Międzynarodowa konferencja "Global Initiatives in Migrant and Refugee Education" w Nowym Jorku współorganizowana przez UPJPII 15 – 17 XI 2018

13.11.2018 Konferencje, sesje

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie już po raz drugi jest współorganizatorem międzynardoowej konferencji Global Initiatives in Migrant and Refugee Education ktora odbędzie się w dniach 15-17 listopada 2018 w Nowym Jorku w Manhattan College.

Konferencja ma na celu ukazanie najlepszych praktyk w edukacji uchodźców, wspomagając studentow z całego świata, którzy mają trudności z dokończeniem edukacji w krajach do których przybyli lub mają do niej ograniczony dostęp w obozach dla uchodźców. Na konferencji usłyszymy wystąpienia naukowców i członków organizacji humanitarnych z całego świata, w tym Dr Stephena Rasche’a z Uniwersytetu Katolickiego w Irbilu (Irak), Ashisha Gadnisa – szefa i założyciela firmy BanQu czy Joan Rosenhauer, szefową Jesuit Refugee Service USA. Moderatorem pierwszej sesji plenarnej podczas konferencji jest dr Paulina Guzik, adiunkt IDiKS UPJPII. Dr Guzik poprowadzi także warsztat nt. Komunikacji problematyki uchodźców i migrantów (na podstawie badań własnych: ( link: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/23753234.2018.1478230 ) i sesję dotyczącą inicjatywy Refugee & Migrant Education Network.
Program konferencji: (załącznik)
Plakat: (załącznik)

Nasz Uniwersytet jest członkiem międzynarodowej sieci Refugee & Migrant  Education Network założonej w ubiegłym roku w Rzymie podczas pierwszej tego typu konferencji na Uniwersytecie Gregoriańskim. Wszystkich uczestników konferencji pobłogosławił na prywatnej audiencji Ojciec Święty Franciszek. Mówił wówczas o szczególnej roli uniwersytetów katolickich w zwalczaniu zachowań ksenofobicznych i wrogich wobec uchodźców w społeczeństwie obywatelskim. W czasie audiencji i na konferencji obecny był Rektor UPJPII ks prof. Wojciech Zyzak. Przedstawicielem Rektora w sieci RME Network jest dr Paulina Guzik.
Relacja z ubiegłorocznej konferencji

W tym roku, w rozmowie z dr Guzik Ojciec Fabio Baggio, Podsekretarz Sekcji Migrantów i Uchodźców Watykanu powiedział, że edukacja migrantów i uchodźców to „obowiązek sprawiedliwości uniwersytetów – muszą one dzielić się swoimi środkami z tymi, którzy mają mniej – to jest dobra inwestycja“ – dodał Ojciec Baggio. Całość rozmowy dostępna jest w artykule:

„Sieć Refugee & Migrant Education Network to piękna inicjatywa, pozwalająca Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie uczestniczyć w misji, która tak bardzo leży na sercu Ojcu Świętemu – pomocy tym, którzy nie mają możliwości walczyć o siebie. My w pewnym sensie jesteśmy ich adwokatami“ – mówi ks. Rektor Wojciech Zyzak.

„Uniwersytety często boją się angażować w takie inicjatywy, tłumacząc się małą ilością studentów zagranicznych lub brakiem dużej liczy uchodźców w danym kraju. Jednak możliwości zaangażowania jest znacznie więcej – od szkoleń dla nauczycieli z obozów dla uchodźców po wysyłanie sygnału online z wykładów na campusy w obozach czy innych miejcach pobytu uchodźców. Mnóstwo jest kierunków działań – wcale nie bardzo kosztownych – wystarczą dobre chęci i wiedza o tych inicjatywach. UPJPII może być dumny, że tą wiedzę nie tylko ma, ale pomaga ją rozpowszechniać na całym świecie“ – mowi dr Paulina Guzik.

Zapraszamy na nową stronę RME Network:
Rmenetwork.org

Tam znajdują się szczegółowe informacje o jej inicjatywach i informacje o konferencji.

poster7.pdf 8.03MB [ .pdf ]