzisiaj zasiadają na sali, wspaniałych liturgistów, muzyków, historyków sztuki, homiletów, ale i tych co w duszpasterstwie w Archidiecezji krakowskiej - i przecież nie tylko - wprowadzali odnowę liturgiczną. Jak wiele jest też wspaniałych publikacji i naukowych dyskusji dotyczących soborowej reformy. Niewątpliwie aggiornamento - także dzięki tym 50-latom Instytutu - dotarło do Krakowa i Polski.
Dobrze, że nie zatrzymujecie się jedynie na historii, choć bez niej nie zrozumiemy przecież tego co przed nami. Chcecie mówić o teraźniejszości i przyszłości. I to nie tylko w Krakowie, ale także w innych europejskich ośrodkach liturgicznych. Jakże w dzisiejszej sytuacji Kościoła - jest ważne - powrót do źródeł, do liturgii. Bowiem jeśli obserwując proces laicyzacji, już przecież nie tylko w Europie i świecie, ale także w Polsce, widzimy jeszcze większy sens dotarcia ze zrozumieniem i jakością sprawowania najważniejszego działa Kościoła jakim jest liturgia. A skoro jest ona źródłem i szczytem Jego życia, powinna mieć swoje najważniejsze w Nim miejsce. Dobre fundamenty Instytutu Liturgicznego, postawione 50-lat temu w Krakowie, dają ważną podstawę do tego, by dzisiaj także głos naukowy i duszpasterski tej wspólnoty akademickiej był słyszany. Tego życzę trzeciemu dyrektorowi Instytutu ks. prof. Wiesławowi Przyczynie oraz całemu wyjątkowemu gronu naukowców i duszpasterzy naszej akademickiej i wyróżniającej się jednostki jakim jest Instytut Liturgiczny. Otwieram więc uroczyście tę jubileuszową Konferencję.
Dziękuję za uwagę i Instytutowi życzę kolejnych co najmniej 50-ciu lat!
Szanowni Goście i Przyjaciele zarazem Instytutów Liturgicznych z Europy,
W imieniu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II dziękuję, że jesteście dzisiaj razem z nami, aby świętować 50-lecie Instytutu Liturgicznego w Krakowie. Dzieło kard. Karola Wojtyły, bpa Wacława Świerzawskiego i tylu innych wspaniałych ludzi, jest dla naszego Uniwersytetu niezwykle ważną i żywa cząstką. Powstały w 1968 roku Instytut, na fali odnowy liturgicznej po Soborze Watykańskim II, był Opatrznościowym dziełem Boga i ludzi. Może właśnie dlatego nadal, po tylu latach istnienia jest odważny w wytyczaniu dróg liturgicznego życia Kościoła w Krakowie i w Polsce. Dobrze, ze dyskutujecie nie tylko o przeszłości, ale z ufnością patrzycie w przyszłość. Jestem przekonany, ze ona rysuje sie wspaniale. Dziękuję za Waszą obecność i ukazanie przyszłości liturgicznej rzeczywistości. A sama liturgia jako źródło i szczyt życia Kościoła, nadal pozostaje Jego najważniejszym dziełem. Bowiem oddawanie chwały Bogu i uświecenie człowieka, nieustannie jest największą troska Kościoła, a w nim i naszego Uniwersytetu.
Szczegółowy program sympozjum wraz z tematami referatów:
Środa 24.10.2018
9.00 Otwarcie sympozjum
9.30 SESJA 1 Instytut Liturgiczny UPJPII w Krakowie
JANUSZ MIECZKOWSKI, PRZEMYSŁAW NOWAKOWSKI CM, Katedra Historii Liturgii
Instytut Liturgiczny w Krakowie w służbie odnowy liturgicznej w Polsce
ADELAJDA SIELEPIN CHR, JAROSŁAW SUPERSON SAC, Katedra Teologii Liturgii
Myśl teologiczna krakowskiego Instytutu Liturgicznego w posoborowym 50-leciu
WIESŁAW PRZYCZYNA, HENRYK SŁAWIŃSKI, Katedra Komunikacji Religijnej
Homiletyka akademicka w Instytucie Liturgicznym – początki i rozwój
KAZIMIERZ PANUŚ, Katedra Homiletyki
Homiletyka seminaryjna w latach 1968 – 2018
11.00 przerwa na kawę
11.30 SESJA 2 Atenea Rzymskie
GIUSEPPE GUERRA CM, Redakcja „Ephemerides Liturgicae” (Roma)
Akademia Liturgiczna w Rzymie od 1840 do 1970 roku
JORDI-AUGUSTI PIQUÉ I COLLADO OSB, Papieski Instytut Liturgiczny w Rzymie
Papieski Instytut Liturgiczny (Rzym 1961-2018): przeszłość, dzień dzisiejszy i wizja przyszłości. Naukowe studium liturgii w służbie Kościoła
ALBERTO VERNASCHI CM, „Centro Liturgico Vincenziano” (CLV) w Rzymie
Wincentyńskie Centrum Liturgiczne w służbie nauk liturgicznych
13.00 OTWARCIE WYSTAW w Muzeum Historyczno-Misyjnym
„Misterium liturgii” (kurator Wacław Umiński CM, Instytut Historii UPJPII)
