„Między zdrowiem i chorobą. 50 lat psychologicznych badań nad zdrowiem w hematologii” – jubileuszowe sympozjum 22 V 2024

17.05.2024 Konferencje, sesje
Data: 22.05.2024
Miejsce wydarzenia: Towarzystwo Lekarskie Krakowskie, ul. Radziwiłłowska 4, Kraków

miedzy_zdrowiem_i_choroba_sympozjum_2024-1280.jpg

Towarzystwo Lekarskie Krakowskie oraz Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne Sfogato mają zaszczyt zaprosić na Jubileuszowe Sympozjum Naukowe WJASC 2024 (22 maja 2024, godz. 16.00, Dom Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, ul. Radziwiłłowska 4, Kraków), będące kontynuacją naukowej dyskusji zapoczątkowanej na Światowym Kongresie Naukowym Juliana Aleksandrowicza (WJASC) w 2008 roku w Krakowie, a dotyczące holistycznego podejścia do problematyki zdrowia w szczególności roli psychologa w leczeniu chorych na białaczkę. W tym roku obchodzimy jubileusz 50-lecia pracy psychologa w Klinice Hematologii w Krakowie, w tym jubileusz 50-lecia pracy naukowej prof. WSG dr hab. Heleny Wrony-Polańskiej – uczennicy Profesora Juliana Aleksandrowicza – pierwszej psycholog i psychoterapeutki zatrudnionej w Klinice Chorych Somatycznie przez Profesora Juliana Aleksandrowicza.

W programie sympozjum znajdą się wykłady naukowe dotyczące holistycznego podejścia do problematyki zdrowia i jego promowania. Przedstawiciele różnych dyscyplin przedstawią zagadnienie w aspektach: medycznym, psychologicznym, społecznym i duchowym. Wśród prelegentów są także pracownicy naukowi Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Nie zabraknie muzyki, do której leczniczej roli tak wielką wagę przekładał Profesor Julian Aleksandrowicz. Jubileuszowe Sympozjum Naukowe poprowadzi prof. dr hab. med. Igor Gościński oraz prof. WSG dr hab. Helena Wrona-Polańska.

Honorowy Patronat
  • Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski
  • Prezydent Miasta Krakowa dr Aleksander Miszalski
  • Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
  • Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki
  • Polskie Towarzystwo Psychologiczne
  • Przewodnicząca Komisji Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Oddział Kraków prof. dr hab. Maria Kielar-Turska

22 maja 2024
Towarzystwo Lekarskie Krakowskie, ul. Radziwiłłowska 4, Kraków
16:00

Prof. dr hab. med. Igor Gościński, prezes TLK
Uroczyste otwarcie i przewodniczenie

Muzyczny akcent
Marek Polański – skrzypce, Marta Polańska – fortepian
16:15 Prof. dr hab. med. Aleksander Skotnicki
Wprowadzenie o Profesorze Julianie Aleksandrowiczu
WYKŁADY
16:30 Prof. WSG, dr hab. Helena Wrona-Polańska
„Subiektywne poczucie zdrowia jako wskaźnik jakości życia i promocji zdrowia chorych po transplantacji szpiku kostnego – z perspektywy 50 lat badań”
16:45 Prof. dr hab. n. med. Alicja Nasiłowska-Barud
„Mistrz i jego uczennica w holistycznym ujęciu zdrowia i stosowanych metodach leczenia chorych na różne typy białaczek”
17:00 Prof. dr hab. Przemysław Bąbel
„Tak leczy placebo. Od mechanizmów działania placebo do ich zastosowania w praktyce klinicznej”
17:30 Prof. dr hab. med. Artur Jurczyszyn
„Jak aktywnie żyć z nowotworem?”
17:45 Bp. prof. dr hab. Janusz Mastalski
„Gerontologiczne aspekty inkluzji i ekskluzji społecznej. Próba typologii stereotypów w tym obszarze”
18:00 Ks. prof. dr hab. Józef Makselon
„Cierpienie i nadzieja”