Kardynał Stanisław Dziwisz z wizytą na budowie Kampusu Jana Pawła II 27 V 2024

28.05.2024 Komunikaty

kard_stanislaw_dziwisz_na_budowie_kampusu_jana_pawla_ii_27_v_2024-1280.jpg

Wizytę kardynała Stanisława Dziwisza na terenie budowy Kampusu Jana Pawła II rozpoczęła prezentacja dotychczas wykonanych prac, którą poprowadziła Elżbieta Markiewicz, koordynator ds. realizacji projektu. W auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Elżbieta Markiewicz przypomniała, że umowa pomiędzy UPJPII a generalnym wykonawcą została zawarta 2 kwietnia ub. roku, a więc już ponad 420 dni trwają aktywne działania wykonawcze nowo budowanej części dydaktyczno-administracyjnej. Poinformowała, że pierwszy etap zostanie zakończony stanem surowym zamkniętym z wszelkimi przyłączeniami instalacyjnymi we wrześniu br. W II etapie realizowane będą prace wykończeniowe i pozostałe instalacyjne, których zakończenie zaplanowano na 2 sierpnia 2025 r.

Dodała, że powierzchnia użytkowa 5-kondygnacyjnego budynku z podziemiem parkingowym to 10.5 tys. m². Wszelkiego typu instalacje są na najwyższym poziomie, wskazała, że znajdzie tu też swoje miejsce najnowocześniejsza aula, która akustycznie i wykończeniowo będzie ewenementem w Krakowie. Będzie patio z pomnikiem Jana Pawła II, czyli strefa zielona, przyjazna studentom, zaplanowane tak, by było to miejsce na co dzień tętniące życiem.

„Obecnie na obiekcie pracuje ok. 50–60 osób, ale liczba tych osób będzie się sukcesywnie zwiększać, gdyż niebawem ruszą prace związane z montażem elewacji. Już rozpoczęły się te, związane z montażem konstrukcji dachu i samego pokrycia, instalacje zarówno sanitarne, jak i elektryczne, więc w najbliższym czasie prace jeszcze bardziej się zintensyfikują” – mówiła Elżbieta Markiewicz. Na koniec prezentacji pokazany został film z postępu prac budowlanych realizowany z „lotu ptaka”, który robi wrażenie i podkreśla potęgę przedsięwzięcia.

Kardynał Stanisław Dziwisz właśnie takiemu wrażeniu uległ. Wyraził podziw i pogratulował, że tyle zdołano zrobić w tak krótkim, dla tej wagi przedsięwzięcia, czasie. Pytał o wiele szczegółów, m.in. o ilość miejsc w nowo budowanej auli (będzie 450), o możliwość wybudowania na terenie kampusu przedszkola, wspomniał też o konieczności zbudowania akademika dla studentów. Wyraził radość z planów, by powstał tu obiekt sportowy dostępny także dla mieszkańców okolicznych osiedli i innych mieszkańców Krakowa oraz turystów. Następnie Kardynał wraz z władzami UPJPII i przedstawicielami generalnego wykonawcy udali się na budowę. Na liczne pytania kard. Dziwisza odpowiadał Michał Stachoń, kierownik projektu NDI, Elżbieta Markiewicz, a także rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała, który gospodarskim gestem wskazywał i opowiadał, co i gdzie będzie się znajdować.

Należy przypomnieć, że kard. Stanisław Dziwisz na terenie obecnie budowanego Kampusu pierwszy raz był już 17 sierpnia 2002 r., towarzysząc Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który podczas pielgrzymki do ojczyzny wracając z Łagiewnik na ul. Franciszkańską zatrzymał się właśnie tutaj i pobłogosławił to miejsce planowane od początku pod akademicki kampus. Wówczas stał tu budynek obecnej Biblioteki Głównej w stanie surowym zamkniętym z planami rozbudowy kampusu, do czego dochodzi właśnie teraz, po przeszło 20 latach. Kardynał jako pierwszy przekazał też Uniwersytetowi Papieskiemu, z prywatnych oszczędności, znaczną sumę na budowę budynku dydaktycznego, co – jak akcentuje rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała – dało asumpt do rozpoczęcia obecnej budowy i myślenia o niej z pełną determinacją.

Kamień węgielny, który został pobłogosławiony przez abpa Marka Jędraszewskiego, Wielkiego Kanclerza UPJPII i wmurowany 4 listopada 2023 r. w ścianę nowo budowanego budynku jest także darem kard. Stanisława Dziwisza. To pamiątkowa cegła, która została umieszczona w Drzwiach Świętych bazyliki św. Piotra w Watykanie pod koniec Nadzwyczajnego Roku Odkupienia (1983–1984), a następnie wydobyta z okazji otwarcia dokonanego przez Ojca Świętego Jana Pawła II na początku Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. „On będzie nam wszystkim przypominał (zamontowany przy drzwiach wejściowych do budynku) o naszym Patronie, Wielkim Papieżu Janie Pawle II. Dziękuję Księże Kardynale za ten wymowny dla nas dar” – mówił rektor UPJPII pół roku temu, tego pamiętnego dnia. I dziś władze UPJPII serdecznie dziękowały Kardynałowi za wizytę, zainteresowanie postępami prac budowlanych od początku inwestycji, za ogrom życzliwości i mobilizację do dalszych działań w myśleniu o Kampusie Jana Pawła II na os. Ruczaj w Krakowie.

Rozmowa Marty Mastyło z Kardynałem Stanisławem Dziwiszem nt. budowy Kampusu Jana Pawła II ukaże się 2 czerwca br. w najbliższym newsletterze i na stronie internetowej Kampusu.