Kondolencje z powodu śmierci profesora Eliego Wiesela

05.07.2016 Komunikaty

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wyraża głęboki smutek z powodu śmierci profesora Eliego Wiesela – ubiegłorocznego Laureata najwyższego uczelnianego wyróżnienia naukowego – tytułu doktora honoris causa UPJPII.

Decyzję w spawie nadania prof. Elie Wieselowi – tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podjął Senat uczelni na posiedzeniu w dniu 15 grudnia 2014 r., podkreślając w swojej uchwale niezłomne zaangażowanie E. Wiesela w walkę o obronę godności człowieka stanowiącej podstawę wolności oraz praw człowieka i obywatela, niestrudzone podejmowanie wysiłków zmierzających do głębszego zrozumienia przez społeczeństwa zbrodni Holokaustu oraz przybliżanie stanowiska żydowskiego w tej sprawie a także piętnowanie, poprzez programy edukacyjne skierowane ku młodzieży i inne działania fundacji The Elie Wiesel Foundation for Humanity zbrodni ludobójstwa, antysemityzmu, nietolerancji, obojętności i ksenofobii. Nadając ten honorowy tytuł Uczelnia pragnęła docenić również ogromne zasługi Profesora Wiesela w wydobyciu z zapomnienia i przywróceniu świadomości zbiorowej Polaków postaci Jana Karskiego – bohaterskiego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego oraz liczne dowody sympatii i poparcia Wiesela dla Solidarności w trudnych dla polskiej demokracji latach 80.

Wręczenie Profesorowi Eliemu Wieselowi dyplomu doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie miało miejsce podczas osobistego spotkania dostojnego Laureata z władzami UPJPII w Nowym Jorku w dniu 29 czerwca 2015 r.

Uczelnia z wdzięcznością wspomina śp. profesora Eliego Wiesela i poleca Go Miłosierdziu Bożemu. Rodzinę i Bliskich Profesora otacza swoją pamięcią modlitewną.

ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak
rektor