Konferencja "Miejsce sumienia we współczesnym świecie" 14 V 2015

28.04.2015 Konferencje, sesje

Katedra Psychologii Instytutu Nauk o Rodzinie i Katedra Etyki Pracy Socjalnej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Zakład Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii oraz Zakład Psychologii Sądowej Instytutu Psychologii Stosowanej Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej Miejsce sumienia we współczesnym świecie, która odbędzie się dnia 14 maja br.

Miejsce obrad: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Kraków, ul. Bernardyńska 3, sala 217

Konferencja Miejsce sumienia we współczesnym świecie jest poświecona interdyscyplinarnemu podejściu do problematyki sumienia. W narastającej fali demoralizacji i przestępczości, wrażliwe sumienie stanowi wewnętrzne narzędzie unikania zepsucia moralnego. Panujący we współczesnym świecie relatywizm moralny, a nawet anomia, zmusza do apelowania do sumienia każdego człowieka, z nadzieją na wzrost jego odpowiedzialności za siebie i innych, etyczne postępowanie w relacjach rodzinnych, pracy zawodowej, kontaktach towarzyskich, staranne przestrzeganie norm i rozwijanie takich cnót, jak dobroć, rzetelność, życzliwość, sprawiedliwość.

Czym jednak jest sumienie? Jak rozumie je współczesna teologia, a jak inne nauki społeczne? Czy możliwe jest wyjaśnienie zjawiska sumienia z perspektywy neuronauk? W jaki sposób aktywizować sumienia ludzi? Kiedy można mówić o patologii sumienia i jakie są tego przyczyny? To pytania, na które odpowiedzi mamy nadzieję uzyskać podczas konferencji. Konferencja będzie stanowić okazję do wymiany poglądów, dzielenia się refleksjami i twórczych dyskusji.

Konferencja skierowane jest do teologów, etyków, psychologów, socjologów, pedagogów, przedstawicieli nauk o rodzinie, dziennikarzy i wszystkich zainteresowanych problematyką.

Termin zgłaszania uczestnictwa biernego: do 30 kwietnia 2015 r.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres: bozena.gulla@upjp2.edu.pl

Komitet naukowy konferencji:

Ks. prof. dr hab. Wojciech Misztal,UPJPII

Ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski, UPJPII

Ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec, UO

Dr hab. Ryszard Stach, prof. UJ

Dr hab. Małgorzata Duda, prof. UPJPII

Ks. dr hab. Antoni Świerczek, UPJPII

Ks. dr Marcin Cholewa, UPJPII

Dr Bożena Gulla, UJ, UPJPII

Komitet Organizacyjny:

Dr Bożena Gulla, UJ, UPJPII – przewodnicząca