Aktualności

Małopolska Noc Naukowców na #UPJP2! 24 IX 2021

08.09.2021 Wystawy, koncerty
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Małopolska Noc Naukowców tuż za rogiem!
Para-buch, probówki w ruch! Niespełna 3 – tygodnie dzielą nas od największego naukowego święta w Europie ! Już 24 września Noc Naukowców rozbrzmi w 433 miastach Europy, w tym w 7 miastach w Małopolsce. Wielkie naukowe eksperymenty, zapierające dech w piersiach pokazy i demonstracje oraz najciekawsze naukowe odkrycia będą prezentowane nie tylko na arenie międzynarodowej, ale przez naukowców i pasjonatów nauki z małopolskich uczelni, instytutów naukowych, firm czy instytucji popularyzujących naukę z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Oświęcimia, Chrzanowa, Skawiny i Niepołomic Małopolska Noc Naukowców w tym roku odbędzie się 15 raz!
Oczywiście nie mogło zabraknąć Papieskiego! Otwieramy przed Wami nasze podziemne, podwawelskie korytarze prowadzące do chronionych alarmami i kratami Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków oraz do Pracowni Badań i Konserwacji Tkanin Zabytkowych. Przygotowaliśmy dla Was: warsztaty Na tropach archiwalnych tajemnic, prezentację i warsztaty Sekrety inwentaryzacji zabytków oraz grę terenową Akcja: Konserwacja!, która zaprowadzi Was do miejsca ekspozycji wystawy Skarby Krakowskiej Kapituły, gdzie będziecie mogli poczuć się jak prawdziwi możnowładcy podczas zabawy edukacyjnej Chcę zostać królem!
Jedno jest pewne, ta noc nie tylko na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, ale w całej Małopolsce znów będzie wyjątkowa. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na stronie: nocnaukowcow.malopolska.pl. Pamiętajcie, by dokonać mailowej rezerwacji! Do zobaczenia na Papieskim! A wcześniej, dołącz do naszego wydarzenia na Facebooku.

Chcę zostać królem!

— gry, zabawy edukacyjne, konkursy

Podczas zajęć dzieci poznają typy insygniów koronacyjnych, dowiedzą się, jak przebiegała koronacja i jakie wydarzenia jej towarzyszyły. Podczas pogadanki dzieci będą mogły obejrzeć i dotknąć replik insygniów koronacyjnych. W drugiej części spotkania wcielą się w wylosowanie role: przyszłego monarchy, koronatora, biskupa i obserwatorów. Po zajęciach będzie możliwość zwiedzania wystawy Skarby Krakowskiej Kapituły. Po zakończeniu na wszystkich uczestników będą czekały niespodzianki.

Wydarzenie jest w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

wykładowca: Jakub Stefańczyk

Zapisy: https://nocnaukowcow.malopolska.pl/wydarzenie/chce-zostac-krolem/

Akcja: Konserwacja!

— gry, zabawy edukacyjne, konkursy

Uczestnicy wezmą udział w grze terenowej, w czasie której dowiedzą się jak przebiega proces konserwacji, nie tylko tkanin, ale również dzieł rzemiosła artystycznego. Najpierw uczestnicy odwiedzą Pracownię Badań i Konserwacji Tkanin Zabytkowych UPJPII. W tym miejscu poznają pracę konserwatora dzieł sztuki, przyjrzą się preparatom pod mikroskopem i z pomocą nowoczesnych technologii prześledzą proces przywracania dziełom sztuki ich pierwotnego piękna. Tu – w pracowni – otrzymają pierwsze zadanie do wykonania. Z rozwiązaniem będą musieli udać się do Biblioteki Uniwersytetu Jana Pawła II, na wystawę Skarby Krakowskiej Kapituły. Tam będą czekali na nich przewodnicy, którzy wprowadzą odwiedzających w dalszy ciąg gry. Po przedstawieniu rozwiązania, uczestnicy otrzymają kolejne zadania, które należy rozwiązać już na interaktywnej wystawie. Przewodnicy opowiedzą o ekspozycji, uczestnicy będą mogli przyjrzeć się na, co dzień niedostępnym, detalom dzieł sztuki, wykorzystując możliwości multimedialnej ekspozycji. Po zakończeniu gry na wszystkich uczestników będą czekały atrakcyjne nagrody.

Podział grup wiekowych:

  • 18:00-19:30 (8-11, 12-15 lat)
  • 19:00-20:30 (starsza młodzież 16+ oraz dorośli)

wykładowca: dr Natalia Krupa, Joanna Świtała, Kamil Gibas

Zapisy: https://nocnaukowcow.malopolska.pl/wydarzenie/akcja-konserwacja/

Na tropach archiwalnych tajemnic

— warsztaty

Podczas zajęć dzieci będą uczestniczyć w krótkiej lekcji na temat materiałów skrywanych w przepastnych archiwach – poznają m.in. tajniki produkcji dawnych ksiąg, dowiedzą się czym i o czym pisali skrybowie oraz w jaki sposób rękopisy dekorowali iluminatorzy. Lekcji towarzyszyć będzie pokaz kilkusetletnich rękopisów, nad którymi pracują archiwiści Cyfrowego Archiwum Archidiecezji Krakowskiej. W drugiej części spotkania zadaniem młodszych dzieci będzie upiększenie kopii rękopisu zgodnie ze średniowieczną sztuką iluminatorstwa – starsze natomiast pod czujnym okiem specjalistów oddadzą się ćwiczeniom z dawnej kaligrafii. Po zajęciach możliwe będzie zwiedzanie Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków.

wykładowca: dr Piotr Kołpak, Artur Karpacz

Zapisy: https://nocnaukowcow.malopolska.pl/wydarzenie/na-tropach-archiwalnych-tajemnic/

Sekrety inwentaryzacji zabytków – prezentacja i warsztat

— warsztaty

Jakie tajemnice kryje inwentaryzacja zabytków? Podczas prezentacji zespół projektu Sakralne Dziedzictwo Małopolski opowie, jak wygląda współczesna inwentaryzacja. Co trzeba zrobić, aby znajdujące się w małym kościółku dzieło sztuki trafiło do ogromnej bazy danych, a potem na portal Sakralnego Dziedzictwa Małopolski? Zaprezentujemy portal SDM, pokażemy, jak korzystać z zamieszczonych tam materiałów i funkcjonalności. Na koniec zabierzemy uczestników w świat inwentaryzacji, poznamy warsztat od podszewki i spróbujemy wspólnie stworzyć przykładowe karty dzieła sztuki. Celem wydarzenia jest przybliżenie wiedzy o inwentaryzacji zabytków, warsztacie historyka sztuki oraz kształtowanie umiejętności samodzielnego opisu dzieła.

wykładowca: Maria Działo, Paulina Kluz, Agata Felczyńska

Zapisy: https://nocnaukowcow.malopolska.pl/wydarzenie/sekrety-inwentaryzacji-zabytkow-prezentacja-i-warsztat/

logo_mnn_2021_-_poziom.jpg

Pliki do pobrania
plakat_b1.pdf 1.78MB [ .pdf ]
plakat_konkursowy.pdf 10.05MB [ .pdf ]

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano