Konsul Generalna Słowacji z wizytą na UPJPII 15 V 2024

27.05.2024 Komunikaty

konsul_slowacji_na_upjpii_15_v_2024-a.jpg

W środę 15 maja 2024 r. wizytę na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie złożyła Konsul Generalna Republiki Słowackiej w Krakowie Zlata Šipošová.

Podczas spotkania z Rektorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robertem Tyrałą poruszano kwestie związane z doskonałymi relacjami krakowsko-słowackimi i omawiano perspektywy ich dalszego rozwijania. Oczywiście Pani Konsul i Ksiądz Rektor głównie omawiali pola współpracy pomiędzy Uniwersytetem a Konsulatem Słowacji i słowackimi uczelniami wyższymi. Zwłaszcza, że UPJPII prowadzi intensywną wpółpracę z partnterami ze Słowacji w ramach:

• umów dwustronnych z następującymi uczelniami: University of Presov, Catholic University in Ružomberok, Pavol Jozef Šafárik University in Košice, The University of Ss. Cyril and Methodius in Trnava,
  • programu Erasmus+: University of Presov, Catholic University in Ružomberok, Comenius University Bratislava, Matej Bel University in Banská Bystrica, Trnava University, Constantine the Philosopher University in Nitra, Pavol Jozef Šafárik University in Košice,
  • programu CEEPUS: Slovak University of Technology in Bratislava; University of Economics in Bratislava,
  • projektów Erasmus i Funduszy Wyszehradzkich
    The University of Ss. Cyril and Methodius in Trnava
    1. “Fostering creativity and creative thinking in marketing communications education” 2022-1-SK01-KA220-HED-000087258
    2. “The digital map of pilgrimage sites of the V4 countries" Project 222320181

Pani Konsul Zlata Šipošová objęła kierownictwo Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie 15 lutego 2023 r. Wcześniej, tuż po otrzymaniu dokumentu exequatur, słowacka dyplomatka odwiedziła stolicę Małopolski, aby wziąć udział w uroczystości jubileuszowej 20-lecia Konsulatu Generalnego Słowacji, obchodzonego 15 grudnia 2022 r. Od pierwszej wizyty w Krakowie chętnie powtarzała, że jest zauroczona miastem.

Pani Konsul Šipošová ma duże doświadczenie w pracy dyplomatycznej. Wcześniej pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Słowackiej oraz w Konsulacie Generalnym w Monachium, następnie w ambasadzie w Berlinie, Bernie i w Wiedniu. Na zakończenie spotkania Rektor UPJPII wręczył Pani Konsul jedną z najnowszych publikacji z serii Dzieła Karola Wojtyły „Dzieła teologiczne”, tom I „Początek drogi naukowej. Święty Jan od Krzyża".