Jubileusz ks. prof. Macieja Ostrowskiego 24 XI 2022. Relacja, zdjęcia

01.12.2022 Komunikaty

Obchody jubileuszu 70. rocznicy urodzin, 45. rocznicy święceń kapłańskich i 40-lecia pracy naukowo-dydaktycznej Księdza Profesora Macieja Ostrowskiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęła Msza św. w Kolegiacie Akademickiej św. Anny w Krakowie celebrowana przez ks. kard. Stanisława Dziwisza z homilią ks. prof. Jana Wala. Sprawowana Eucharystia była wyrazem wdzięczności i modlitwy w intencji Jubilata.

Instytut Teologii Praktycznej Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie przygotowując rocznicowe obchody zaplanował także Konferencję Jubileuszową Księdza Profesora Macieja Ostrowskiego. W programie Konferencji znalazły się wystąpienia gości, laudacje i życzenia dla Jubilata oraz część naukowa: wykłady – prezentacje dedykowane Jubilatowi:

• ks. dr hab. Andrzej Kielian
    Ekologia w działalności ks. profesora Ostrowskiego.
  • ks. mgr Artur Świeży SDB
    Ksiądz profesor Maciej Ostrowski i duszpasterstwo turystów.
  • ks. dr Michał Mraczek
    Podróżować – doświadczać – rozumieć, czyli ks. prof. Macieja Ostrowskiego teologii pastoralnej metoda własna.

W czasie uroczystości została wręczona dedykowana Dostojnemu Jubilatowi Księga Jubileuszowa Homo viator. Człowiek – duszpasterstwo – Kościół. Od pielgrzymki do ekologii. Na 600 stronach opisano w niej życie Jubilata przepełnione pracą naukową i dydaktyczną, działalność jako duszpasterza turystów, pielgrzymów, przewodników i ratowników górskich, sam przy tym będąc czynnym członkiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Przodownikiem Turystyki Górskiej, wielokrotnie nagradzanego za upowszechnianie turystyki górskiej i krajoznawstwa, a zarazem znakomitego znawcę powiązań między życiem religijnym a otaczającą nas przyrodą – dość przywołać inicjatywę organizowania międzynarodowych seminariów-sympozjów ekologiczno-turystycznych odbywających się pod hasłem „Sacrum i przyroda”.

W liście gratulacyjnym skierowanym do ks. prof. Macieja Ostrowskiego Rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała napisał:
Patrząc na witalność i wszelkie aktualne działania ks. prof. Macieja Ostrowskiego wprost niemożliwym wydaje się, że jest On już tak szacownym jubilatem. Skoro jednak wyświecony został na kapłana w 1977 roku, wiele już mogło się zdarzyć. Były więc parafie w Suchej Beskidzkiej i św. Szczepana w Krakowie, zatrudnienie w Kurii Metropolitalnej, a na naszej uczelni praca w latach 1989–2022. I konsekwentny był też Jego rozwój naukowy: najpierw doktorat w 1989 roku, habilitacja w 1998 roku, a profesura w 2006 roku. Był też promotorem wielu prac naukowych na naszym Uniwersytecie, a administracyjnie pracował dla jej dobra jako prorektor. Ale jednak chyba największą pasją Jubilata była i jest turystyka religijna i jej miejsce w pastoralnej wizji Kościoła. O tym z całą pewnością świadczą jego działania jako duszpasterza turystów Archidiecezji Krakowskiej, w Oddziale Krakowskim im. Karola Wojtyły Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Radzie ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski. To jednak zbytnio nie dziwi, skoro mając zaledwie 5 lat wędrował ze swoim ojcem cały dzień w okolicy Jeleśni. Zapewne już wówczas kiełkowało to czemu poświęcił całe życie – poszukiwaniu sposobów przekazywania Ewangelii i spojrzenia na przyrodę jako drogę dotarcia do Boga oraz do odkrywania Jego samego (zob. KKK 31–44). (…) [PEŁNY TEKST LISTU]

Wśród wielu listów gratulacyjnych i życzeń, jakie napłynęły na jubileusz ks. prof. Macieja Ostrowskiego, są także życzenia od papieża Franciszka.