Krakowskie Ekumeniczne Dni Biblijne 16–26 X 2024

07.10.2024 Komunikaty
Data: 16 - 26.10.2024
Miejsce wydarzenia: Kościół św. Mikołaja, ul. Kopernika 9, Kraków; Kościół ewangelicko-augsburski św. Marcina, ul. Grodzka 58; Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, ul. Bernardyńska 3; Cerkiew greckokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie, ul. Wiślna 11; Piwnica Powszechna, ul. Pijarska 5/20, Kraków

ekumeniczne_dni_biblijne_2024-1280.jpg

Wszystko, co czynicie, niech się dokonuje w miłości.

Te słowa z Pierwszego Listu do Koryntian (1 Kor 16,4) będą przewodnim motywem tegorocznych Ogólnopolskich Dni Biblijnych. Przesłanie zachęca nas do wsparcia, szacunku i oddania wobec przywódców Kościoła oraz do czynienia miłości w codziennym życiu, umacniając tym samym ducha wspólnot chrześcijańskich. Niech nasze działania w miłości prowadzą nas do duchowego ożywienia i wzmacniają świadectwo wiary w naszych społecznościach.

Rada Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej wraz z krakowskim oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej zapraszają na tegoroczne Krakowskie Ekumeniczne Dni Biblijne. Centrum obchodów Ekumenicznych Dni Biblijnych stanowi Maraton Biblijny, czyli publiczne czytanie Pisma Świętego: Psalmów i Nowego Testamentu w przekładzie ekumenicznym. Lektorem podczas Maratonu może być każdy, osoba świecka lub duchowna, biskup, siostra zakonna, ksiądz, członek wspólnoty chrześcijańskiej, przedstawiciel jakiegoś środowiska, dziecko, młodzież, osoba starsza.

Serdecznie zapraszamy do zapisów poprzez FORMULARZ.

Program Maratonu Biblijnego
Kościół ewangelicko-augsburski św. Marcina, ul. Grodzka 58

20 października, niedziela
15:00 Rozpoczęcie lektury Pisma Świętego
19:00 Nabożeństwo ekumeniczne
24:00 Zakończenie pierwszego dnia Maratonu
21 października, poniedziałek
7:00–19:30 Kontynuacja lektury
19:30–20:00 Wspólna modlitwa na zakończenie Maratonu

Program wydarzeń w ramach Krakowskich Ekumenicznych Dni Biblijnych 2024

16 października, środa
Sala parafialna przy kościele św. Mikołaja, ul. Kopernika 9, Wspólnota „Hanna”
16:30 Przygotowanie kanapek dla osób w kryzysie bezdomności
18:00 Modlitwa ekumeniczna
18:30 Wyjście na Planty
20:00 Powrót na ul. Kopernika, spotkanie podsumowujące
17–19 października, czwartek–sobota
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, ul. Bernardyńska 3 (aula)
9:30–13:30 Interdyscyplinarne sympozjum międzynarodowe „Świat Biblii. Biblia w kulturze świata”. II edycja: „O ucztach, ucztowaniu i gościnności. Biblia – dziedzictwo – tradycja”
24 października, czwartek
Cerkiew greckokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie, ul. Wiślna 11
19:15 Ekumeniczna modlitwa Taizé o jedność chrześcijan i pokój – prowadzi Taizé Kraków WAJ
26 października, sobota
Piwnica Powszechna, ul. Pijarska 5/20, Kraków
17:00 Pierwsza część chrześcijańskiej Biblii: od pierwszych tekstów do kanonu Starego Testamentu
dr hab. Jakub Slawik, prof. ChAT

Bądźmy razem wokół Słowa!