Konferencja w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w Gdańsku z udziałem UPJPII 3 VI 2019

04.06.2019 Konferencje, sesje

Ks. prof. dr hab. Jarosław Jagiełło, dziekan Wydziału Filozoficznego UPJPII w Krakowie oraz ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak równiez z Wydziału Filozofii UPJPII wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Na obchody organizowane przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” przybyli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz wiceminister kultury Jarosław Sellin.

W programie solidarnościowych obchodów znalazły się m.in. konferencja naukowa pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, Instytutu Pamięci Narodowej, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – „Obudził w nas Solidarność. 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny”.

Zastepca szefa KPRP Paweł Mucha odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy.

– Przed czterdziestu laty nasz wielki Rodak, Ojciec Święty Jan Paweł II, po raz pierwszy odwiedził Polskę. Nie będzie żadną przesadą stwierdzenie, że pielgrzymka ta była dla naszej Ojczyzny wydarzeniem epokowym. Pamiętne słowa wypowiedziane na placu Zwycięstwa w Warszawie obudziły w nas ducha wolności i stały się impulsem do działania, którego owocem był ruch Solidarności, a w efekcie – upadek komunizmu. Wolna Polska była wielkim pragnieniem Papieża Polaka, ale Jego nauczanie to wielkie dziedzictwo myśli, której centrum jest godność każdego człowieka – napisał Andrzej Duda.

Organizatorem Konferencji była Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” oraz Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, którego mottem przewodnim jest zgłębianie i wzmacnianie idei Solidarności w Polsce i za granicą, a także propagowanie szacunku dla godności człowieka i jego pracy. MCBFS jest  jednostką naukową działającą dzięki wzajemnej współpracy Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz KK NSZZ "Solidarność".

Prelegentami konferencji byli m.in.: prof. dr  Rocco Buttigllione, (Instituto de Filosofia Edith Stein), ks. prof. dr hab. Jarosław Jagiełło, (Dziekan Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II), ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak, (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), prof. dr hab. Jakub Stelina (Kierownik Katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Gdańskiego).

Program konferencji obejmował także otwarcie wystawy „Ojciec Święty z Solidarnością. Solidarność z Ojcem Świętym” oraz wręczenie statuetki Człowiek Roku „Tygodnika Solidarność”.

Konferencja, która odbyła się w Gdańsku, była częścią ogólnopolskich obchodów 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

/źródło: Prezydent.pl/

Relacja TVP1: