Aktualności

Ks. dr hab. Roman Bogacz (UPJPII) i ks. dr Roman Mazur (UPJPII) uhonorowani nagrodą Ministra Edukacji i Nauki za osiągnięcia w działalności naukowej 19 II 2023

r_bogacz_i_r_mazur_-_nagroda_ministra_edukacji_i_nauki-1280.jpg

 

19 lutego 2023 roku, po raz czwarty, obchodzony był Dzień Nauki Polskiej, który jest wyrazem uznania dla dokonań rodzimych naukowców. Święto Nauki Polskiej przypada w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, w tym roku było wyjątkowo uroczyście obchodzone z uwagi na 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma, jednego z najwybitniejszych polskich naukowców na przestrzeni wieków.

Minister Edukacji i Nauki wręczył nagrody wybitnym uczonym reprezentującym różne dziedziny nauki. Laureaci zostali uhonorowani za zasługi w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku. Nazwiska wyróżnionych zostały ogłoszone podczas Gali Nauki Polskiej w Toruniu.

W 2022 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki otrzymało 122 wnioski o przyznanie nagród. Minister Edukacji i Nauki przyznał 66 nagród, a jedną z nich, w kategorii Nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, otrzymali ks. dr hab. Roman Bogacz i ks. dr Roman Mazur – pracownicy naukowi Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Wcześniej, korzystając z takiej ustawowej możliwości, Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała zaproponował do nagrody zespołowej MEiN pracowników naukowych UPJPII – ks. dr. hab. Romana Bogacza i ks. dr. Romana Mazura za publikacje: Słownik analityczny do Biblii greckiej oraz Pełna konkordancja do Biblii greckiej, będące pierwszymi tego typu publikacjami w Polsce i w świecie dotyczącymi Biblii greckiej. Rektor UPJPII przedstawił swoją propozycję Senatowi Uczelni, który na posiedzeniu w dniu 24 października 2022 r. pozytywnie ją zaopiniował.

Serdecznie gratulujemy!

 

r_bogacz_i_r_mazur_-_nagroda_ministra_edukacji_i_nauki_03.jpg Słownik analityczny do Biblii greckiej
zawiera wszystkie słowa zawarte w całym greckim Piśmie Świętym. A mianowicie w Septuagincie oraz w Nowym Testamencie. Najpierw podaje termin w wersji podstawowej wraz z tłumaczeniem na język polski oraz ilość wystąpień w poszczególnych częściach Pisma Świętego. Następnie podane są w porządku alfabetycznym wszystkie występujące w greckim tekście Pisma Świętego formy fleksyjne z pełnym gramatycznym objaśnieniem. Tak precyzyjne narzędzie jest ważnym wkładem do nauki zwłaszcza do wszelkiego rodzaju analiz tekstów biblijnych. Słownik analityczny do Biblii greckiej jest obszernym dziełem opublikowanym w formie elektronicznej i papierowej. Zawiera 2 506 stron.
r_bogacz_i_r_mazur_-_nagroda_ministra_edukacji_i_nauki_04.jpg Pełna konkordancja do Biblii greckiej
to monumentalne dzieło opracowane i opublikowane również po raz pierwszy w świecie. Wyjątkową rzeczą jest to, że Konkordancja... jest pełna, czyli nie pomija żadnego terminu greckiego występującego w Biblii. Ważną kwestią jest przedstawienie danego terminu biblijnego w kontekście poprzedzającym i następującym. Zarówno terminy jak i kontekst terminu zostały uporządkowane alfabetycznie. Dzięki temu z łatwością można zauważyć cytaty występujące wewnątrz Biblii a także wyprowadzić zależności literackie pomiędzy tekstami. Dzieło to do tej pory zostało opublikowane wyłącznie w formie elektronicznej na 17 340 stronach. Pełna konkordancja do Biblii greckiej ma ogromne znaczenie dla badań biblijnych, teologicznych oraz interdyscyplinarnych. Dzieło to ma także znaczenie ekumeniczne, mogą się nim posługiwać w swoich badaniach bibliści wszystkich wyznań chrześcijańskich. Ponadto może stanowić ważny materiał dla prac językoznawców oraz badaczy literatury klasycznej.

 

r_bogacz_i_r_mazur_-_nagroda_ministra_edukacji_i_nauki_01.jpg r_bogacz_i_r_mazur_-_nagroda_ministra_edukacji_i_nauki_02.jpg r_bogacz_i_r_mazur_-_nagroda_ministra_edukacji_i_nauki_05.jpg

 

Zobacz też

 

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano