Aktualności
Ks. dr hab. Grzegorz Baran dziekanem Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII
02.09.2024
Komunikaty
Po zatwierdzeniu przez Dykasterię ds. Kultury i Edukacji, dekretem z dnia 5 sierpnia 2024 r., zgodnie z wyborem dokonanym przez Radę Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie, usankcjonowanym przez Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dziekanem Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie został ks. dr hab. Grzegorz Baran na kadencję 2024–2028, który funkcję tę pełni od 1 września 2024 r.
Ks. dr hab. Grzegorz Baran
Urodził się 18 czerwca 1972 r. w Dębicy. W roku 1991 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Tam, w latach 1991–1997 odbył studia filozoficzno-teologiczne, które ukończył w roku 1997 uzyskując stopień magistra teologii z zakresu biblistyki na podstawie obrony pracy zatytułowanej „Ψυχή i πνεῦμα w antropologii św. Pawła” (dyplom z dnia 15 czerwca 1997 r.). Praca magisterska powstała pod kierunkiem ks. dr. hab. Antoniego Paciorka w Instytucie Teologicznym w Tarnowie agregowanym do Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
W roku 1997, po studiach filozoficzno-teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze tarnowskiej z rąk bp. Józefa Życińskiego. W roku 2003 decyzją bp. Wiktora Skorca został skierowany na studia specjalistyczne na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, gdzie podjął studia doktoranckie z zakresu teologii biblijnej w Instytucie Nauk Biblijnych. Dwa lata później rozpoczął studia magisterskie z filologii klasycznej na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W roku 2008 uzyskał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie biblistyki na podstawie rozprawy pt. „Baptyzmalny charakter powtórnego narodzenia w tradycji Janowej”, napisanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Antoniego Paciorka (dyplom z dnia 15 maja 2008 r.). W roku 2009 na podstawie pracy pt. „Motyw uzdrowienia w dziełach Świętego Augustyna: In Iohannis Evangelium Tractatus oraz In Iohannis Epistolam ad Parthos Tractatus”, napisanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Augustyna Eckmanna, uzyskał stopień magistra filologii klasycznej (dyplom z dnia 10 czerwca 2009 r.). W roku 2010 uzyskał natomiast stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie naukowej literaturoznawstwo (z zakresu filologii klasycznej) na podstawie dysertacji pt. „Motyw synostwa Bożego w In Iohannis Evangelium Tractatus oraz In Iohannis Epistolam ad Parthos Tractatus Świętego Augustyna” (dyplom z dnia 12 listopada 2010 r.). W latach 2009–2018 pracował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Od 1 października 2018 r. pracuje na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Krakowie. Od 1 października 2019 r. został zatrudniony na stanowisku adiunkta w pełnym wymiarze czasu pracy na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie UPJPII. 19 lutego 2021 r. na podstawie cyklu publikacji powiązanych tematycznie, zatytułowanego „Bóg i Jego naród w świetle Pierwszej i Drugiej Księgi Machabejskiej oraz Czwartej Księgi Machabejskiej”, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk teologicznych w dyscyplinie nauki teologiczne (dyplom z dnia 11 stycznia 2022 r.). W ostatnich latach pełnił funkcję pełnomocnika dziekana ds. nauki i studiów (przez okres kadencji ks. dr. hab. Marka Kluza, prof. UPJPII, która trwała w latach 2020–2024).
Pliki do pobrania