Ks. Jewgienij Zinkowski, były doktorant UPJPII biskupem pomocniczym diecezji karagandzkiej w Kazachstanie 29 VI 2021

30.06.2021 Komunikaty

ks_jewgienij_zinkowski.jpg
Fot. TV Kana

Ks. Jewgienij Zinkowski formację kapłańską zdobywał w Polsce. W 1992 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Po przyjęciu święceń kapłańskich rozpoczął posługę wikariusza w parafii pw. św. Józefa w Karagandzie. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, uzyskując licencjat z filozofii. Po powrocie do Kazachstanu pełnił posługę proboszcza. W 2011 roku objął funkcję kanclerza kurii diecezjalnej w Karagandzie, później został wikariuszem generalnym tej diecezji.

W 2018 nominat ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a 12.06.2018 pod kierunkiem s. Terezy Obolevich obronił doktorat z filozofii pt. „Pojęcie osoby ludzkiej w antropologii Siemiona Franka w perspektywie klasycznej definicji Persona est naturae rationalis individua substantia”.

29 czerwca 2021 roku papież Franciszek mianował ks. Jewgienija Zinkowskiego biskupem pomocniczym diecezji Karaganda, ze stolicą tytularną Maiuca.