„Jak aborcja truje serca i umysły” – wykład prof. dr. hab. Bogdana Chazana 23 V 2024

07.05.2024 Spotkania, wykłady
Data: 23.05.2024
Miejsce wydarzenia: Budynek UPJPII, ul. Bernardyńska 3, Kraków

toksykologia_-_wyklad_bogdan_chazan_23_v_2024-1280.jpg

Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania zapraszają
badaczy, studentów, przedstawicieli organizacji prorodzinnych, rodziców i wszystkie osoby, które dostrzegają niebezpieczne zjawiska w przestrzeni społecznej na Dziewiąty Wykład Otwarty Konwersatorium Transdyscyplinarne Toksykologia przestrzeni społecznej w ramach cyklu „Psychologia Open”

„Jak aborcja truje serca i umysły”

który wygłosi prof. dr hab. Bogdan Chazan

23 maja 2024, godz. 17:00

Aula w budynku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie,
ul. Bernardyńska 3

tps.upjp2.edu.pl

Streszczenie
Polaryzacja społeczna w Polsce pogłębia się. Jej historyczne uwarunkowania sięgają XVIII wieku. Wiele obserwacji i badań potwierdza obecny podział Polski pod względem poglądów i zachowań na część północno – zachodnią i południowo – wschodnią wraz z centrum oraz na duże miasta oraz małe miasta i wsie. Ten, często bardzo głęboki podział potęguje nienawiść, dzieli rodziny i przyjaciół. W podzielonym społeczeństwie zaburzony jest spokój społeczny, komfort codziennego życia.

Jednym z ważnych tematów który dzieli i który jest świadomie używany jako narzędzie do jeszcze większego dzielenia społeczeństwa jest aborcja. Część społeczeństwa uważa aborcję za morderstwo niewinnego dziecka, a druga za mało znaczącą procedurę należącą do standardowej opieki medycznej. Brakuje opinii pośrednich, centrowych. Aborcja stała się narzędziem walki politycznej. Dużo jest w bieżącej dyskusji przeinaczeń, błędnych interpretacji i świadomego mylenia faktów.

Nie jest tajemnicą, że podczas swojego życia zmieniłem punkt widzenia i od dopuszczalności i osobistego wykonywania aborcji przeszedłem na pozycje krytyka tej procedury co przypłaciłem dramatycznym załamaniem się tzw. kariery i trwałym odsunięciem od klinicznej medycyny.

Podczas wystąpienia zaprezentowałem tło aborcji, przyczyny decyzji o jej przeprowadzeniu, przebieg i następstwa. Przedstawione zostały wyniki naukowych badań na temat oddziaływania aborcji na matkę, jej rodzinę, personel medyczny i całe społeczeństwo. Zwróciłem uwagę na świadome działania dezinformacyjne, manipulacje, polityczne prowokacje, które umieszczają aborcję w trudnym do obiektywizacji obszarze emocji, mnożą obecność czynników zakłócających wyniki badań naukowych.

Aborcja jest powszechnie uważana za procedurę piętnującą matkę, która na nią się zgadza i często ją osobiście wykonuje, jak to ma miejsce w aborcji farmakologicznej. Dla osób wierzących oznacza ciężki grzech. Nawet kobiety popierające aborcję nie chcą się do niej przyznawać. Ten stan rzeczy powoduje, że kobiety niechętnie biorą udział w badaniach naukowych, opuszczają badaną grupę. Zaniża to częstość aborcji w badaniach i powoduje niedoszacowanie skali jej niekorzystnych następstw, w tym również jej toksycznego oddziaływania na społeczeństwo, szkody w zdrowiu fizycznym i psychicznym, rozpad rodzin, częstość agresywnych zachowań, nienawiści i gniewu. Zastanawia znikoma częstość prac naukowych na temat aborcji w naukach społecznych.

Uważam, że prace naukowe na temat różnych aspektów aborcji powinny być pomimo tych przeszkód prowadzone. Należy też dołożyć starań aby zmniejszyć toksyczne oddziaływanie tego czynnika na społeczeństwo poprzez zmniejszenie częstości wykonywania tej procedury, oparcie życia społecznego na prawie naturalnym i cywilizacji życia. Konieczne jest świadome zmniejszenie temperatury sporów.