Aktualności
Jubileuszowe święto – 25 lat istnienia UWM w Olsztynie oraz posiedzenie KRUP z udziałem rektora UPJPII 3 VI 2024
07.06.2024
Komunikaty
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie uroczyście obchodzi 25-lecie swojego istnienia. Zaproszenie do świętowania tego srebrnego jubileuszu przyjęli nie tylko członkowie społeczności akademickiej, ale także liczni goście z całej Polski. Główne uroczystości odbyły się 3 czerwca 2024 r. Święto Uniwersytetu obchodzone jest corocznie na pamiątkę przyjęcia projektu ustawy o utworzeniu UWM.
Uroczyste posiedzenie Senatu odbyło się w tym razem, wyjątkowo, w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Do Olsztyna przyjechali goście z całej Polski, rektorzy wielu polskich uczelni wyższych, wśród których nie zabrakło rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały, by wspólnie ze wspólnotą UWM świętować rocznicą wydarzeń, które zaowocowały w niezwykły sposób.
„Dzięki determinacji i szybkości działania wielu ludzi, 1 czerwca 1999 roku rząd Rzeczpospolitej Polskiej przyjął projekt ustawy w sprawie powołania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Następnie 9 lipca 1999 roku Sejm uchwalił ustawę o utworzeniu naszej uczelni z dniem 1 września 1999 roku, którą to ustawę podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski. Była to sekwencja wydarzeń na zawsze odmieniająca akademickie oblicze Olsztyna oraz regionu Warmii, Mazur i Powiśla” – relacjonował w swoim przemówieniu prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM. Jak zaznaczył rektor UWM, wpływ na śmiałe działania, które zaowocowały powstaniem Uniwersytetu w Olsztynie, miał duch wolności i przemian demokratycznych, które od 1989 roku dokonywały się w Polsce.
„Mamy ambicję, aby dalszy rozwój uniwersytetu zintegrowany był ze strategią miasta i regionu” – mówił prof. Przyborowski. Na zakończenie dodał: „Uniwersytet nie może istnieć w oderwaniu od otoczenia, zarówno społecznego, jak i gospodarczego”.
Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, który przyjął zaproszenie na jubileusz UWM, decyzję o powołaniu Uniwersytetu nazwał strzałem w dziesiątkę. Jak jednak zaznaczył, nie byłoby powodów do dumy i świętowania, gdyby nie trud osób, które na pierwszy miejscu postawiły wspólny cel. „Takie uczelnie i takie sukcesy mogą mieć miejsce tylko, jeżeli jest współpraca, zrozumienie, chęć wszystkich, ażeby coś budować” – mówił minister. „To jest sukces i tych, którzy obecnie pracują na tej uczelni, ale i tych, którzy tę uczelnię tworzyli. To jest też sukces samorządów, administracji państwowej i parlamentarzystów”.
UWM jako partner dla innych uczelni
Profesor Michał Jerzy Zasada, wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich przekazał gratulacje i życzenia na przyszłość od prof. Arkadiusza Mężyka stojącego na czele KRASP. W słowach kierowanych do społeczności akademickiej kryła się też zachęta do namysłu nad rolą uniwersytetów we współczesnym świecie.
Kortowo miejscem rozmów o przyszłości nauki
Święto Uniwersytetu to nie tylko okazja do radości i uroczystości, ale i namysłu nad przyszłością szkolnictwa wyższego. Na zaproszenie prof. Jerzego Przyborowskiego w Kortowie 3 czerwca spotkali się rektorzy uczelni zrzeszonych w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, którzy rzez dwa dni obradowali na tematy kluczowe dla rozwoju nauki „Bardzo się cieszę, że możemy świętować jubileusz 25-lecia Uniwersytetu z rektorami należącymi do KRUP i KRPUT” – mówił prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM. „Przy tej okazji rozmawiamy o sprawach istotnych. Dzisiaj pierwsza część obrad była poświęcona roli Polskiej Komisji Akredytacyjnej i wyzwaniom, które przed nią stoją”.
W czasie spotkania rektorów na tapecie był też inny, bardzo ważny temat, czyli to, w jaki sposób uczelnie mogłyby wspierać zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. Jak zaznaczył prof. Jerzy Przyborowski, sytuacja w tym regionie budzi ogromne emocje.
Przyszłość nauki, przyszłość uczelni
„Dyskutować będziemy przede wszystkim o przyszłości” – zapowiadała prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz przewodnicząca KRUP. „Chcemy porozmawiać o tym, co się powinno w szkolnictwie wyższym i w nauce dziać w ciągu najbliższych czterech lat. Rozpoczęliśmy od rozmowy na temat kształtu Polskiej Komisji Akredytacyjnej, projektów oceny kompleksowej i projektów akredytacji, później będziemy mówić o bieżących problemach szkolnictwa wyższego, bo wiele się dzieje w tej chwili w kraju. Będzie też mowa o kolejnych przepisach i rozwiązaniach, żebyśmy wiedzieli, z czym wchodzimy w nowy rok akademicki.
źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie