Koncert Totus Tuus z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II (on-line) 18 X 2020

12.10.2020 Komunikaty
Instytut Promocji Kultury Polskiej i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie mają zaszczyt zaprosić na uroczysty koncert TOTUS TUUS z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, który odbędzie się 18 października 2020 r. o godzinie 19.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II, ul. Totus Tuus 32 w Krakowie.

Wykonawcy:

• Orkiestra Opery Krakowskiej
  • Chór Opery Krakowskiej
  • Chór Filharmonii Krakowskiej
  • Górecki Chamber Choir
  • Tomasz Tokarczyk – dyrygent
  • w roli Ojca Świętego Jana Pawła II – Andrzej Lampert

Program:

• Totus Tuus – fragmenty opery – Paweł Sydor
    Prapremiera światowa
  • Chaconne – Krzysztof Penderecki
  • Totus Tuus – Henryk Mikołaj Górecki
  • Victoria – Wojciech Kilar
Honorowy patronat objął Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski.

Transmisja on-line: 18 października 2020 r. godz. 19:00.

Do powstania opery opartej na życiu Jana Pawła II przyczynił się Pan Przemysław Firek, który zasugerował mi napisanie dużego dzieła scenicznego wokalno - instrumentalnego w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły, przypadającą 18 maja 2020 roku. Do wspólnego spotkania z Panem Firkiem doszło w Nowym Jorku w 2019 roku, kiedy to ostatecznie podjąłem decyzję o napisaniu opery w całości, tzn. libretta i muzyki.
Czteroaktowa Opera “Totus Tuus” trwa około dwóch i pół godziny. Każdy akt składa się z czterech scen. Libretto oparte jest przede wszystkim na faktach z życia papieża Jana Pawła II z okresu od 1979 do 1983 roku. Głównym przesłaniem tej opery jest ukazanie niezwykłych cech Świętego Jana Pawła II, które winny być dla każdego człowieka wierzącego przykładem. Są to: zawierzenie Panu Bogu Trójjedynemu i Matce Najświętszej Maryi oraz przebaczenie drugiemu człowiekowi bez względu na to, jak boleśnie nas zranił. Opera zwraca uwagę również na duchowy celu pontyfikatu Jana Pawła II tj. “poświęcenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi oraz zawierzenie go Bożemu Miłosierdziu”.
Jan Paweł II zawierzył swoje życie Maryi Matce Najświętszej. Dlatego też jest Ona główną postacią kobiecą w tej operze. Pojawia się w każdym jej akcie jako wizja-objawienie, której doświadcza postać Jana Pawła II w ważnych momentach opery. Język muzyczny tej opery, stanowiący swoisty pomost pomiędzy tradycją i współczesnością, jest ujednolicony co pozwoliło mi na osiągnięcie ekspresji i bogactwa nastrojów oraz dużej dynamiki i klarownej formy. Ta opera wymaga od wykonawców niezwykłej wrażliwości, muzykalności oraz techniki i precyzji.
Wykonane zostaną cztery wybrane sceny, dostosowane do wykonania koncertowego:

• Akt I Scena I: “Ogrody Watykanu”
  • Akt III Scena II: “Zamach”
  • Akt IV Scena II: “Ostatnia rozmowa telefoniczna”  z Ks. Prymasem Wyszyńskim
  • Akt II Scena II: “Pielgrzymka do Ojczyzny 1979” kazanie

Szczególne podziękowania składam Ks. Prof. Robertowi Tyrale, Rektorowi Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II za wsparcie oraz sugestię tytułu opery. Pragnę również złożyć gorące podziękowania na ręce Jego Eminencji Ks. Kardynała Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego za propozycję użycia tekstu z kazania na Błoniach krakowskich w 1979 roku oraz rozmowy Jana Pawła II z księdzem Prymasem Stefanem Wyszyńskim.

Wszystkim szanownym słuchaczom tego koncertu życzę wspaniałych przeżyć.

Paweł B. Sydor – kompozytor

Link do wydarzenia na Facebook'u.

tt_zaproszenie_int.jpg 279.74KB [ .jpg ]