„Misterium codzienności” Katarzyna Makieła-Organisty
(kurator Barbara Ciciora, Adriana Sułowska, Instytut Historii Sztuki i Kultury UPJPII)
13.30 przerwa na obiad
15.30 SESJA 3 Ośrodki badawcze Europy Środkowej (1)
MARCEL MOJZEŠ, Greckokatolicki Wydział Teologiczny Uniwersytetu w Preszowie
Znaczenie podejścia teologicznego i duchowego w procesie odnowy liturgicznej w Kościele Greckokatolickim na Słowacji
ŠTEFAN ŠAK, Prawosławny Wydział Teologiczny Uniwersytetu w Preszowie
Odnowa liturgiczna w duchu tradycji Kościoła
VOJTECH BOHAČ, Greckokatolicki Wydział Teologiczny Uniwersytetu w Preszowie
Pełna inicjacja w Greckokatolickiej Metropolii Preszowskiej
JÁNOS NYIRÁN, Greckokatolicki Instytut Teologiczny Św. Atanazego w Nyíregyháza
Od błędnej praktyki aż do odnowy posługi diakonatu w tradycji Kościoła Greckokatolickiego na Węgrzech
17.00 przerwa
18.00 Msza Święta dziękczynna w kościele św. Marka
19.30 kolacja w siedzibie Stowarzyszenia „SIEMACHA” (ul. Długa 42)
Czwartek 25.10.2018
9.00 SESJA 4 Ośrodki badawcze Europy Zachodniej i Południowej
OLIVIER PRAUD, Wyższy Instytut Liturgiczny w Paryżu
Teologia celebracji. Myśląc o ars celebrandi 50 lat po Vaticanum II
MARIUS LINNENBORN, Instytut Liturgiczny w Trewirze
Historia i znaczenie Instytutu podczas odnowy liturgicznej oraz jego dzisiejsza rola w krajach niemieckojęzycznych
JAUME GONZÁLEZ PADRÓS, Wyższy Instytut Liturgiczny w Barcelonie
Liturgia wnętrza. W stulecie Ducha liturgii Romano Guardiniego
ADRIAN FLORENTIN CRĂCIUN, Instytut Nauk Liturgicznych we Fryburgu (Szwajcaria)
Źródła liturgii i teologia liturgiczna w Instytucie Nauk Liturgicznychde we Fryburgu
ANDRÉ LOSSKY, Instytut Teologii Prawosławnej Św. Sergiusza w Paryżu
Tygodnie liturgiczne Saint-Serge w Paryżu i ich potencjalny wkład w odnowę liturgiczną
11.00 przerwa
11.30 SESJA 5 Ośrodki badawcze Europy Środkowej (2)
NIKOLAJ ARACKI ROSENFELD O.Cist, Wydział Teologiczny Uniwersytetu w Lublanie
Typologiczna lektura sakramentów. Serdeczne i żywe umiłowanie Pisma Świętego w dziele adaptacji świętej liturgii (por. SC 24)
BOGUSŁAW MIGUT, Instytut Liturgiki i Homiletyki - KUL
Liturgia jako theologia prima. Kierunki i najważniejsze osiągnięcia badań nad liturgią na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II
ERWIN MATEJA, Instytut Liturgii, Muzyki i Sztuki Sakralnej- Uniwersytet Opolski
Posoborowa liturgia w kontekście tradycji śląskiej
13.30 przerwa na obiad
15.30 SESJA 6 Ośrodki badawcze Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej
CEZAR LOGIN, SIMEON STEFAN PINTEA, Wydział Teologii Prawosławnej, Uniwersytet Babeș-Bolyai w Cluj
Tradycja i odnowa we współczesnej praktyce i badaniach liturgii w Rumuńskim Kościele Prawosławnycm: perspektywy, projekty, kierunki
AVHUSTYN SOLANSKYY, Akademia Teologiczna Błogosławionego Teodora Romży w Użgorodzie
Odnowa własnej tradycji liturgicznej w greckokatolickiej eparchii Mukaczewa jako klucz do odkrycia jej oryginalnej duchowości
VASYL RUDEJKO, Katedra Nauk Liturgicznych – Ukraiński Katolicki Uniwersytet we Lwowie
Odnowa studiów liturgicznych w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim
16.30 przerwa
17.00 DEBATA NA ZAKOŃCZENIE
Instytuty Liturgiczne w Europie dzisiaj – perspektywy działalności i współpracy
18.00 KONCERT w kościele Księży Misjonarzy, Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej
19.30 kolacja
Patronat honorowy:
Jego Magnificencja
Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
Ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak
Instytut Liturgiczny
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
31-069 Kraków, ul. Bernardyńska 3
Sympozjum odbędzie się w seminarium Księży Misjonarzy:
Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy
(Aula Ks. Konstantego Michalskiego CM w budynku biblioteki)
31-058 Kraków, ul. Stradomska 4
Pliki do pobrania
plakat_af.pdf
7.43MB [ .pdf ]
program_ad_fontes.pdf
1.34MB [ .pdf ]
program_wersja_angielska.pdf
68.16KB [ .pdf ]