Ks. dr hab. Grzegorz Godawa, prof. UPJPII dziekanem Wydziału Nauk Społecznych UPJPII

09.08.2024 Komunikaty

Po zatwierdzeniu przez Dykasterię ds. Kultury i Edukacji, dekretem z dnia 10 lipca 2024 r., zgodnie z wyborem dokonanym przez Radę Wydziału Nauk Społecznych, usankcjonowanym przez Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dziekanem Wydziału Nauk Społecznych został ks. dr hab. Grzegorz Godawa, prof. UPJPII, na kadencję 2024–2028, który funkcję tę pełnić będzie od 1 września 2024 r.

Ks. dr hab. Grzegorz Godawa, prof. UPJPII

Urodzony w 1975 r. w Myślenicach, w 1995 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Archidiecezji Krakowskiej, w 2001 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz i katecheta w Krakowie. W 2008 r. obronił na PAT pracę doktorską pt. „Przemiany w postawach religijnych rodziców uczniów przygotowujących się do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. hab. Janusza Mastalskiego, prof. PAT. Od 2009 r. pracuje na UPJPII kolejno: na stanowisku asystenta, adiunkta, a obecnie profesora uczelni. Pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nauk Społecznych, kierownika kierunku pedagogika, a obecnie kierownika dyscypliny pedagogika, kierownika katedry pedagogiki społecznej, a także studiów podyplomowych. Brał udział w komisjach przygotowujących wnioski o uruchomienie kierunku pedagogika oraz licznych inicjatywach na rzecz rozwoju UPJPII i jego umiędzynarodowienia.

W 2017 r. uzyskał habilitację z dyscypliny pedagogika na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie na podstawie monografii pt. „Funkcjonowanie rodziny dziecka objętego domową opieką hospicyjną. Studium tanatopedagogiczne”.

Autor ponad stu publikacji naukowych z zakresu pedagogiki społecznej, pedagogiki rodziny, podstaw wychowania i dydaktyki, aksjologii, pedagogiki religii, tanatopedagogiki, pracy z młodzieżą i pedeutologii. Najnowsza książka (2023) nosi tytuł „Pedagogia bliskości międzyludzkiej”. Wypromował dwa doktoraty i kilkadziesiąt prac dyplomowych.

Jest zaangażowany w działalność duszpasterską, kaznodziejską i wychowawczą. Pracował jako kapelan w Hospicjum Domowym dla Dzieci „Alma Spei”, obecnie angażuje się w duszpasterstwo środowisk medycznych. Jego hobby to tenis ziemny, wędrówki górskie i podróże. Można go spotkać w Krakowie jadącego na rowerze bądź skuterze Vespa.