Aktualności
„Krzyż – Miłosierdzie – Komunikacja” oraz wywiad z Adamem Bachledą-Curusiem – nowe publikacje ks. prof. UPJPII Roberta Nęcka
20.01.2023
Publikacje
Publikacja „Krzyż – Miłosierdzie – Komunikacja. W 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II na Podhalu i Hołdu Górali Polskich” pod redakcją prof. Stanisława Hodorowicza, Joanny Sobczyk-Pająk (UPJPII) i ks. Roberta Nęcka, prof. UPJPII jest pokłosiem konferencji, która zorganizowana była w ramach Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem w dniach 20-21 maja 2022 r.
„Jan Paweł II był promotorem pedagogiki komunikacyjnej, która pomagała odkrywać ludziom wzajemną bliskość, miłosierdzie i jednocześnie krzyż. Owa pedagogika w sposób wyjątkowy była zrozumiana przez świat Podhala, a majestat Tatr stawał się przestrzenią komunikacji papieża Wojtyły z Bogiem i Góralami” piszą we Wprowadzeniu do książki prof. Stanisław Hodorowicz i ks. prof. UPJPII Robert Nęcek.
Podczas pamiętnej Mszy św., u podnóża Wielkiej Krokwi 6 czerwca 1997 roku, papież Jan Paweł II mówił w homilii: Ojcowie wasi na szczycie Giewontu ustawili krzyż. Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, że ten jubileuszowy krzyż patrzy w [stronę] Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. Przypomniał te słowa kardynał Stanisław Dziwisz, jak i te, którymi pod koniec Mszy św. Ojciec Święty nawiązując do krzyża, zachęcał Polaków, by trwali w nadziei – Trzeba, ażeby cała Polska od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: „Sursum corda! – w górę serca!” Przypominając poruszający hołd górali polskich, który był zasługą ówczesnego burmistrza Zakopanego, Adama Bachledy-Curusia i zakopiańskiego duchowieństwa, kardynał mówił – „Jakże przejmująco zabrzmiały wtedy słowa burmistrza na kolanach w otoczeniu kilku pokoleń rodzin góralskich: dziękujemy, Ojcze Święty, żeś nas wydostał z czerwonej niewoli, a teraz chcesz i uczysz, jak dom ojczysty, polski, wysprzątać z tego, co hańbi, rujnuje, zniewala, gubi”.
W trzech rozdziałach książki: „W stronę krzyża na Giewoncie”, „W kierunku miłosierdzia”, „W kierunku komunikacji” wypowiadają się m.in. redaktorzy publikacji (prof. Stanisław Hodorowicz, Joanna Sobczyk-Pająk (UPJPII) i ks. Robert Nęcek, prof. UPJPII), ks. prof. Robert Tyrała, ks. prof. Kazimierz Panuś, ks. prof. Wojciech Misztal, ks. dr Maciej Radej.
Nie ulega wątpliwości, iż publikacja ta stanowi ważne osiągnięcie w studiach nad wpływem Jana Pawła II na przemiany społeczne ostatnich dziesięcioleci. Monografia pokazuje, jak niepełny był dotychczas obraz recepcji hołdu Górali w literaturze przedmiotu. Książka jest na pewno istotnym wkładem w polską myśl teologiczną i medioznawczą.
/z recenzji ks. prof. UAM Macieja Szczepaniaka, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu/
Drugą wydaną ostatnio pozycją jest książka "Górale w hołdzie Papieżowi. Rozmowa z Adamem Bachledą-Curusiem, którą przeprowadził ks. Robert Nęcek, a wydało Wydawnictwo Arsarti.
Góralski hołd złożony przez ówczesnego gospodarza Zakopanego Adama Bachledę-Curusia podczas Mszy św. pod Wielką Krokwią 6 czerwca 1997 – w imieniu całego Podhala – odbił się szerokim echem po całym świecie.
Jan Paweł II odniósł się do tego aktu w wygłoszonej homilii – Dziękuję za ten wzruszający hołd Podhala, zawsze wiernego Kościołowi i Ojczyźnie.
Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls zauważył wówczas, iż nie zdarzyło się w historii, by osoba cywilna przemawiała do papieża w trakcie Eucharystii. A stało się to pod Wielką Krokwią. Kardynał Stanisław Dziwisz niejeden raz podkreślał, że nie dosżłoby do papieskiej wizyty w Zakopanem, gdyby nie wyjątkowe starania burmistrza Bachledy-Curusia.
Jak wyglądały starania o wizytę Jana Pawła II w Zakopanem, a także o samym pomyśle Hołdu Górali Polskich opowiada Adam Bachleda-Curuś, ówczesny burmistrz Zakopanego, a jednocześnie najbardziej zaangażowany w realizację wydarzeń. Publikacja obfituje w szczegóły dotyczące organizacji pielgrzymki papieża, ale też „uchyla rąbka” zakulisowych ustaleń i zabiegów, zarówno po stronie kościelnej jak i zakopiańskiej. Tekst dopełniony został archiwalnymi, prywatnymi fotografiami.
I właśnie tę książkę „Górale w hołdzie Papieżowi. Rozmowa z Adamem Bachledą-Curusiem”, poświęconą niezwykłemu wydarzeniu, jakim był Hołd Górali Polskich wręczył ks. Robert Nęcek Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie w Księżówce w Zakopanem, w obecności Sekretarza Stanu i Ministra Sportu. Ks. Robert Nęcek odprawił tam też Mszę św. i wygłosił homilię.
Galeria zdjęć
Pliki do pobrania
homilia_ks_roberta_necka_ksiezowka.pdf
202.46KB [ .pdf ]