Aktualności

Ks. prof. Kazimierz Panuś prezesem 100-letniego Polskiego Towarzystwa Teologicznego 28 II 2023

01.03.2023 Komunikaty

walne_zebranie_polskiego_towarzystwa_teologicznego_28_ii_2023-1280.jpeg

 

Ks. prof. dr hab. Kazimierz Panuś, stojący na czele zarządu Polskiego Towarzystwa Teologicznego od 1996 roku, został wybrany jego prezesem na kolejną trzyletnią kadencję. Wyboru dokonano podczas walnego zebrania Polskiego Towarzystwa Teologicznego, którym zainaugurowano obchody 100-lecia powstania towarzystwa.

Jubileuszowe obrady odbyły się 28 lutego 2023 roku w auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej przy ul. Podzamcze 8. „To wielkie i wspaniałe dzieło Boże, a najważniejsi w nim są ludzie oraz dokonania ich rąk i myśli, ofiarna praca i zaangażowanie” – mówił ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. […] Karol Wojtyła 20 grudnia 1962 roku w kolegiacie św. Anny mówił o odpowiedzialności za Kościół, przywołując na koniec swojej homilii doświadczenie wspólnoty podczas celebrowanej na soborze liturgii: «w Mszy św. – można powiedzieć – soborowej, codziennej, było najbardziej reprezentowane Ciało Mistyczne Chrystusa. Od każdego z tych biskupów uczestniczących we Mszy św. rozchodził się jakiś krąg, krąg w znaczeniu nadprzyrodzonym, krąg wiary, krąg nadziei, krąg miłości, czyli życia chrześcijańskiego, życia chrześcijan, życia katolików. Można powiedzieć, że w dniu zamknięcia Soboru te poszczególne kręgi, które na Soborze były związane, scalone, znów się rozeszły. Te poszczególne kręgi wróciły na swoje miejsce na globie ziemskim. Kościół znów żyje swoim zwyczajnym życiem – jeśli tak można powiedzieć obrazowo – aż do następnej sesji soborowej… I właśnie w tym kraju, w tym kręgu rodzinnym, wśród swoich, to wielkie doświadczenie wspólne jedności Kościoła stanowi na pewno wartość, która wszystkim służy. I obowiązkiem każdego z nas jest służyć tą wartością» (K. Wojtyła, Kazania 1962–1978, Kraków 1980, s. 282–283). Jestem głęboko przekonany i mam nadzieję, że nie jest to nadużycie, iż można przyrównać owe kręgi, rozchodzące się w tym wypadku na polskiej ziemi, do stworzonych właśnie z członków Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Te kręgi – ludzi wielkich nadziei, mądrości i wiary, służą właśnie Ciału Mistycznemu Chrystusa, którym jest Kościół i tę Wspólnotę ubogacają i budują. Dziękujemy dzisiaj za wielkie dzieło Opatrzności Bożej, którym jest Polskie Towarzystwo Teologiczne. Gratuluję dobrze rozpoczętego jubileuszu, cieszę się, że pod rządami tak prężnego Prezesa nasze Towarzystwo wspaniale się rozwija, oby tak dalej. Czymś naturalnym i oczywistym jest współpraca pomiędzy Polskim Towarzystwem Teologicznym a Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, wszak wielu z nas jest pracownikami uczelni i członkami Towarzystwa. Niech więc z pomocą św. Jana z Kęt i św. Jana Pawła II Towarzystwo nasze kwitnie i rozwija się. Ad multos annos!” – życzył na koniec wystąpienia Rektor UPJPII.

Została przypomniana także historia PTT: „Polskie Towarzystwo Teologiczne założone zostało 23 lutego 1924 roku przez profesorów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie. Jego zadaniem było ożywienie ruchu naukowo-teologicznego i zainteresowanie nim najszerszych kręgów duchowieństwa. Celowi temu służyła działalność wykładowa, wydawnicza i biblioteczna. Wkrótce powstały oddziały towarzystwa w Poznaniu, Katowicach, Przemyślu, Tarnowie, Lublinie na Wydziale Teologii KUL (1924), Warszawie (1926), Wilnie (1927), Pelplinie, Płocku (1930), a następnie w Krakowie, Częstochowie, Kielcach, Łucku i Sandomierzu (do 1933). W roku 1946 w Lublinie dokonano połączenia PTT ze Związkiem Polskich Zakładów Teologicznych. W ramach PTT działa dzisiaj 13 sekcji specjalistycznych (biblijna, filozoficzna, apologetyczno-religioznawcza, dogmatyczna, historyczna, teologii moralnej, homiletyczna, socjologiczno-pastoralna, liturgiczna, teologii życia wewnętrznego, misjologiczna, prawa kanonicznego, sztuki sakralnej), dwa studia (Studium Syndonologiczne, Zespół Heraldyki Kościelnej) i 7 oddziałów terenowych (w Częstochowie, Przemyślu, Katowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Tuchowie, Tarnowie i Rzeszowie). PTT w Krakowie ma także własną Sekcję Wydawniczą, w ramach której działa Wydawnictwo UNUM”.

Od 1948 roku wydawane jest przez Polskie Towarzystwo Teologiczne, ukazujące się do dziś jako kwartalnik, czasopismo naukowe „Ruch Biblijny i Liturgiczny”. W latach 1969–1992 towarzystwo publikowało rocznik „Analecta Cracoviensia”, który od tomu 25 z roku 1993 publikowany jest przez Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie, a obecnie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. To właśnie w PTT ukazała się po raz pierwszy słynna książka Osoba i czyn Karola Wojtyły oraz dwa wydania (pierwsze i trzecie) U podstaw odnowy. Studium o realizacji Vaticanum II. W Wydawnictwie UNUM Polskiego Towarzystwa Teologicznego ukazało się dotychczas 7 tomów serii Kazania w Kulturze Polskiej. Edycje Kolekcji Tematycznych, a towarzystwo realizuje obecnie projekt finansowany z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, w którym zostanie opracowanych i opublikowanych kolejnych 7 tomów.

Wszystkie pozycje Wydawnictwa UNUM publikowane są w otwartym dostępie w Repozytorium Instytucjonalnym Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

 

W pierwszej debacie jubileuszowej pt. Teologia wobec doświadczeń współczesnych przemian kulturowych wzięli udział ks. prof. Andrzej Draguła, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, teolog pastoralny, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, ks. dr Grzegorz Strzelczyk, teolog dogmatyczny, wieloletni pracownik Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, obecnie proboszcz parafii św. Maksymiliana w Tychach, oraz moderujący sesję ks. prof. Robert Woźniak (UPJPII).

Więcej w artykule red. Bogdana Gancarza Teologowie zaczęli świętowanie.

 

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano