Ks. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv, pracownik naukowy UPJPII z wykładem inauguracyjnym na UKSW 7 X 2022

07.10.2022 Komunikaty

Ks. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv, pracownik naukowy w Katedrze Ekumenizmu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a także pracownik Papieskiego Wydziału Teologicznego Świętego Bonawentury w Rzymie, wygłosił wykład podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na warszawskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Auli Roberta Schumana, Auditorium Maximum UKSW.

Wykład Vaticanum II (1962–2022). Radość i nadzieja, smutek i lęk to refleksja naukowa o. Z. Kijasa związana z rocznicą Soboru Watykańskiego II, którego obrady pierwszej z czterech sesji, trwającego ponad 3 lata soboru, rozpoczęły się 60 lat temu – 11 października 1962 roku.

– Soboru potrzebował Kościół i świat. – mówił o. Kijas – Spodziewano się po nim bardzo wiele. Ojciec profesor dzielił się refleksją, jak dziś można ocenić Sobór Watykański II. Przypomniał orędzie papieża Pawła VI do świata i to, jak gorliwie Jan XXIII pragnął uczynić Kościół bliższym światu otwierając się na jego problemy. Zwrócił uwagę na rolę papieża Jana Pawła II.

– Co poszło nie tak, że zamiast wiosny i rozkwitu jest to co widzimy? – zadawał pytanie o. Kijas. Przypomniał m.in. słowa papieża seniora Benedykta XVI, który jako powód kryzysu w Kościele wskazywał nade wszystko brak wiary w rzeczywistą obecność Boga w Kościele i świecie, także wśród duchowieństwa. O. Kijas mówił o soborowych oczekiwaniach, które były bardzo optymistyczne, natomiast rzeczywistość okazała się trudniejsza niż przypuszczano. Sobór pogłębił jednak naukę o Kościele i przyniósł tym samym wiele dobrych owoców.

– Kościół przechodzi różne kryzysy związane z reformami, które postulował sobór, ale kryzys w Kościele i tak miałby miejsce, nawet gdyby sobór się nie odbył. – mówił o. profesor – Być może nawet w ostrzejszej formie niż dzieje się to obecnie. (…) Posoborowa rzeczywistość to rzeczywistość, która stoi nadal przed nami otwarta – zakończył o. Kijas. [PEŁNY TEKST WYSTĄPIENIA]

W uroczystości inauguracyjnej w Warszawie wziął udział także rektor UPJPII, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.

Program inauguracji roku akademickiego 2022/23 na UKSW

Kościół akademicki św. Józefa na ul. Wóycickiego 1/3

Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, Wielkiego Kanclerza Wydziałów Kościelnych UKSW

Uroczysta sesja w auli Roberta Schumana