Aktualności

"Język nowej ewangelizacji" 24-26 IX 2015

28.04.2015 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN: Zespół Języka Religijnego, Katedra Komunikacji Religijnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Zakład Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego i Onomastyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu mają zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej nt. Język nowej ewangelizacji, która odbędzie się w dniach 24–26 września 2015 roku w Supraślu k. Białegostoku.

W obszarze polskiego życia religijnego ostatnich lat dają o sobie coraz wyraźniej znać procesy zmierzające do poszukiwania nowych metod przybliżania tajemnic wiary, tworzenia nowych przestrzeni spotkania oraz form dyskursu religijnego. Są one podyktowane potrzebą odnowy tego życia i stanowią próbę wyjścia naprzeciw dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, której znakiem szczególnym stają się dziś globalne procesy cywilizacyjne, nowe formy i techniki masowej komunikacji, jak też przemiany kulturowe i obyczajowe, skutkujące coraz wyraźniej zauważanym, zwłaszcza wśród młodych, kryzysem wiary i osłabieniem praktyk życie religijnego. W szczególności ta ostatnia sfera rodzi w znacznym stopniu naturalną chęć włączenia do współczesnych praktyk duszpasterskich nowatorskich rozwiązań, w których przekaz treści religijnych znacznie odbiega od tradycyjnych form, budząc u jednych wiernych zaciekawienie i akceptację, u innych zaś zgoła odmienne odczucia, nierzadko wywołujące pytania o granice innowacji w tak szczególnej przestrzeni, jakim jest proklamacja słowa Bożego i krzewienie wiary.

Mając świadomość złożoności zjawiska, pragniemy zaprosić Państwa do udziału w interdyscyplinarnej konferencji, której głównym tematem zamierzamy uczynić szeroko pojęte zagadnienia języka i komunikacji w sferze nowych form ewangelizacji.

Zaproszenie to kierujemy do wszystkich, którym bliska jest idea nowej ewangelizacji, przede wszystkim praktyków, animatorów i współpracowników szkół nowej ewangelizacji, ale także do teoretyków, zainteresowanych zjawiskiem widzianym w różnych aspektach: językoznawców, teologów, socjologów, psychologów, religioznawców, kulturoznawców.

Zgodnie z intencją organizatorów niniejsza konferencja ma stanowić forum dyskusyjne oraz miejsce wymiany doświadczeń ewangelizacyjnych różnych Kościołów i wspólnot religijnych działających w Polsce.


W trakcie konferencji bliższej obserwacji i szczegółowej dyskusji chcielibyśmy poddać takie zagadnienia, jak m.in.:

  • nowe formy i metody ewangelizacji a społeczne oczekiwania jej potencjalnych odbiorców;
  • warsztat współczesnego ewangelizatora – atuty i zagrożenia;
  • przemiany gatunkowe w procesie nowej ewangelizacji;
  • sacrum i profanum – przenikanie się w obszarze nowej ewangelizacji metod i środków zapożyczonych ze sfery komunikacji świeckiej (np. reklama);
  • teoria i praktyka językowo-komunikacyjna w obszarze Szkół Nowej Ewangelizacji; 
  • język w sferze teorii i praktyki ewangelizacyjnej współczesnych ruchów i wspólnot religijnych (np. neokatechumenat, odnowa charyzmatyczna, Rodzina Radia Maryja);
  • Biblia jako narzędzie nowej ewangelizacji (m.in. nowatorskie przekłady i adaptacje Pisma Świętego, działania mailingowe upowszechniające treści biblijne, Biblia
    w przestrzeni reklamowo-marketingowej);
  • nowe tendencje ewangelizacyjne we współczesnej praktyce homiletycznej
    i katechetycznej;
  • ewangelizacja wizualna (np. działania o charakterze plakatowym, happeningowym, marketingowym).

 

Zgłoszenia tematów wystąpień prosimy przesyłać w terminie do 15 maja 2015 roku na adres elektroniczny sekretarza konferencji dr Małgorzaty Nowak-Barcińskiej: malgorzata.nowak@kul.pl lub malgorzata.barcinska@gmail.com.

Opłata konferencyjna w wysokości 250 zł będzie pobierana na miejscu. Plan konferencji wraz z informacjami organizacyjnymi prześlemy w późniejszym terminie osobom, które wyrażą chęć uczestniczenia w tym wydarzeniu. Przewidujemy wydanie recenzowanej monografii, w której zamieszczone zostaną artykuły przygotowane przez uczestników konferencji.

 

 

Komitet organizacyjny konferencji

 

ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna (przewodniczący)

dr hab. Małgorzata Rybka (zastępca przewodniczącego)

dr Małgorzata Nowak-Barcińska (sekretarz konferencji)

prof. dr hab. Stanisław Koziara

dr hab. Marzena Makuchowska

dr hab. Dorota Zdunkiewicz-Jedynak, prof. UW

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano