Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Rektora UPJPII, ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały 4 X 2021

Podczas inauguracji roku akademickiego Akademii Muzycznej w Krakowie wręczono srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Rektorowi UPJPII, ks. prof. dr. hab. Robertowi Tyrale, za zasługi dla szkolnictwa artystycznego.

Uroczystość odbyła się 4 października 2021 br. w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała

W 1990 roku uzyskał tytuł magistra teologii (Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie). W 1997 roku uzyskał tytuł magistra sztuki (Akademia Muzyczna w Krakowie). W 1996 roku uzyskał stopień kanoniczy licencjata teologii (po magisterium) na PAT w Krakowie. W 2000 roku uzyskał doktorat z liturgiki na Wydziale Teologicznym PAT w Krakowie. W roku akademickim 2003/2004 przebywał na stypendium naukowym w Papieskim Instytucie Muzyki Kościelnej w Rzymie (fundacja Renovabis). W latach 1998–2000 studiował na Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim prowadzonym przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. W 2010 roku habilitował się z nauk humanistycznych na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W latach 2016–2020 był profesorem nadzwyczajnym UPJPII. Od 1 grudnia 2020 roku jest profesorem nauk humanistycznych. W latach 1997–2020 pracował na Akademii Muzycznej w Krakowie (w latach 2005–2019 był kierownikiem Katedry Muzyki Religijnej). Od 2000 roku pracuje na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (w latach 2006–2009, 2016–2018 był prodziekanem Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego, w latach 2009–2016 był dyrektorem Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie, w latach 2018–2020 roku był prorektorem ds. studenckich i dydaktyki, od 2019 roku jest kierownikiem katedry Historii Liturgii i Muzyki, od 1 września 2020 roku jest rektorem).

Od roku 1997 był wiceprzewodniczącym, a w latach 2005–2020 był przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie. W latach 2006–2021 był członkiem Zespołu ds. transmisji telewizyjnych Konferencji Episkopatu Polski. Od 2012 roku jest konsultorem Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej Konferencji Episkopatu Polski. Od 2020 roku jest konsultorem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. W latach 2004–2009 był prezydentem Polskiej Federacji Pueri Cantores, w tym samym czasie będąc asystentem kościelnym Federacji Międzynarodowej, a w latach 2009–2017 był prezydentem Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores.

Zasiada w Radzie Programowej Festiwalu Festival Zelioli w Lecco we Włoszech. W radzie naukowej czasopism: „Studia Hildegardiana Sariensia” wydawanego w Żorach, „Musica Ecclesiatica” wydawanego w Opolu, rocznika „Thesaurus Musicae Sacrae” wydawanego na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego „Pro Musica Sacra” wydawanego przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (od 2004 roku).

W 2009 roku odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem Gloria Artis. W 2015 roku otrzymał nagrodę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Srebrna Piszczałka, za zasługi dla rozwoju muzyki kościelnej w Polsce. W 2016 roku otrzymał tytuł Fellow of Royal School of Church Music od Anglikańskiego Kościoła za zasługi w dziedzinie muzyki kościelnej na forum międzynarodowym. W 2018 roku otrzymał Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego Krzyż Małopolski oraz Srebrny Krzyż Zasługi od prezydenta RP Andrzeja Dudy. W 2021 roku odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem Gloria Artis.

Opublikował 4 monografie oraz przeszło 70 artykułów naukowych. Wziął udział, wygłaszając referaty, w 52 konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. Wypromował przeszło 100 licencjatów i magistrów oraz 2 doktorów. Jego zainteresowania naukowe skupią się wokół muzyki kościelnej, szczególnie chorału gregoriańskiego, dokumentów Kościoła dotyczących muzyki sakralnej oraz historii i działalności Pueri Cantores w świecie, muzykaliów wawelskich i piękna w muzyce.

Zdjęcia: Piotr Markowski