Aktualności

Mgr Joanna Sobczyk-Pająk (UPJPII) oraz ks. prof. Robert Nęcek (UPJPII) docenieni w chińskim Makau

19.06.2019 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

 

Mgr Joanna Sobczyk-Pająk  
dowartościowana na University St. Joseph w Makao

Na zaproszenie prof. Stephena Morgana, dziekana Wydziału Nauk Religijnych i Społecznych z University of Saint Joseph w Makao gościli z wykładami ks. prof. Robert Nęcek, kierownik Katedry Edukacji Medialnej i mgr Joanna Sobczyk-Pająk, krakowska artystka, fotograf i wykładowca z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Do grona zaproszonych osób należeli także: ks. prałat Tomasz Boroń, proboszcz parafii Podłęże, wieloletni dyrektor „Księżówki” w Zakopanem” i mąż artystki Jarosław Pająk z córką Igą.


Już sama podróż była intensywna. Przejazd do Warszawy, a stamtąd długi lot do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Następnie 4 godziny przerwy i 5 godzin lotu do Hongkongu. Pierwszy raz lecieliśmy największym samolotem na świecie Airbus A380-800 należącym do arabskich linii lotniczych Emirates. Jest to największy pasażerski czterosilnikowy samolot marzeń. Na jego skrzydłach mogłoby zaparkować ponad dwadzieścia samochodów. Po wylądowaniu odbiór bagaży i dalsza godzinna podróż wodolotem do Makao. Trasa wodna, jaka przed nami się odsłaniała, przechodziła wyobrażenia. Piękne widoki, wspaniały, ponad 50 kilometrowy morski most, potężne wieżowce stupiętrowe – to wszystko robiło niesamowite wrażenie. Na miejscu w porcie morskim czekał na nas przedstawiciel miejscowej diecezji. Gdy otrzymaliśmy już klucze do własnych apartamentów przyszedł czas na odpoczynek, a kolejnego dnia ruszyliśmy z wizytą do dziekana.


Spotkanie z prof. Morganem było niezwykle interesujące. Wyraził swoje zainteresowanie Katedrą Edukacji Medialnej, a także wprost pytał mgr Sobczyk-Pająk o rolę obrazów i fotografii w jej życiu. Po dłuższej rozmowie okazało się, że mamy wspólnego znajomego na Uniwersytecie w angielskim Birmingham. Wychodząc z biura dziekana poznaliśmy austriackiego profesora z Wiednia Franza Gassnera. To właśnie on towarzyszył nam na uroczystym wykładzie i otwarciu wernisażu.


Tym sposobem inauguracja wernisażu miała miejsce 2 czerwca i trwała dziesięć dni. Krakowska artystka mgr Joanna Sobczyk-Pająk przywiozła do Makao dwadzieścia swoich prac i była pierwszą polską artystką i fotografem, która zaprezentowała swoje prace na Uniwersytecie w Makao. Święty Jan Paweł II był główną postacią wystawy, ale nie jedyną. Oglądający wystawę Portugalczycy, Brazylijczycy, Hiszpanie i Chińczycy rozpoznali postać kardynała Macharskiego i klasztor Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niezwykle interesującym był obraz papieża modlącego się przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie. Na wystawie gościły miejscowe media. Obrazy mgr Sobczyk-Pająk, które można było oglądać w azjatyckim Makao stanowiły część większej wystawy poświęconej polskiemu papieżowi. Jej bowiem główna odsłona zostanie zainaugurowana 2 lipca w Krakowie w Muzeum Archidiecezjalnym w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia urodzin Karola Wojtyły.  Mając tego świadomość Joanna Sobczyk-Pająk powiedziała w wywiadzie dla dziennika „O Clarim”, że „dzięki tej wystawie zamierzam świętować kilka ważnych momentów. Minęło czterdzieści lat od pierwszej wizyty Karola Wojtyły w Polsce jako papieża. Ta wizyta była bardzo ważna dla Polski i Polaków. Makao i Kraków są pierwszymi miejscami, w których można oglądać tę wystawę. W pewnym sensie Makao zapatrzyło się w Kraków ”. Wystawa „Jan Paweł II. Ludzie i miejsca” odzwierciedla postawę wielkiej pokory, którą – jak mówi artystka i fotograf – papież był w stanie przekazać zarówno Kościołowi, jak i światu. „Nie było mi łatwo nazwać tę wystawę. Obrazy są bowiem różne. W końcu wybrałam ten tytuł.  Jan Paweł II był w tak wielu miejscach i był blisko tak wielu osobistości, tak wielu ludzi, że wydawało się to najbardziej odpowiednim tytułem”- twierdzi Joanna Sobczyk-Pająk.


Prawie piętnaście lat po śmierci Jan Paweł II pozostaje wiodącą postacią w swojej rodzinnej Polsce.
Krakowska artystka uważa papieża za inspirację i przyjmuje pragnienie, by sztuka, którą tworzy, przybliżała ludzi do dziedzictwa Wojtyły: „Jan Paweł II jest bardzo ważną postacią dla Polaków. To wciąż dla mnie odniesienie. Był papieżem, kiedy byłam dzieckiem, kiedy byłam nastolatką. Jego nauki były ważne, gdy kształtowała się moja osobowość - mówi Sobczyk-Pająk. Dodała, że jako artystka stara się inspirować innych swoją pracą i sztuką.  „Myślę, że moja praca jest dobrym sposobem, aby inni dowiedzieli się więcej o postaci takiej jak Jan Paweł II”.


Z kolei w godzinach wieczornych 5 czerwca – gdy już żar słońca złagodził swoje grzanie – miało wystąpienie ks. prof. Roberta Nęcka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Warto podkreślić, że dziedzictwo Jana Pawła II, zwłaszcza w odniesieniu do otwartego i szczerego związku, jaki papież polski zdołał utrzymać z mediami podczas swojego pontyfikatu, było punktem kulminacyjnym seminarium naukowego na University St. Joseph.  Kierownik Katedry Edukacji Medialnej poruszył między innymi rolę mediów w szerzeniu nauk Karola Wojtyły. Prawie piętnaście lat po jego śmierci i pięć lat po tym, jak został ogłoszony Świętym przez Kościół katolicki, Jan Paweł II nadal jest żywym źródłem inspiracji zarówno w ojczyźnie, jak iw wielu innych miejscach na świecie. W wywiadzie dla dziennika „O Clarim” ks. Nęcek omówił sposób, w jaki media się zmieniają, i wpływ sieci społecznych na wysiłki ewangelizacyjne prowadzone przez Kościół. W rozmowie panelowej prowadzonej w języku angielskim przez Joannę Sobczyk-Pająk i w języku włoskim przez ks. Roberta Nęcka podkreślono, że nie należy ignorować platform takich jak Twitter lub Facebook. Fakt, że nie wszyscy księża są w stanie wchodzić w interakcje z nową rzeczywistością mediów społecznościowych, oznacza po prostu, że członkowie kościoła muszą się kształcić i odzyskać dostęp do mediów. Jan Paweł II był fenomenem w mediach. Doskonale zdawał sobie sprawę ze znaczenia mediów i posiadał roztropność i przenikliwość, aby nauczyć się komunikować z dziennikarzami. Dzisiejszy świat jest zglobalizowany. Media mają moc przyspieszania łączności między różnymi narodami i kulturami, informowania niemal natychmiast w skali globalnej. Media oferują możliwość pomnażania wiedzy, promowania dzieł miłosierdzia pośród zglobalizowanej publiczności. W obliczu tak wielu konfliktów, tak wielu punktów zapalnych i nieporozumień, Jan Paweł II wzywał dziennikarzy i media, aby pomogły rozpowszechniać Dobrą Nowinę.


W końcowej fazie seminarium naukowego o głos został poproszony były dyrektor „Księżówki” ks. prałat Tomasz Boroń. W ciekawej dyskusji przedstawił – zróżnicowanej narodowościowo publiczności – kulisy wizyty Jana Pawła II w Zakopanem i dokonał opisu jej znaczenia w pobudzeniu wiary na Podhalu. Warto dodać, że otwarcie wystawy i wykład były transmitowane na żywo przez telewizję internetową, a wywiady prasowe stały się przesłaniem pierwszych stron gazet w Makao.
Na zakończenie pobytu w Makao Joanna Sobczyk-Pająk i ks. Robert Nęcek zostali dowartościowani przez rektora uczelni pamiątkowymi tablicami, na których znajdują się wyrzeźbione słowa w języku angielskim i chińskim „Veritatis Sancti Ioseph”.

https://www.oclarim.com.mo/en/2019/06/14/robert-necek-teacher-at-the-pontifical-university-of-john-paul-ii-in-krakow-where-the-people-are-so-must-be-the-church/

 

Ks. dr hab. Robert Nęcek
dowartościowany na University St. Joseph w Makao

Na zaproszenie prof. Stephena Morgana, dziekana Wydziału Nauk Religijnych i Społecznych z University of Saint Joseph w Makao gościli z wykładami ks. prof. Robert Nęcek, kierownik Katedry Edukacji Medialnej i mgr Joanna Sobczyk-Pająk, krakowska artystka, fotograf i wykładowca z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Do grona zaproszonych osób należeli także: ks. prałat Tomasz Boroń, proboszcz parafii Podłęże, wieloletni dyrektor „Księżówki” w Zakopanem i mąż artystki Jarosław Pająk z córką Igą.


Już sama podróż była intensywna. Przejazd do Warszawy, a stamtąd długi lot do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Następnie 4 godziny przerwy i 5 godzin lotu do Hongkongu. Pierwszy raz lecieliśmy największym samolotem na świecie Airbus A380-800 należącym do arabskich linii lotniczych Emirates. Jest to największy pasażerski czterosilnikowy samolot marzeń. Na jego skrzydłach mogłoby zaparkować ponad dwadzieścia samochodów. Po wylądowaniu odbiór bagaży i dalsza godzinna podróż wodolotem do Makao. Trasa wodna, jaka przed nami się odsłaniała, przechodziła wyobrażenia. Piękne widoki, wspaniały ponad 50 kilometrowy morski most, potężne wieżowce stupiętrowe – to wszystko robiło niesamowite wrażenie. Na miejscu w porcie morskim czekał na nas przedstawiciel miejscowej diecezji. Gdy otrzymaliśmy już klucze do własnych apartamentów przyszedł czas na odpoczynek, a kolejnego dnia ruszyliśmy z wizytą do dziekana.


Spotkanie z prof. Morganem było niezwykle interesujące. Wyraził swoje zainteresowanie Katedrą Edukacji Medialnej, a także wprost pytał mgr Sobczyk-Pająk o rolę obrazów i fotografii w jej życiu. Po dłuższej rozmowie okazało się, że mamy wspólnego znajomego na Uniwersytecie w angielskim Birmingham. Wychodząc z biura dziekana poznaliśmy austriackiego profesora z Wiednia Franza Gassnera. To właśnie on towarzyszył nam na uroczystym wykładzie i otwarciu wernisażu.
Tym sposobem inauguracja wernisażu miała miejsce 2 czerwca i trwała dziesięć dni. Krakowska artystka mgr Joanna Sobczyk-Pająk przywiozła do Makao dwadzieścia swoich prac i była pierwszą polską artystką i fotografem, która zaprezentowała swoje prace na Uniwersytecie w Makao. Święty Jan Paweł II był główną postacią wystawy, ale nie jedyną. Oglądający wystawę Portugalczycy, Brazylijczycy, Hiszpanie i Chińczycy rozpoznali postać kardynała Macharskiego i klasztor Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niezwykle interesującym był obraz papieża modlącego się przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie. Na wystawie gościły miejscowe media. Obrazy mgr Sobczyk-Pająk, które można było oglądać w azjatyckim Makao stanowiły część większej wystawy poświęconej polskiemu papieżowi. Jej główna odsłona zostanie zainaugurowana 2 lipca w Krakowie w Muzeum Archidiecezjalnym w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia urodzin Karola Wojtyły.  Mając tego świadomość Joanna Sobczyk-Pająk powiedziała w wywiadzie dla dziennika „O Clarim”, że „dzięki tej wystawie zamierzam świętować kilka ważnych momentów. Minęło czterdzieści lat od pierwszej wizyty Karola Wojtyły w Polsce jako papieża. Ta wizyta była bardzo ważna dla Polski i Polaków. Makao i Kraków są pierwszymi miejscami, w których można oglądać tę wystawę. W pewnym sensie Makao zapatrzyło się w Kraków ”. Wystawa „Jan Paweł II. Ludzie i miejsca” odzwierciedla postawę wielkiej pokory, którą – jak mówi artystka i fotograf – papież był w stanie przekazać zarówno Kościołowi, jak i światu. „Nie było mi łatwo nazwać tę wystawę. Obrazy są bowiem różne. W końcu wybrałam ten tytuł.  Jan Paweł II był w tak wielu miejscach i był blisko tak wielu osobistości, tak wielu ludzi, że wydawało się to najbardziej odpowiednim tytułem”- twierdzi Joanna Sobczyk-Pająk.

