Konferencja „Dziecko – Rodzina – Środowisko. Funkcjonowanie młodego pokolenia w obliczu niedostosowania społecznego” 5 VI 2023

24.05.2023 Konferencje, sesje
Data: 05.06.2023
Miejsce wydarzenia: ul. Bernardyńska 3, Kraków; Online
Godzina: 10:00 - 14:00

drs_1280_500-500.jpg

Instytut Rodziny, Pedagogiki i Pracy Socjalnej Wydziału Nauk Społecznych UPJPII oraz Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej zapraszają do udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji Kół Naukowych „DZIECKO–RODZINA–ŚRODOWISKO. Funkcjonowanie młodego pokolenia w obliczu niedostosowania społecznego", której tematem przewodnim będzie kategoria niedostosowania społecznego.

Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej.

5 czerwca 2023

ul. Bernardyńska 3, Kraków, Budynek UPJPII, Lektorium (II piętro)
Platforma Microsoft Teams

Niedostosowanie społeczne rozumiane jest jako nieumiejętność dostosowania się jednostki do wymagań grupy społecznej; nieuznawanie i nierealizowanie przez jednostkę powszechnie akceptowanych w danej społeczności norm i wzorów zachowań (Encyklopedia PWN). Zachowania te wpływają negatywnie na funkcjonowanie danej osoby w wielu sferach jej życia oraz mają negatywny wpływ na otoczenie tej osoby.

Rozważania nad postrzeganiem kategorii niedostosowania społecznego chcemy prowadzić zapraszając do dyskusji przedstawicielki i przedstawicieli z różnych dziedzin nauk społecznych. Celem przedsięwzięcia jest prezentacja wyników badań prowadzonych przez studentów, w szczególności tych studiujących na kierunku praca socjalna, ale także studentów kierunków pokrewnych takich jak: pedagogika, pedagogika specjalna, socjologia czy psychologia.

Wybór tematyki stwarza przestrzeń do refleksji nad zagadnieniami, takimi jak:

• sytuacja wychowawcza w rodzinach a niedostosowanie społeczne – trudności wychowawcze, osłabienie roli rodziny i autorytetu rodzica w procesie wychowawczym młodego człowieka, zaburzony proces socjalizacji;
  • osoba niedostosowana społecznie w grupie rówieśniczej – drogi dorastania, relacje rówieśnicze, napięcia i konflikty rówieśnicze;
  • dziecko niedostosowane społecznie w szkole – niepowodzenia edukacyjne, formy wsparcia, profilaktyka, specjalistyczne poradnictwo;
  • zachowania ryzykowne wśród osób niedostosowanych społecznie – kryzysy psychiczne i ich objawy, uzależnienia, problemy z prawem, zachowania agresywne;
  • pomoc osobom niedostosowanym społecznie – jak efektywnie pomagać, w jaki sposób osoby świadczące profesjonalną pomoc mogą dbać o siebie (profilaktyka wypalenia zawodowego) – dobre praktyki.

Do udziału w konferencji zapraszamy szczególnie wszystkich aktywnych członków kół naukowych, przedstawicieli środowisk akademickich, związanych z różnymi dziedzinami nauki, którzy mogą wnieść interesujące spojrzenie na temat niedostosowania społecznego.

Wszystkie pytania prosimy kierować na adres mailowy knsps.upjp2@gmail.com.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Uroczyste otwarcie konferencji

dr hab. Ewa Kantowicz, prof. UWM, Prezes Zarządu PSSPS
dr hab. Małgorzata Duda, prof. UPJPII, Prorektor ds. studenckich i dydaktyki
dr Katarzyna Wojtanowicz, Dyrektor Instytutu Rodziny, Pedagogiki i Pracy Socjalnej UPJPII