Ks. dr Kryspin Witold Dubiel, absolwent UPJPII, mianowany przez papieża Franciszka Nuncjuszem Apostolskim w Angoli 1 VII 2024

05.07.2024 Komunikaty

kryspin_dubiel.jpg

Dnia 1 lipca 2024 roku Ojciec Święty Franciszek mianował ks. prałata dr. Kryspina Witolda Dubiela Nuncjuszem Apostolskim w Angoli, a jednocześnie arcybiskupem tytularnym Vannida (łac. Vannidensis).

Ks. Kryspin Witold Dubiel urodził się 12 listopada 1973 r. w Nowej Sarzynie, w diecezji przemyskiej. Pochodzi z parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Leżajsku. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku (matura 1992). Studia teologiczne odbył w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu (1992–1998), afiliowanym do Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (późniejszy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Promotorem jego pracy magisterskiej był bp Marian Rojek, który od września 1987 r. wykładał teologię dogmatyczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Recenzentem pracy był ks. prof. Wojciech Życiński z PAT. Pracownicy Wydziału Teologicznego UPJPII pamiętają ks. Kryspina Dubiela z komunikatywności, życzliwości i otwartości na ludzi.

Święcenia prezbiteratu ks. Kryspin Dubiel przyjął 31 maja 1998 r. w Przemyślu z rąk Arcybiskupa Metropolity Przemyskiego Józefa Michalika. W latach 1998–1999 pełnił funkcję wikariusza parafii pw. Wszystkich Świętych w Iwoniczu, w diecezji przemyskiej. Odbył studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu na Lateranie w Rzymie (1999–2003), które zostały zwieńczone doktoratem w 2003 r. Jest także absolwentem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie (2002–2004). Oprócz języka polskiego biegle włada językiem francuskim, włoskim, angielskim, rosyjskim i hiszpańskim.

Do tej pory pracował w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej na placówkach w Rwandzie, Białorusi, Kolumbii (jako sekretarz), na Filipinach, Polsce, Słowenii. Aktualnie jest radcą nuncjatury w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Źródło: Archidiecezja Przemyska, BP KEP