Aktualności

Konferencja "Szczęście i radość w relacjach społecznych" 21-22 IV 2015

09.02.2015 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Katedra Filozofii Społecznej i Polityki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaprasza do udziału w konferencji naukowej pt. Szczęście i radość w relacjach społecznych, która odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia 2015

W zglobalizowanym świecie przemieszanych kultur zadajemy sobie pytania o dobre podstawy i dobre praktyki, powalające kształtować relacje społeczne, żyć razem i budować pozytywne więzi. Praktyka częstokroć pokazuje, że jakość naszych relacji jest nikła, a definiowane są głównie poprzez terminy negatywne. W przestrzeni relacji społecznych mamy do czynienia z mową nienawiści, zawiścią, zazdrością, nieprzejrzystością, podejrzliwością i czarnym PR-em. Jesteśmy smutni, zatroskani o nasze bycie w świecie. Nawet historyczne zwycięstwa świętowane są rzadziej niż porażki, te ostatnie dostają oblicze narodowej martyrologii. Smutna staje się również religia, ponieważ łatwiej dostrzega się grzesznych, upadłych i cierpiących niż świętych i po ludzku zadowolonych z doczesnego życia.

Widziany z takiej perspektywy człowiek szczęśliwy i zadowolony wydaje się podejrzany. Jeśli się cieszy, to zapewne dlatego, że udało mu się kogoś oszukać, omamić, albo prościej – dlatego, że okazał się od kogoś lepszy. Podobnym ryzykiem obarczone jest odnoszenie sukcesów. Radujemy się wprawdzie chętnie, ale po kryjomu, w anonimowych badaniach poziomu szczęścia i zadowolenia wskazując jego wysoki poziom. Na bezpośrednie pytanie „czy jesteś szczęśliwy” rzadko pada pozytywna odpowiedź.

Podczas interdyscyplinarnej konferencji gromadzącej filozofów, socjologów, psychologów, historyków i politologów, chcemy zastanowić się nad tym, jak we współczesnych relacjach społecznych wyglądają radość i szczęście. Czy w ogóle jest dla nich miejsce? Gdzie ich szukać, skoro tak trudno dostrzec je w codziennych praktykach? Kim jest szczęśliwy człowiek? Jak funkcjonuje szczęśliwe społeczeństwo? Czy można i w jaki sposób właściwie okazywać radość? Jak zmieniają się relacje społeczne, gdy ludzie nie boją się okazywać swojego zadowolenia (radości)? Czy jesteśmy w stanie wykorzenić strach przed przyznaniem, że ktoś jest szczęśliwy? Będziemy także zastanawiać się, w jaki sposób uzdrowić sytuację, jak uczyć się budowania trwałych relacji, w których szczęście i radość są nie tylko środkiem do celu, ale również trwałym elementem naszego życia społecznego, który podnosi jego jakość.

Zgłoszenie uczestnictwa wraz z tematem i abstraktem wystąpienia w języku polskim lub angielskim (max. 1500 znaków) prosimy nadsyłać do 31.03.2015. Planowany czas wystąpienia 20 minut. Język konferencji: polski i angielski. Po wystąpieniach organizatorzy przewidują czas na dyskusję. Opłata konferencyjna: 300 zł (obejmuje materiały konferencyjne, przerwy kawowe, obiady). Pozostałe informacje zostaną przekazane drogą mailową po przyjęciu zgłoszenia. Planowana jest publikacja wybranych tekstów referatów po pozytywnej recenzji.

Organizatorzy nie zapewniają noclegu.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: joanna.mysona.byrska@upjp2.edu.pl

Współorganizatorzy: dr Magdalena M. Baran, kwartalnik "Liberté!"

Kierownictwo naukowe konferencji: dr hab. Joanna Mysona Byrska, kierownik Katedry Filozofii Społecznej i Polityki WF UPJPII

Wydział Filozoficzny UPJPII w Krakowie
ul. Kanonicza 9
31-002 Kraków

www.filozofia.upjp2.edu.pl

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano