Ks. dr hab. Sławomir Soczyński SDS, prof. UPJPII dziekanem Wydziału Nauk o Komunikacji UPJPII

09.08.2024 Komunikaty

Po zatwierdzeniu przez Dykasterię ds. Kultury i Edukacji, dekretem z dnia 3 lipca 2024 r., zgodnie z wyborem dokonanym przez Radę Wydziału Nauk o Komunikacji, usankcjonowanym przez Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dziekanem nowo utworzonego na UPJPII Wydziału Nauk o Komunikacji został ks. dr hab. Sławomir Soczyński SDS, prof. UPJPII na kadencję 2024–2028, który funkcję tę pełnić będzie od 1 września 2024 r.

Ks. dr hab. Sławomir Soczyński SDS, prof. UPJPII

Ks. Sławomir Soczyński urodził się w 1969 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1994 r. Od 2015 r. był asystentem w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, następnie adiunktem. W 2017 r. powierzono mu stanowisko zastępcy dyrektora Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej. W 2020 r. został kierownikiem kierunku studiów digital media – kreatywność, analiza, zarządzanie. Od 2022 r. jest kierownikiem dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach. Po śmierci wieloletniego dziekana Wydziału Nauk Społecznych ks. prof. Michała Drożdża był pełnomocnikiem rektora ds. Wydziału Nauk Społecznych. Od 1 grudnia 2023 r. objął funkcję dziekana tego Wydziału.

Ks. dr hab. Sławomir Soczyński studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów, afiliowanym do Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu (1987–1994), gdzie uzyskał tytuł magistra teologii na podstawie pracy Determinanty postaw wobec chorych na AIDS. Studia doktoranckie odbył w Hochschule für Philosophie in München (1996–2000), stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia uzyskał w 2012 r. na podstawie pracy doktorskiej Personalistyczny model odpowiedzialności etycznej w funkcjonowaniu przedsiębiorstw medialnych, której promotorem był ks. prof. Michał Drożdż. Stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach otrzymał na podstawie monografii: (Re)definicja pojęcia tabu medialnego jako kategorii aksjonormatywnej z perspektywy teoretyczno-funkcjonalnej na Uniwersytecie Maria-Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W centrum działalności naukowej ks. Soczyńskiego od początku stała aksjologia mediów. Na UPJPII prowadzi zajęcia ze studentami m.in.: z filozofii mediów, etyki dziennikarskiej, etyki mediów i komunikowania, zarządzania mediami, logistyki mediów oraz na temat tabu w mediach. Ks. dr hab. Sławomir Soczyński był promotorem ok. 60 prac magisterskich, 40. licencjackich, obecnie jest promotorem 6 prac doktoranckich.

Od 2012 r. działał aktywnie w mediach współpracując z portalem www.katolik.pl, w latach 2006–2011 był redaktorem naczelnym WEGBEREITER w Monachium, następnie dyrektorem Wydawnictwa Salwator w Krakowie.