Prawie piętnaście lat po śmierci Jan Paweł II pozostaje wiodącą postacią w swojej rodzinnej Polsce. Krakowska artystka uważa papieża za inspirację i przyjmuje pragnienie, by sztuka, którą tworzy, przybliżała ludzi do dziedzictwa Wojtyły: „Jan Paweł II jest bardzo ważną postacią dla Polaków. To wciąż dla mnie odniesienie. Był papieżem, kiedy byłam dzieckiem, kiedy byłam nastolatką. Jego nauki były ważne, gdy kształtowała się moja osobowość - mówi Sobczyk-Pająk. Dodała, że jako artystka stara się inspirować innych swoją pracą i sztuką.  „Myślę, że moja praca jest dobrym sposobem, aby inni dowiedzieli się więcej o postaci takiej jak Jan Paweł II”.


Z kolei w godzinach wieczornych 5 czerwca – gdy już żar słońca złagodził swoje grzanie – miało miejsce wystąpienie ks. prof. Roberta Nęcka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Warto podkreślić, że dziedzictwo Jana Pawła II, zwłaszcza w odniesieniu do otwartego i szczerego związku, jaki papież polski zdołał utrzymać z mediami podczas swojego pontyfikatu, było punktem kulminacyjnym seminarium naukowego na University St. Joseph.  Kierownik Katedry Edukacji Medialnej poruszył między innymi rolę mediów w szerzeniu nauk Karola Wojtyły. Prawie piętnaście lat po jego śmierci i pięć lat po tym, jak został ogłoszony Świętym przez Kościół katolicki, Jan Paweł II nadal jest żywym źródłem inspiracji zarówno w ojczyźnie, jak iw wielu innych miejscach na świecie. W wywiadzie dla dziennika „O Clarim” ks. Nęcek omówił sposób, w jaki media się zmieniają, i wpływ sieci społecznych na wysiłki ewangelizacyjne prowadzone przez Kościół. W rozmowie panelowej prowadzonej w języku angielskim przez Joannę Sobczyk-Pająk i w języku włoskim przez ks. Roberta Nęcka podkreślono, że nie należy ignorować platform takich jak Twitter lub Facebook. Fakt, że nie wszyscy księża są w stanie wchodzić w interakcje z nową rzeczywistością mediów społecznościowych, oznacza po prostu, że członkowie Kościoła muszą się kształcić i odzyskać dostęp do mediów. Jan Paweł II był fenomenem w mediach. Doskonale zdawał sobie sprawę ze znaczenia mediów i posiadał roztropność i przenikliwość, aby nauczyć się komunikować z dziennikarzami. Dzisiejszy świat jest zglobalizowany. Media mają moc przyspieszania łączności między różnymi narodami i kulturami, informowania niemal natychmiast w skali globalnej. Media oferują możliwość pomnażania wiedzy, promowania dzieł miłosierdzia pośród zglobalizowanej publiczności. W obliczu tak wielu konfliktów, tak wielu punktów zapalnych i nieporozumień, Jan Paweł II wzywał dziennikarzy i media, aby pomogły rozpowszechniać Dobrą Nowinę.


W końcowej fazie seminarium naukowego o głos został poproszony były dyrektor „Księżówki” ks. prałat Tomasz Boroń. W ciekawej dyskusji przedstawił – zróżnicowanej narodowościowo publiczności – kulisy wizyty Jana Pawła II w Zakopanem i dokonał opisu jej znaczenia w pobudzeniu wiary na Podhalu. Warto dodać, że otwarcie wystawy i wykład były transmitowane na żywo przez telewizję internetową, a wywiady prasowe stały się przesłaniem pierwszych stron gazet w Makao.
Na zakończenie pobytu w Makao Joanna Sobczyk-Pająk i ks. Robert Nęcek zostali dowartościowani przez rektora uczelni pamiątkowymi tablicami, na których znajdują się wyrzeźbione słowa w języku angielskim i chińskim „Veritatis Sancti Ioseph”.

https://www.oclarim.com.mo/en/2019/06/14/polish-artist-brings-themed-exhibition-to-macau-john-paul-ii-as-seen-by-joanna-sobcyzk-pajak/

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania
poster_makau_a2.pdf 4.79MB [ .pdf ]

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano