Konferencja "Życie konsekrowane znakiem wiarygodności Kościoła" 25-26 IX 2015

07.09.2015 Konferencje, sesje

Papież Franciszek, ogłaszając Rok Życia Konsekrowanego, podkreślił, że dotyczy on całego Kościoła, który jest wezwany, by towarzyszyć osobom konsekrowanym, dzieląc ich radości, trudności i z nimi współpracować. Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie we współpracy z wikariuszem biskupim ds. zakonnych, ks. dr. Zbigniewem Krzyszowskim, chce odpowiedzieć na to papieskie wezwanie przez konferencję naukową poświęconą życiu konsekrowanemu. Papież Franciszek, wyznaczając cele ogłoszonego Roku Życia Konsekrowanego, zachęca do rozwijania w Kościele ducha braterskiej komunii. Jego niezastąpionym elementem jest także wspólna refleksja teologiczna oraz żywy namysł nad życiem Kościoła – temu ma służyć konferecja Życie konsekrowane znakiem wiarygodności Kościoła, która odbędzie się w Tarnowie w dniach 25-26 września br.

PROGRAM:

PIĄTEK – 25 września 2015 r.

15.00 – Otwarcie sympozjum

JE bp dr Andrzej Jeż

15.15 – Wiarygodność Kościoła Chrystusowego a życie konsekrowane – wprowadzenie

ks.  dr hab. Janusz Królikowski, prof. UPJPII (Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie)

16.00 – Geneza życia konsekrowanego

ks. prof. dr hab. Stanisław Longosz (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Lublin)

16.45 – Życie konsekrowane w Kościele partykularnym

o.  dr hab. Jacek Kiciński CMF, prof. PWT (Papieski Wydział Teologiczny, Wrocław)

17.30 – Kształty polskiego duszpasterstwa powołań do życia konsekrowanego w spotkaniu z łaską Bożego wybrania

o. prof. dr hab. Andrzej Potocki OP (Uniwersytet Warszawski)

18.15 – dyskusja

SOBOTA – 26 września 2015 r.

7.30 msza św. połączona z jutrznią – przewodniczy JE bp dr Andrzej Jeż

9.00 Aktualne wyzwania prorockiej misji życia zakonnego

o. prof. dr hab. Andrzej S. Wodka CSsR (rektor Accademia Alfonsiana w Rzymie)

9.45 Najnowsze wskazania Stolicy Apostolskiej odnośnie do życia konsekrowanego

o. prof. dr hab. Marek Saj CSsR (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

10.30 Nauka w życiu zakonnym

o. prof. dr hab. Paweł Mazanka CSsr (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

11.15 przerwa

11.45 Praca wychowawczo-edukacyjna osób konsekrowanych jako element misji Kościoła

s. dr hab. Loyola Opiela BDNP, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Lublin

12.30 Teologiczno-prawne aspekty nowych form życia konsekrowanego

o. prof. KUL dr hab. Ambroży Skorupa SDS, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Lublin

13.15 Zakony w funkcji krzewienia patriotyzmu

ks. mgr Paweł Rycyk CM

dyskusja i zamknięcie sympozjum

Sympozjum będzie miało miejsce w Auli Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Piłsudskiego 6.

Od 8 września zgłoszenia przyjmuje i informacji udziela ks. Andrzej Dudek: tel. 500 179 004, e-mail: andud_80@o2.pl.