Aktualności

Konferencja "Obojętność i wrażliwość a życie publiczne" 27-28 X 2015

03.08.2015 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Katedra Etyki oraz Katedra Filozofii Społecznej i Polityki Wydziału Filozoficznego zapraszają do udziału w VIII. konferencji naukowej z cyklu Etyka i życie publiczne, która odbędzie się w dniach 27-28 października br. Tematem przewodnim w tym roku będzie Obojętność i wrażliwość a życie publiczne.

Kraków, ul Bernardyńska 3

 

Konferencje z cyklu Etyka i życie publiczne corocznie podejmują zagadnienia, które w sposób szczególny dotyczą ważnych i aktualnych problemów etycznych oraz ich obecności w życiu publicznym. Dotychczas badaliśmy wolność i władzę, kłamstwo, autentyczność, równość, chciwość, zaufanie i nienawiść. W roku 2015 chcemy zaproponować Państwu naukową debatę nad obecnością i znaczeniem obojętności i wrażliwości w życiu publicznym.

Wydaje się, że nie można równocześnie zachować obojętności i wrażliwości. Zarazem, w życiu publicznym nieustannie pojawiają się apele o wrażliwości w kontekście „globalizacji obojętności”. Z drugiej strony obojętność na innych, na pozostałe grupy społeczne i koncentracja na własnych interesach potencjalnie ma dać możliwość przetrwania w przestrzeni społecznej, co w jaskrawy sposób widać na przykładzie fanatycznych ugrupowań. Wrażliwość wiąże się z otwarciem, z pielęgnacją obserwacji i dostrzegania ale również z wejściem w interakcję, staje się paralelą altruizmu. Natomiast obojętność to zamknięcie – często podszyta jest strachem o własny byt dając poczucie bezpieczeństwa – chęć zachowania siebie nawet kosztem innych dociera do takich określeń jak egoizm czy egocentryzm. Wartościowanie wedle takich opisów sprawia wrażenie proste i oczywiste, jednak we współczesnej rzeczywistości, w której zagrożona jest bytność grup etnicznych, czy nawet państw, a otwartość struktur społeczno-politycznych nie przynosi zamierzonych celów i staje przeciwko ich stabilności.

Zachęcamy do filozoficznej analizy wrażliwości i obojętności oraz badania ich przejawów w różnych sferach życia publicznego: w ekonomii, w mediach, w medycynie, w nauce, w polityce, w naszych relacjach z ludźmi, zwierzętami i światem.

Zarysowaliśmy niektóre z możliwych pytań i obszarów badań. Liczymy również na inne, które pozwolą nam lepiej zgłębić proponowaną problematykę. Zapraszamy do wygłaszania referatów oraz do dyskusji.


Zgłoszenie uczestnictwa wraz z tematem i abstraktem wystąpienia w języku polskim lub angielskim (max. 2000 znaków) prosimy nadsyłać do 30 września br. Planowany czas wystąpienia 20 minut. Język konferencji: polski i angielski. Po wystąpieniach organizatorzy przewidują czas na dyskusję.

Opłata konferencyjna: 350 zł obejmuje materiały konferencyjne, przerwy kawowe, obiady. Organizatorzy nie zapewniają noclegu.

Pozostałe informacje zostaną przekazane drogą mailową po przyjęciu zgłoszenia. W 2016 roku planowana jest publikacja recenzowanej monografii naukowej poświęconej obojętności i wrażliwości w życiu publicznym.


adres do korespondencji:

dr Jakub Synowiec

jakub.synowiec@upjp2.edu.pl

Katedra Etyki

Wydział Filozoficzny UPJPII w Krakowie

ul. Kanonicza 9

31-002 Kraków


kierownictwo naukowe konferencji:

ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak

dr hab. Joanna Mysona Byrska

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano