Jubileusz 75. urodzin bp. Jana Kopca, doktora honoris causa UPJPII z udziałem przedstawicieli UPJPII 14 XII 2022

16.12.2022 Komunikaty

Jubileusz 75. rocznicy urodzin bp. prof. dr. hab. Jana Kopca odbył się w Gliwicach 14 grudnia 2022 r. W uroczystości uczestniczyli: ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor UPJPII; ks. prof. dr hab. Jacek Urban, dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII; Sebastian Wojnowski, dyrektor Wydawnictwa Naukowego i Biblioteki UPJPII.

Ks. rektor zwracając się do bp. Jana Kopca, jako nie tylko dobrego pasterza, ale i wytrawnego mówcy oraz wybitnego historyka przypomniał związki Jubilata z Karolem Wojtyłą, później z Janem Pawłem II, związki z Krakowem i wierność św. Stanisławowi, a także nadanie godności doktora honoris causa przez UPJPII, która to uroczystość odbyła się 16 października 2020 roku, w 42. rocznicę wyboru biskupa krakowskiego na Stolicę Piotrową.

– Z naukowym środowiskiem w Krakowie biskup Jan związany jest – można powiedzieć – od zawsze, a także z naszym Uniwersytetem poprzez konferencje czy recenzje naukowe, a teraz jest jednym z nas, już na zawsze, przez doktorat honoris causa, słowem – też krakowianin! Jesteśmy z tego dumni w Krakowie – mówił ks. prof. R. Tyrała.

– Księże Biskupie Profesorze: „Ad multos annos! Niech św. Jan Paweł II prowadzi!” – zakończył ks. prof. R. Tyrała.

Przypomnijmy – tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie został nadany bp. Janowi Kopcowi na wniosek Rady Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w szczególności za:

• edycję akt Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie z pierwszej połowy XVIII wieku jako podstawowego źródła poznania historii Kościoła w Polsce,
  • setki prac na temat historii Kościoła na Śląsku z podkreśleniem jej różnorodności, z akcentem na dzieje duszpasterstwa,
  • dostrzeganie człowieka w historii, w nauce i w codziennym życiu,
  • wielką cześć dla św. Jana Pawła II, dla Krakowa i dla naszego Uniwersytetu.