Aktualności

Ks. Wojciech Kościelniak - Misjonarz Miłosierdzia w Kiabakari w Tanzanii odwiedził UPJPII

25.01.2020 Komunikaty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Jest inicjatorem i budowniczym Narodowego Sanktuarium  Miłosierdzia Bożego w Kiabakari w Tanzanii. Ale to wielkie dzieło ks. Wojciecha Kościelniaka nie jest jedynym w tamtym rejonie Afryki. Dzięki niemu powstały tam m.in. - przedszkole pw. błog. Marii Teresy Ledóchowskiej, szkoła podstawowa, ośrodek zdrowia pw. błog. Pier Giorgio Frassati, klinika okulistyczno-stomatologiczna „Tazama na Tabasamu”, centrum sportowe.

Ks. Wojciech Adam Kościelniak jest kapłanem Archidiecezji Krakowskiej. Ur. w 1963 r. w Krakowie, święcenia kapłańskie przyjął w 1988 r. w Krakowie, jest absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś UPJPII). Na misje w Tanzanii wyjechał w 1990 roku. 

Misje diecezjalne do Tanzanii zapoczątkował kardynał Karol Wojtyła. Pierwszym i najdłużej pracującym tam kapłanem był śp. ks. Karol Szlachta, który wyjechał do Afryki chwilę przed konklawe, gdy Karol Wojtyła został papieżem. Ks. Szlachta zmarł w 2002 r., spoczął przed kościołem św. Stanisława BM w parafii Nyamuswa. Kraków wysłał także misjonarzy do Zairu, Brazylii i Peru. Jan Paweł II odwiedził Kiabakari we wrześniu 1990 roku, odbyła się tam wówczas I Komunia Święta tamtejszych dzieci.  Z woli Jana Pawła II, kontynuowanej przez kard. Stanisława Dziwisza ta misja trwa do dziś..

Od początku wielkim marzeniem ks. Adama Kościelniaka było przeniesienie do Tanzanii ducha Łagiewnik. „Co ja mogę dać Afryce – zastanawiał się wówczas – Łagiewniki i Miłosierdzie Boże!"  Wiedział jednak, jak mówi, że „ Ewangelii nie można głosić głodnym i chorym. Kościół musi im pomóc! Należy dać możliwość edukacji na miejscu i solidne lecznictwo, korzystali bowiem głównie wówczas z wiedzy szamanów. Szczególnie kobiety, od ciężarów noszonych na głowie i po źle przeprowadzanych porodach miały wiele problemów zdrowotnych, głównie ortopedycznych. Niezbędne były rehabilitacja i fizjoterapia, podobnie jak lecznictwo stomatologiczne." W latach 2000-2007 wybudował ośrodek zdrowia, rozbudowany w latach 2011-2013, a w 2016 r. klinikę okulistyczno-stomatologiczną. Szkołę Podstawową pw. błog. Edmunda Bojanowskiego budował w latach 2007-2016, przedszkole powstało w 2013 roku, a Centrum Sportowe otwarto w 2019 r. Prowadzone są także szkolenia z księgowości i małego biznesu, by tamtejszym ludziom pomóc w zdobyciu pracy.

Gdy ks. Kościelniak przyjechał do Tanzanii była tam jedna parafia, teraz jest ich 6. W tym roku zostanie wyświęconych tam 6 diakonów. 

W 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, inicjatora krakowskich misji w Afryce, ks. Wojciech Kościelniak realizuje kolejny swój projekt – „Jan Paweł II a misje". Powstał album „25 lat Misji Kiabakari 1992 – 2017”, książka „Między Taborem a Golgotą. Wspomnienia Misjonarza” z płytą DVD Kiabakari czyli Miłosierdzie Boże.”
Ks. Wojciech Kościelniak przetłumaczył na język suahili Dzienniczek św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Kończy tłumaczenie na ten język encyklikę Jana Pawła II Dives in Misericordia (Boże Miłosierdzie) z 1980 roku. 

Najbliższe tegoroczne wydarzenia to pielgrzymka biskupów diecezji Jeziora Wiktoria do Narodowego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kiabakari, a w dniach 3 – 4 października 2020 r. planowana jest także polska pielgrzymka narodowa do Sanktuarium na cześć Wielkich Apostołów Miłosierdzia Bożego – św. Siostry Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II. Odbędzie się promocja najnowszej ksiażki ks. W. A. Kościelniaka " Między Taborem a Golgotą. Wspomnienia Misjonarza."

Pod patronatem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ma zostać zrealizowany projekt multimedialny, w tym film opowiadający o śladach, jakie pozostawili i pozostawiają w Afryce św. Jan Paweł II i św. Siostra Faustyna, a podążając tą drogą – krakowscy misjonarze. 

Kto zechciałby spotkać się z Misjonarzem Miłosierdzia z afrykańskiego Kiabakari, ks. Wojciechem Kościelniakiem, posłuchać opowieści o prawdziwych cudach, które tam mają miejsce, dzięki determinacji, sile, a i zapewne mocy Bożego Miłosierdzia, mogą to zrobić uczestnicząc we Mszy św., w najbliższą niedzielę (26. 01), w parafialnym kościele Księdza – św. Kazimierza na krakowskich Grzegórzkach, przy ul. Bobrowskiego 6. Godz.: 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 16.30, 18.00, 20.00.

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano