Aktualności
Ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII i prorektor ds. studenckich i dydaktyki odprawił w Łagiewnikach Mszę św. w intencji środowisk akademickich
05.05.2020
Komunikaty
Podczas mszy św. odprawionej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII i prorektor modlił się za całą polską wspólnotę akademicką - profesorów, nauczycieli akademickich, studentów i doktorantów oraz wszystkich pracowników wyższych uczelni, prosząc Boga o nadzieję dla nas, o zaufanie do końca, o wypełnienie naszej misji.
HOMILIA:
"Trwamy w radosnym tygodniu okresu Wielkanocnego, gdy doświadczamy szczególnie obecności Dobrego Pasterza – Jezusa Chrystusa – w naszym życiu. On nas prowadzi i idziemy za nim jak owce oraz wiemy, że Pan naszym Pasterzem, dlatego nie brak nam niczego. On zna nas po imieniu i pochyla się nad każdą i każdym z nas. My zaś jako wybrani i przeznaczeni do nieba, słuchamy głosu naszego Pasterza. Z wielką nadzieją przyjmujemy słowa Jezusa, że moje owce … nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki.
Gdy uczniowie przybywają do Antiochii, aby głosić Zmartwychwstałego, doświadczają też obecności Boga, bowiem ręka Pańska była z nimi i wielka liczba uwierzyła i nawróciła się do Pana. Barnaba zaś zobaczył działanie łaski Bożej i dlatego tym bardziej zachęcał wszystkich, aby całym sercem wytrwali przy Panu.
Ta prawda o pasterskiej opiece naszego Zbawiciela dociera do nas tym głośniej i czytelniej właśnie teraz, gdy doświadczamy: niepewności, lęku i strachu. Gdy widzimy same trudności. Gdy pandemia ogarnia nas z każdej strony. Ale właśnie teraz - my chrześcijanie - jeszcze wytrwalej idziemy za Dobrym Pasterzem. On nas bezpiecznie prowadzi i z tym większą nadzieją powtarzamy: Jezu ufamy Tobie!
Dzisiaj modlimy się w tym świętym miejscu, skąd wychodzi iskra miłosierdzia na cały świat za profesorów i wszystkich nauczycieli akademickich, za studentów i doktorantów, za wszystkich pracowników polskich wyższych uczelni, prosząc Boga o nadzieję dla nas, o zaufanie do końca, o wypełnienie naszej misji.
I przypominamy sobie też ważne słowa wypowiedziane do polskich uczelni w 1997 roku przez Jana Pawła II, właśnie teraz w sytuacji gdy wszyscy pracujemy online.
Papież przypomniał nam wówczas, że na uczelniach ważne: poszukiwanie prawdy, otwarcie się na tajemnicę Boga, zwłaszcza gdy po ludzku kończy się nasze ziemskie myślenie: jakże ważne jest, by ludzka myśl nie zamykała się na rzeczywistość Tajemnicy, by nie brakowało wrażliwości na Tajemnicę, by nie brakowało odwagi pójścia w głąb. Dalej apostoł miłosierdzia mówił, że posługa myślenia zobowiązuje do szczególnej troski o rozwój własnego człowieczeństwa. I, że ważna jest także wrażliwość etyczna, bowiem zasady wolności badań naukowych nie wolno oddzielać od odpowiedzialności etycznej każdego uczonego. Ale w końcu także dowodził, że ważne jest formowanie ludzi autentycznie mądrych, bo oni wezmą na swe barki odpowiedzialność za przyszłość Polski, Europy i świata.
Słowa te nic nie straciły na aktualności. A teraz właśnie - im dalej jesteśmy od siebie w sensie fizycznym, gdy tym lepiej się słuchamy - są dla nas znowu wyzwaniem. Byśmy tym bardziej - w naszych środowiskach akademickich - poszukiwali autentycznej mądrości, słuchali swojego sumienia, i usłyszeli głos Dobrego Pasterza i szli za nim wytrwale.
Niech więc nie braknie nam nadziei opartej na Bogu. Niech nieustannie, zwłaszcza w tych po ludzku sytuacjach bez wyjścia, dociera do nas przesłanie Miłosiernego Jezusa, a nasza ufność w trudnej codzienności niech będzie bardziej doświadczeniem prawdy, że cali jesteśmy w rękach Boga."
ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII, prorektor UPJPII, Kraków
Msza św. TVP1, 5 maja 2020 roku
relacja na stronie Archidiecezji Krakowskiej: