Aktualności
"Jadwiga − Klejnot Wawelu" - spektakl on-line 12 XII 2020
19.11.2020
Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Aktualizacja z dnia 15 listopada 2020 r.: Prapremiera on-line spektaklu "Jadwiga – Klejnot Wawelu" odbędzie 12 grudnia 2020 r. o godz. 18:00. Link do transmisji zostanie podany na dzień przed spektaklem.
Pomysł spektaklu o postaci Królowej Jadwigi zrodził się z pragnienia przedstawienia Świętej w sposób wyjątkowy z okazji jubileuszu Fundacji im. Św. Królowej Jadwigi, mającego miejsce w lutym 2020 r. Niestety, pandemia koronawirusa pokrzyżowa nie tylko nasze plany. Mamy jednak nadzieję, że w zdrowiu uda nam się zrealizować prapremierę spektaklu "Jadwiga – Klejnot Wawelu", który ma być nie tylko przedstawieniem faktów z życia św. Królowej Jadwigi, ale także ukazaniem jej przeżyć wewnętrznych, duchowości, wrażliwości – ukazania jej jako wzoru kobiety, mającej władzę króla, a jednocześnie pokornie służącą innym poprzez dobroć i miłość. W spektaklu mają się więc przeplatać wątki historyczne z wątkami związanymi z jej duchowością. Oprócz tego spektakl ma przypominać o wspaniałym dziedzictwie kulturowym Polski, a szczególnie Krakowa, który świętej Jadwidze tak wiele zawdzięcza. To dzięki niej Kraków stał się cenionym w Europie ośrodkiem akademickim i kulturalnym, który sławą tą cieszy się do dzisiaj. Św. Jan Paweł II w czasie kanonizacji św. Jadwigi mówił o niej:
Raduj się dziś, Krakowie! Raduj się, bo nadszedł wreszcie czas, że wszystkie pokolenia twoich mieszkańców mogą oddać hołd wdzięczności świętej Pani Wawelskiej. To właśnie głębi jej umysłu i serca zawdzięczasz, królewska stolico, że stałaś się znaczącym w Europie ośrodkiem myśli, kolebką kultury polskiej i pomostem między chrześcijańskim Zachodem i Wschodem, wnosząc niezbywalny wkład w kształt europejskiego ducha. (…) czy nie powinien Kraków, a wraz z nim cała Polska, dziękować za to dzieło Jadwigi, które przyniosło najwspanialszy owoc - owoc życia świętych studentów i profesorów?
Spektakl taneczny o życiu Królowej Jadwigi będzie wspaniałą okazją do promocji Krakowa i Małopolski, a także jedynym w swoim rodzaju przedstawieniem przypominającym o historii narodu Polskiego i jego wartościach chrześcijańskich.
REALIZACJA
Spektakl opiera się na technice tańca współczesnego, klasycznego, a także tańców dworskich, dlatego będzie angażował osoby specjalizujące się w różnych stylach tanecznych. Tworzenie choreografii i reżyseria odbywają się w ścisłej współpracy ks. dra hab. Marcina Godawy oraz p. Agaty Stodolskiej, ponieważ oprócz strony tanecznej ważne są zagadnienia duchowe oraz teologiczna interpretacja pewnych wydarzeń z życia Świętej. Równolegle do konsultacji z księdzem oraz specjalistami teatru odbywają się będą próby zespołu.
ZESPÓŁ
Zespół pod kierownictwem ks. Marcina i p. Agaty złożony jest z młodych profesjonalistów w dziedzinie teatru i tańca, ale także amatorów pozwalających młodzieży na rozwój talentów. Oprócz tancerzy zaangażowane są osoby zajmujące się warunkami technicznymi wydarzenia, oświetleniem, naglośnieniem itp. Realizacja spektaklu o św. Jadwidze stanowi kontynuację oraz rozwój dotychczasowej działalności zespołu “Lilia”. Wpisuje się tym samym w naukowo-kulturową misję Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II jako uczelni, która u swych korzeni wiele zawdzięcza św. Jadwidze.
KOORDYNACJA
Agata Stodolska z zawodu jest magistrem zdrowia publicznego (w chwili obecnej w trakcie studiów doktoranckich), a z pasji tancerką, reżyserem, choreografem. Taniec jest jej szczególnie bliską domeną. Tańczy od najmłodszych lat, szkoli się tanecznie od kilkunastu. Była uczestniczką wielu warsztatów międzynarodowych, m.in. w Kieleckim Teatrze Tańca, gdzie także uczęszczała na instruktorski kurs kwalifikacyjny. W liceum rozwijała się w amatorskiej grupie tanecznej, z którą wystawiała spektakle oparte na tańcu współczesnym i pantomimie. Następnie w czasie studiów szkoliła się u wielu instruktorów z Polski i zagranicy (m.in. Piotr Jagielski, Paweł Kuryło, Andrzej Starowicz, Thierry Verger, Michael Cassan, Luciano di Natale). Przez kilka lat współtworzyła grupę tańca nowoczesnego i brała udział w obozach tanecznych, w czasie których przygotowywane były spektakle taneczne („Mały Książę”, „Drugie dno”). Po studiach wyjechała na prawie 2 lata do Paryża, gdzie szlifowała swój warsztat taneczny w studio tańca „Harmonic” oraz w „Centre des Arts Vivants”, a następnie odbyła staż taneczno-aktorski w polskim teatrze działającym w Paryżu pod kierownictwem pani Elżbiety Czerczuk, aktorki i reżyserki.
Po powrocie do Polski sama zajęła się twórczością w zakresie tańca i choreografii, prowadząc równocześnie zajęcia taneczne. W 2016 r. współtworzyła opening taneczny do dużej konferencji ekumenicznej w Katowicach „Strefa Zero”.
W 2017 r. zainicjowała spektakl taneczny inspirowany życiem Matki Bożej pt. „Lilia”. W konsultacji z ks. Marcinem Godawą współtworzącym projekt od strony teologii, duchowości, a także kunsztu artystycznego, w ciągu 9 miesięcy wraz z grupą około 15 tancerzy i tancerek stworzyła 15 scen opartych głównie na różańcu, trwających łącznie nieco ponad godzinę, łączących elementy tańca klasycznego i współczesnego. Premiera spektaklu odbyła się w grudniu 2017 r. Spektakl został przyjęty z entuzjazmem i otrzymał bardzo pozytywne opinie w mediach. Był wystawiany kilkakrotnie w Krakowie i poza Krakowem (Słomniki, Jaworzno, Chorzów), a także za granicą, tj. w Lourdes we Francji, gdzie tancerze mieli okazję podzielić się nie tylko swoimi talentami, ale również animować grupy chorych pielgrzymów. „Lilia” została wyróżniona przez Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży w Panamie 2019: spektakl został wyselekcjonowany spośród ponad 400 zespołów z całego świata do udziału w Festiwalu Młodych i występu na scenie ŚDM, który miał miejsce w styczniu 2019 roku.
Aktualnie Pani Agata dalej współprowadzi z księdzem Marcinem Godawą zespół i wspólnotę „Lilia”. Grupa nie tylko kontynuuje wystawianie i tworzenie spektakli taneczno-teatralnych, ale także organizuje warsztaty taneczne dla osób w różnym wieku, oparte na świadomości ciała, a także na jedności ciała i ducha oraz poznawaniu siebie w kontekście relacji z Bogiem. Warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem (ok. 40 osób na jednym spotkaniu). Oprócz warsztatów Wspólnota prowadzi otwarte spotkania taneczne łączące taniec z duchowością.
Współpraca Pani Agaty z ks. Marcinem pokazuje jak bardzo cenne i owocne może być przenikanie się sztuki i duchowości, wzajemnie czerpiących od siebie, zarówno w zakresie tańca, jak i poezji stanowiącej element wprowadzający do spektaklu. Dlatego też Zarząd Fundacji im. Św. Królowej Jadwigi pragnął, by Wspólnota przygotowała spektakl z okazji Jubileuszu 30-lecia.
Projekt zrelizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego