Aktualności

Ks. dr hab. Jan Żelazny został mianowany 15 X 2024 r. dyrektorem Sekcji Polskiej Fundacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”

15.10.2024 Komunikaty

jan_zelazny_800.jpg

 

To wielkie docenienie i wyróżnienie ks. dr. hab. Jana Żelaznego, pracownika Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, za wieloletnią pracę i ogrom zaangażowania na rzecz pomocy m.in. „dla chrześcijan Orientu”.

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie
najserdeczniej gratuluje!

 

Ks. dr hab. Jan Witold Żelazny
Urodzony 8 VIII 1965 r. w Katowicach. W 1987 r. ukończył studia na Wydziale Fizyki, Matematyki i Astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej zakończył magisterium i licencjatem kanonicznym w 1991 r.

Studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie zakończył obroną pracy doktorskiej i zatwierdzeniem przez Radę Wydziału 15 XII 1995 r. („Chrystus Najwyższy Kapłan – studium chrystologiczne na podstawie Homilii św. Jana Chryzostoma do Listu do Hebrajczyków”, promotor ks. dr hab. E. Staniek). Habilitował się na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie 27 VI 2006 r. („Biskup Ojcem. Zarys eklezjologii syryjskiej na podstawie Konstytucji Apostolskich”).

Od 1996 r. etatowy pracownik Papieskiej Akademii Teologicznej, później Uniwersytetu. W latach 1997–2021 prefekt studiów w Wyższym Seminarium Archidiecezji Krakowskiej. Od roku 2019 prowadzi działalność w ramach „Dzieła dla Orientu” (L'Œuvre d'Orient), którego powstanie Sekcji Polskiej pilotuje. [PEŁNY ŻYCIORYS]

 

Podstawowym celem Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” jest szeroko pojęta pomoc prześladowanemu Kościołowi na całym świecie. W ponad 50 krajach chrześcijanie są prześladowani. Rośnie zagrożenie ich zdrowia, a nawet życia. W 70 krajach na świecie wiara jest ograniczana, a chrześcijanie dyskryminowani i zmuszani do odrzucenia Chrystusa. Pomoc Kościołowi w Potrzebie zajmuje się wspieraniem nowej ewangelizacji, a także udzielaniem duchowej siły Kościołom lokalnym w ugruntowywaniu wiary.

Według założyciela „Pomocy...” o. Werenfrieda van Straatena nie można działać i rozwijać chrześcijańskiej duchowości bez modlitwy. Dlatego jego apelem była prośba o jednoczenie się w modlitwie z obszarami, gdzie dochodzi do stałych prześladowań katolików i innych wyznawców Chrystusa.

Stąd też, przekazując informacje o sytuacji Kościoła powszechnego, „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” chce uświadamiać wszystkich chrześcijan o losie ich sióstr i braci w wierze na całym świecie, a podejmując wraz z wieloma ludźmi dobrej woli aktywne działania „ociera łzy Boga wszędzie tam, gdzie Chrystus płacze”, jak mawiał o. Werenfried. Do tego celu służy m.in. bezpłatny Biuletyn, ukazujący się 8 razy w roku, posiadający ponad 40-letnią tradycję. [...] Oprócz modlitwy i udzielania informacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe w geście solidarności z najuboższymi i najbardziej poszkodowanymi. Przekraczając granice narodowe, darczyńcy niosą dobro ludziom z najbiedniejszych regionów wszystkich kontynentów.

źródło: Nasza działalność (pkwp.org)

 

Zobacz też
Pomoc Kościołowi w Potrzebie

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano