LIST Rektora UPJPII w Krakowie na drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego 2020 oraz świąteczne życzenia

08.04.2020 Komunikaty

WIELKANOC 2020

„Dzisiaj, w Święto Zmartwychwstania, my także powtarzamy z wszystkimi chrześcijanami na świecie: Zostań z nami, Jezusie, ukrzyżowany i zmartwychwstały! Zostań z nami, wierny Przyjacielu i pewna ostojo dla ludzkości kroczącej drogami czasu! Ty, żywe Słowo Ojca, wlej ufność i nadzieję w tych, którzy szukają prawdziwego sensu swojej egzystencji. Ty, Chlebie życia wiecznego, nasyć człowieka głodnego prawdy, wolności, sprawiedliwości i pokoju” .

„Urbi et Orbi”, ostatnie orędzie wielkanocne Jana Pawła II w 2005 roku: „Zostań z nami, Panie” (por. Łk 24, 29)

W roku, w którym obchodzimy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II Wielkiego, patrona naszej Uczelni, Senat i wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie mówimy za Nim z całą mocą: „Prosimy Cię, wspieraj nas w drodze. W Ciebie wierzymy, w Tobie pokładamy nadzieję, bo Ty jeden masz słowa życia wiecznego” .
Niech Zmartwychwstały Pan obdarza zdrowiem, radością i pokojem. Błogosławionych świąt!

ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor

z całą społecznością akademicką Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak tradycyjnie przygotował List na drugi dzień świąt:

Drodzy Siostry i Bracia!
Kobiety w dzisiejszej Ewangelii oddaliły się od grobu Jezusa „z bojaźnią
i wielką radością”. Ich poranne przybycie do Apostołów z dobrą nowiną wyraża wszystkie te przeżycia, które Kościół od wieków wyśpiewuje w starożytnej pieśni Exsultet: „Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa!”. Zmartwychwstały Pan rozproszył ciemności grzechu i śmierci, dając początek promieniowaniu świętości swego Kościoła. Odtąd święci są dla nas jak kościelny witraż rozświetlony blaskiem Bożej łaski. Szczególnym świadkiem przemieniającego działania Chrystusowej miłości był i pozostaje dla świata święty Jan Paweł II, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku. Nie jest przypadkiem, że wyprodukowany przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II wraz z Telewizją Polską jubileuszowy film o życiu intelektualnym polskiego Papieża nosi tytuł: Lubię patrzeć jak wschodzi słońce. Są to słowa naszego świętego Patrona, które ukazują jego wielkanocną duchowość
i pozwalają przeczuć, jak bardzo światło wiary i światło rozumu, niczym dwa skrzydła, wznosiły go stale ku kontemplowaniu Boga i Jego prawdy. (...)

(całość Listu w załączniku)