Aktualności
Kardynał Stanisław Dziwisz, były Wielki Kanclerz UPJPII obchodzi 25-lecie sakry biskupiej i 60-lecie kapłaństwa
11.05.2023
Komunikaty
Kardynał Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowski i wówczas Wieli Kanclerz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II obchodzi srebrny jubileusz sakry biskupiej.
Święceń biskupich udzielił swojemu osobistemu sekretarzowi papież Jan Paweł II 19 marca 1998 r. w watykańskiej bazylice św. Piotra. Współkonsekratorami byli ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski i kard. Angelo Sodano, wówczas sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Jako swoje zawołanie nowo wyświęcony biskup przyjął słowa „Sursum Corda”, czyli „W górę serca”.
W dniu rocznicy Jubilat przewodniczył Eucharystii w Bazylice św. Piotra. Diecezjalne obchody jubileuszu 25-lecia święceń biskupich kard. Stanisława Dziwisza odbyły się w niedzielę 30 kwietnia 2023 r. w Sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach z udziałem abpa Marka Jędraszewskiego, gdzie kard. Dziwisz odprawił jubileuszową Mszę św.
Natomiast 7 maja br. rocznicę sakry biskupiej i 60-lecie kapłaństwa świętował kardynał Dziwisz w kościele parafialnym św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rabie Wyżnej, bo właśnie w tej podhalańskiej wsi przyszedł na świat 27 kwietnia 1939 r. Na początku liturgii kard. Dziwisz mówił: „Dziękuję Bogu za dar życia, kapłaństwa i za to, że mogę służyć Kościołowi”. Wyraził pewność, że w tym ważnym dniu z zebranymi jest św. Jan Paweł II. „Chcę złożyć także dziękczynienie za św. Jana Pawła II, wyjątkowego biskupa i papieża” – powiedział.
W homilii ks. Robert Tyrała przypominał postać św. Stanisława Biskupa i Męczennika, który jako dobry pasterz Kościoła jest wzorem do naśladowania, a którego przykład wiary i życia jest wciąż aktualny i nadal inspiruje. Stwierdził, że św. Stanisław jest wzorem odważnego wyznawania wiary. Spotkanie z Jezusem wzbudza potrzebę głoszenia Ewangelii i dawania świadectwa. „Nie da się oderwać Chrystusa od życia człowieka. Nawet utrapienie, ucisk i prześladowanie nie zdoła nas oderwać od miłości Boga. Nasz święty pasterz Stanisław biskup i męczennik, który uwierzył Chrystusowi, dzisiaj wzywa nas do odważnego wyznawania wiary przed ludźmi. Do świadectwa życiem” – wskazał ks. Robert Tyrała.
A w odniesieniu do kard. Dziwisza ks. prof. Robert Tyrała powiedział, że jako pasterz diecezji budował on materialny i piękny kościół, ale przede wszystkim tworzył wspólnotę, która żyła wiarą, nadzieją i miłością do Chrystusa. Podkreślił też konsekwentną drogę Kardynała w dawaniu świadectwa o świętości polskiego papieża. „Całe Twoje życie u boku Kardynała i Papieża były w jakimś stopniu przygotowaniem do tego dzieła – myślę dzieła Twojego życia, jakim jest bycie świadkiem życia i świętości Jana Pawła II. Dałeś temu wyraz w swoich książkach i wystąpieniach, i nadal tak jest, gdy stajesz obecnie tak odważnie w Jego obronie, gdy chce się zniszczyć dzieło Boga, jakie dokonało się przez służbę Polskiego Papieża na całym świecie i przecież nie tylko w Polsce” – mówił Rektor UPJPII. „Gdy przybyłeś już do nas do Krakowa jako pasterz diecezji, nie tylko budowałeś materialny i piękny kościół – dom Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie, ale tworzyłeś wspólnotę, która żyła wiarą, nadzieją i miłością do Jezusa Chrystusa. Stałeś się jego świadkiem, gdy organizowałeś Kongresy: Ludzie i Religie, Miłosierdzia czy Światowy Dzień Młodzieży, gdy dbałeś i zabiegałeś o Uniwersytet Papieski” – mówił Rektor z wdzięcznością za wieloletnią troskę jaką Jubilat zawsze otaczał UPJPII.
Kardynał Dziwisz przyjął święcenia kapłańskie od ówczesnego wikariusza kapitulnego bp. Karola Wojtyły 23 czerwca 1963 r. w katedrze wawelskiej. Pełnił funkcję kapelana ks. kard. Karola Wojtyły w latach 1967–1978. Od 1978 r., aż do końca pontyfikatu Jana Pawła II sprawował godność osobistego sekretarza Ojca Świętego. 19 marca 1998 r. przyjął sakrę biskupią, pięć lat później został podniesiony do godności arcybiskupiej. 3 czerwca 2005 r. papież Benedykt XVI mianował ks. abp. Stanisława Dziwisza metropolitą krakowskim, a 24 marca 2006 r. nadał mu kapelusz kardynalski. Kardynał został dotychczas odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Wielkiego Krzyża, Honoru i Dewocji Zakonu Maltańskiego, Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Węgier, medalem Bene Merenti Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i Medalem św. Brata Alberta.
Źródło, zdjęcia: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Galeria
Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Pliki do pobrania