„Karol Wojtyła w poszukiwaniu nowego spojrzenia na etykę chrześcijańską” 18 V 2022

28.04.2022 Konferencje, sesje
Data: 18.05.2022
Miejsce wydarzenia: Budynek UPJPII, ul. Bernardyńska 3, Kraków
Godzina: 09:00 - 17:30

karol_wojtyla_w_poszukiwaniu_nowego_spojrzenia-1280.jpg

Sympozjum „Karol Wojtyła w poszukiwaniu nowego spojrzenia na etykę chrześcijańską”. Dyskusja wokół dzieła Ocena możliwości zbudowania etyki chrześcijańskiej przy założeniach systemu Maxa Schelera.

Etyka chrześcijańska nie jest projektem całkowicie zamkniętym. Chociaż korzeniami swymi sięga objawienia judeochrześcijańskiego i przez to posiada dosyć jednoznaczną treść, to jednak istnieją płaszczyzny, które są otwarte na nowe ujęcia i rozwinięcia. Chodzi zasadniczo o płaszczyznę uzasadnienia racjonalnego, gdzie dużą rolę odgrywa filozofia i etyka. Treści chrześcijańskie bowiem można wyrazić w różnych językach filozoficznych i refleksja, który z nich jest najbardziej odpowiedni jest ważna, ale i stale otwarta. Karol Wojtyła podjął taką próbę oceny w odniesieniu do myśli Maxa Schelera, w latach 50. ubiegłego stulecia. Przeanalizowanie jego przedsięwzięcia może być bardzo cenne dla dialogu pomiędzy chrześcijaństwem a kulturą współczesną, teologią a filozofią, wiarą a rozumem. Jest to zarazem przypomnienie, że każde pokolenie filozofów chrześcijańskich i teologów musi na nowo podejmować takie próby.

Celem sympozjum jest przedyskutowanie zagadnień filozoficzno-etycznych i teologicznych związanych z pracą habilitacyjną Karola Wojtyły. Chodzi o prześledzenie szerokiego kontekstu jej powstania, jej zawartości i wniosków, które autor stawia, jak również o refleksję nad aktualnością i doniosłością badań Wojtyły dla współczesnej etyki, teologii moralnej i kultury.

18 maja 2022 r.

ul. Bernardyńska 3, Kraków
Aula (I piętro)

9:00 ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub
Otwarcie konferencji
ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
Słowo Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII
Słowo Dziekana Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
SESJA I
9:25–9:50 JE abp prof. dr hab. Marek Jędraszewski
Kontekst ideowy filozofii europejskiej I połowy XX stulecia: fenomenologia, egzystencjalizm, personalizm.
9:50–10:15 ks. dr Dariusz Radziechowski
Karol Wojtyła czyta i interpretuje Maxa Schelera.
10:15–10:40 ks. dr hab. Jarosław Merecki SDS, prof. UL
Wojtyła wobec formalizmu Kanta i materialnej etyki wartości Schelera, czyli etyka powinności materialnej.
SESJA II
11:25–11:50 dr Karol Petryszak
W dbałości o język – świadectwo kształtowania myśli Karola Wojtyły zachowane w rękopisach.
11:50–12:15 dr hab. Marek Czachorowski
Problem personalizmu w dyskusji Karola Wojtyły z Maxem Schelerem.
12:15–12:40 ks. prof. dr hab. Tadeusz Biesaga SDB
Spór Karola Wojtyły z Maxem Schelerem o koncepcję i rolę sumienia w moralności.
SESJA III
13:40–14:05 prof. dr hab. Piotr S. Mazur
Uwagi na temat roli doświadczenia w filozoficznym poznaniu w świetle rozprawy habilitacyjnej Karola Wojtyły.
14:05–14:30 dr hab. Piotr Duchliński, prof. AIK
Karola Wojtyły epistemologia moralności a współczesne koncepcje poznania moralnego.
14:30–14:55 ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub
Przeżycie czy racja? Od debaty etycznej do kultury współczesnej.
SESJA IV
15:40–16:05 ks. dr hab. Tomasz Kraj, prof. UPJPII
Czego oczekuje teologia moralna od etyki filozoficznej?
16:05–16:30 o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP
Teologia moralna w poszukiwaniu metody: fenomenologia czy metafizyka?
16:30–16:55 ks. dr hab. Robert Woźniak, prof. UPJPII
Dwudziestowieczna odnowa teologii i fundamenty intelektualne Karola Wojtyły.
Zakończenie konferencji