Konsul Honorowy Chorwacji z wizytą na UPJPII. W planach wspólna konferencja nt. 20. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Chorwacji

16.03.2023 Komunikaty

konsul_honorowy_chorwacji_na_upjpii_15_iii_2023-1280.jpg

W 2023 roku, w czerwcu przypada 20. rocznica pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Chorwacji. Papież odwiedził wówczas pięć miast: Rijekę, Dubrownik, Osijek, Dakovo i Zadar. Była to trzecia i ostatnia do Chorwacji, a zarazem setna podróż apostolska Jana Pawła II jako pielgrzyma.

Pierwsza wizyta, w 1994 roku do Zagrzebia związana była z obchodami 900. rocznicy archidiecezji zagrzebskiej oraz z przesłaniem pokoju do prowadzonej przez Serbów wojny na terenie Bośni i Hercegowiny.

Celem drugiej wizyty w Chorwacji była beatyfikacja Alojzijego Stepinca, męczennika czasów komunistycznych, której dokonał papież 3 października 1998 roku w sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Mariji Bistricy. To wydarzenie, zgodnie z inicjatywą konsula honorowego Republiki Chorwacji, udokumentowano mozaiką „Chorwackie Oratorium” w kaplicy w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w 20-lecie beatyfikacji A. Stepinca.

By przybliżyć społeczeństwu polskiemu więź jaka łączyła Jana Pawła II z narodem chorwackim Konsulat Republiki Chorwackiej podjął decyzję o zorganizowaniu w Krakowie konferencji „Chorwackie relacje Jana Pawła II we wspomnieniach, w 20. rocznicę trzeciej pielgrzymki do Chorwacji i setnej w świecie jako papieża pielgrzyma”. Wydarzenie zaplanowano na 23 października 2023 roku.

Partnerami Konsulatu Republiki Chorwacji w Krakowie w zorganizowaniu konferencji są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Uniwersytet Jagielloński.

15 marca 2023 roku konsul honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk spotkał się na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie z rektorem UPJPII ks. prof. dr. hab. Robertem Tyrałą, ks. dr. hab. Grzegorzem Godawą, prof. UPJPII oraz prorektor UPJPII ds. studenckich i dydaktyki dr hab. Małgorzatą Dudą, prof. UPJPII. Celem spotkania było m.in. omówienie szczegółów planowanej konferencji.