Jubileusz ks. dr. hab. Andrzeja Bruździńskiego, prof. UPJPII

25.10.2021 Komunikaty

Październikowa Rada Wydziału HIstorii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII miała charakter szczególny, odbyła się bowiem uroczystość wręczenia pamiątkowego, podwójnego (Nr 1, Nr 2) 26 tomu czasopisma „Folia Historica Cracoviensia” Księdzu Profesorowi Andrzejowi Bruździńskiemu, który w zeszłym roku obchodził jubileusz 70. rocznicy urodzin. Pandemia Covid-19 uniemożliwiła wówczas złożenie życzeń dostojnemu Jubilatowi, w związku z czym gala została przeniesiona i miała miejsce w bieżącym roku akademickim.

W trakcie posiedzenia Rady Wydziału, życzenia i podziękowania Księdzu Profesorowi złożył Dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII ks. prof. dr hab. Jacek Urban, a także Redaktor naczelny czasopisma „Folia Historica Cracoviensia” dr hab. Grzegorz Chajko. Kolejno dr hab. Tomasz Graff i dr Bartłomiej Wołyniec, jako redaktorzy, wręczyli Jubilatowi okolicznościowy 26 tom czasopisma, którego – warto przypomnieć – Ksiądz Profesor był przez wiele lat redaktorem naczelnym.

Podziękowawszy za pamięć i życzenia, Jubilat opowiedział w kilku słowach o swojej pracy w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, którą rozpoczął, gdy nasza uczelnia nosiła jeszcze nazwę Papieskiej Akademii Teologicznej. Wspomniał swoich profesorów i wykładowców, m.in.: prof. Janinę Bieniarzównę, ks. prof. Jana Kracika, ks. prof. Bolesława Kumora, ks. prof. Bolesława Przybyszewskiego, a także osoby, z którymi przyszło mu współpracować. Część ze zgromadzonych w sali pracowników odpowiedziała wspomnieniami z okresu swoich studiów, w trakcie których dane im było uczęszczać na zajęcia prowadzone przez Księdza Profesora – wykładowcę wymagającego, ale niezwykle życzliwego i otwartego względem chcących poznawać prawidła historii studentów i doktorantów.

Plurimos annos Księże Profesorze!

Zapraszamy także do zapoznania się z listem gratulacyjnym, który ukazał się w tomie 26 (2020) czasopisma „Folia Historica Cracoviensia”.