Ks. dr hab. Antoni Świerczek, prof. UPJPII i ks. dr. hab. Marek Urban CSsR, prof. UPJPII Ekspertami Agencji Stolicy Apostolskiej AVEPRO

01.06.2023 Komunikaty

antoni_swierczek.jpg marek_urban.jpg

Ks. dr hab. Antoni Świerczek, prof. UPJPII oraz ks. dr. hab. Marek Urban CSsR, prof. UPJPII zostali mianowani Ekspertami Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych AVEPRO.

Księża profesorowie będą pełnić te funkcje przez okres 5 lat.

Serdecznie gratulujemy!

Ks. dr hab. Antoni Świerczek, prof. UPJPII
jest prorektorem UPJPII ds. polityki kadrowej i promocji. Ponadto jest profesorem uniwersytetu w Katedrze Katolickiej Nauki Społecznej. Urodził się w 1959 r. Studiował w WSD w Krakowie oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym, a następnie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Stopień magistra teologii uzyskał w 1984 r. w tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie. Studia licencjackie kontynuował na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (1988–1990). Stopień licencjata teologii uzyskał w 1991 r. Studia doktoranckie odbył w Instytucie Katolickim w Paryżu (1990–1993), które kontynuował w latach1997-1999. Od 1 października 1996 r. pracował jako asystent przy Katedrze Teologii Moralnej w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Stopień doktora nauk teologicznych uzyskał na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w 1999 r., stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii moralnej uzyskał na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w 2013 r. Jest wykładowcą Papieskiej Akademii Teologicznej od 1996 r., następnie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie; był kierownikiem Studium Teologii Rodziny Archidiecezji Krakowskiej (1999–2017); dyrektorem Wydawnictwa św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej (2001–2005); kierownikiem Kierunku Nauki o rodzinie przy Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (2005–2008). W latach 2008–2014 był prodziekanem na Wydziale Nauk Społecznych UPJPII; od 1 września 2014 był dziekanem tegoż wydziału. W marcu 2018 r. został wybrany na prorektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest Konsultorem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Stowarzyszenia Moralistów Polskich oraz Stowarzyszenia Familiologów Polskich. Zainteresowania naukowe ks. A. Świerczka skupiają się głównie wokół problematyki małżeństwa i rodziny.

O. dr hab. Marek Urban CSsR, prof. UPJPII
urodził się w 1964 r. Stopień magistra otrzymał po ukończeniu studiów w WSD Redemtptorystów w Tuchowie, afliowanym do Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Doktorat z filozofii obronił w 1995 r. na Wydziale Filozoficznym Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie i rok później podjął wykłady w WSD Redemptorystów w Krakowie, a następnie w Tuchowie. W 1998 r. został adiunktem na Wydziale Filozoficznym PAT w Krakowie w Katedrze Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej. Od 2006 r. był prodziekanem Wydziału Filozoficznego UPJPII w Krakowie. Obecnie jest profesorem uniwersytetu i kierownikiem Katedry Historii Filozofii, a także pełnomocnikiem ds. czasopism naukowych, kierownikiem Podyplomowych Studiów Etyka dla nauczycieli oraz koordynatorem ds. programu Erasmus+ WF w jednostce Wydział Filozoficzny.