Aktualności

Koncert Totus Tuus na zakończenie obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Zachęcamy do obejrzenia transmisji

29.12.2020 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Instytut Promocji Kultury Polskiej i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie mają zaszczyt zaprosić na uroczysty koncert TOTUS TUUS na zakończenie obchodów 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II.

Program:
"Chaconne" - K. Penderecki
"Smuga cienia" - W. Kilar
"Totus Tuus" - H.M. Górecki
 Fragmenty opery "Totus Tuus" - P. Sydora:
  • Akt I Scena I - "Ogrody Watykanu"
  • Akt II Scena II - "Pielgrzymka do Ojczyzny 1979"
  • Akt III Scena II - "Zamach"
  • Akt IV Scena II -"Ostatnia rozmowa telefoniczna"
"Victoria" - W. Kilar

Wykonawcy:
Orkiestra Opery Krakowskiej
Chór Opery Krakowskiej
Chór Filharmonii Krakowskiej
Górecki Chamber Choir
Maria Słysz - fortepian
Fragmenty opery "Totus Tuus" - P. Sydora:
  • w roli Ojca Świetego - Andrzej Lampert
  • Matka Boska - Katarzyna Oleś - Blacha
  • Siostra Letizia - Monika Korybalska
  • Siostra Natalina - Ewa Menaszek
  • Kardynał Dziwisz - Michał Kutnik
  • Ali Agca- Vladimir Pankiv
  • Prymas Stanisław Wyszyński - Robert Gierlach
  • Starszy pan - Krzysztof Kozarek
  • Ksiądz Piasecki - Krzysztof Kozarek
Dyrygent - Tomasz Tokarczyk
Przygotowanie Chórów - Janusz Wierzgacz
Koncert zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
__
Do powstania opery opartej na życiu Jana Pawła II przyczynił się Przemysław Firek, który zasugerował mi napisanie dużego dzieła scenicznego wokalno
- instrumentalnego w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły, przypadającą 18 maja 2020 roku. Do wspólnego spotkania z Panem Firkiem doszło w Nowym Jorku w 2019 roku, kiedy to ostatecznie podjąłem decyzję o napisaniu opery w całości, tzn. libretta i muzyki.
Czteroaktowa Opera “Totus Tuus” trwa około dwóch i pół godziny. Każdy akt składa się z czterech scen. Libretto oparte jest przede wszystkim na faktach z życia papieża Jana Pawła II z okresu od 1979 do 1983 roku. Głównym przesłaniem tej opery jest ukazanie niezwykłych cech Świętego Jana Pawła II, które winny być dla każdego człowieka wierzącego przykładem. Są to: zawierzenie Panu Bogu Trójjedynemu i Matce Najświętszej Maryi oraz przebaczenie drugiemu człowiekowi bez względu na to, jak boleśnie nas zranił. Opera zwraca uwagę również na duchowy celu pontyfikatu Jana Pawła II tj. “poświęcenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi oraz zawierzenie go Bożemu Miłosierdziu”.
Jan Paweł II zawierzył swoje życie Maryi Matce Najświętszej. Dlatego też jest Ona główną postacią kobiecą w tej operze. Pojawia się w każdym jej akcie jako wizja-objawienie, której doświadcza postać Jana Pawła II w ważnych momentach opery. Język muzyczny tej opery, stanowiący swoisty pomost pomiędzy tradycją i współczesnością, jest ujednolicony co pozwoliło mi na osiągnięcie ekspresji i bogactwa nastrojów oraz dużej dynamiki i klarownej formy. Ta opera wymaga od wykonawców niezwykłej wrażliwości, muzykalności oraz techniki i precyzji.
Szczególne podziękowania składam Ks. Prof. Robertowi Tyrale, Rektorowi Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II za wsparcie oraz sugestię tytułu opery. Pragnę również złożyć gorące podziękowania na ręce Jego Eminencji Ks. Kardynała Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego za propozycję użycia tekstu z kazania na Błoniach krakowskich w 1979 roku oraz rozmowy Jana Pawła II z księdzem Prymasem Stefanem Wyszyńskim.
Wszystkim szanownym słuchaczom tego koncertu życzę wspaniałych przeżyć.
Paweł B. Sydor – kompozytor

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano