Aktualności

Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny: "Płodność listu, który dotarł z przyszłości: 50 lat Humanae vitae" 16 – 18 XI 2018

25.10.2018 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II zapraszają do udziału w kongresie

Czy miłość może się „przeterminować”? Nie, dlatego encyklika Humanae vitae jest nadal aktualna. Zapraszamy do Krakowa na Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny: Płodność listu, który dotarł z przyszłości: 50 lat Humanae vitae.

Teoria (akademicka) i praktyka (życiowa)

– Kongres będzie okazją do naukowo-duszpasterskiej refleksji nad ponadczasową encykliką Humanae vitae – mówi ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w Krakowie. – Naszym celem jest ponowne odczytanie encykliki, o której już we wstępie papież Paweł VI powiedział, że powstała z troski o życie i szczęście ludzi, przede wszystkim małżonków i rodziców – dodaje. Choć formuła kongresu zakłada debatę naukową, warto, aby uczestniczyły w nim także (a może przede wszystkim) ci, którzy miłość małżeńską i rodzicielską praktykują w swojej codzienności. – Kongres nie jest wydarzeniem oderwanym od rzeczywistości, w jakiej żyją małżonkowie i rodziny. Wprost przeciwnie, organizujemy go po to, aby odpowiedzieć na konkretne zmagania i pytania o miłość małżeńską i odpowiedzialne rodzicielstwo. Dlatego przewidzieliśmy aż cztery panele dyskusyjne, podczas których porozmawiamy o tym, co najbardziej dotyka współczesne rodziny – dodaje ks. Gałuszka.

List z przyszłości

Duszpasterz rodzin podkreśla, że celem kongresu nie jest dostarczenie nowej interpretacji Humanae vitae, ale raczej odkrycie jej ponadczasowego przesłania i głębi. Stąd tytuł wydarzenia: „Płodność listu, który dotarł z przyszłości”. – Papież Paweł VI wyprzedził swoją epokę. Niektóre zagadnienia bioetyczne czy też dotyczące etyki życia małżeńskiego stały się szeroko dyskutowane całkiem niedawno, a Paweł VI wspominał o nich już 50 lat temu – mówi ks. dr Paweł Gałuszka i przypomina słowa papieża Benedykta XVI, który 10 maja
2008 r. w przemówieniu  do uczestników kongresu z okazji 40-lecia encykliki na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie powiedział: „to, co było prawdą wczoraj, pozostaje prawdą i dzisiaj. Prawda wyrażona w Humanae vitae jest niezmienna. Co więcej, właśnie w świetle nowych odkryć naukowych zawarte w niej nauczanie staje się bardziej aktualne i skłania do refleksji nad jej wewnętrzną wartością. Kluczowym słowem, umożliwiającym konsekwentne wniknięcie w jej treści, jest miłość”. – Czy miłość może przestać być aktualna? Nie. Doświadczenia wielu małżonków pokazują, że choć to wymagająca droga, daje autentyczny pokój serca i prowadzi do odkrycia piękna życia małżeńskiego i rodzinnego – zauważa duszpasterz rodzin.

Specjaliści od rodzin

O kondycji współczesnych małżeństw i rodzin będzie dyskutować grono naukowców z całego świata, specjaliści w tematyce małżeńsko-rodzinnej, kompetentni i zorientowani zarówno w historii, jak też w aktualnych troskach i wyzwaniach. Zaproszenie do Krakowa przyjęli m.in. prof. Deborah Savage z Uniwersytetu św. Tomasza w Minnesocie, ks. prof. Livio Melina, prof. Stanisław Grygiel i prof. Stephan Kampowski z Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II w Rzymie, prof. Jean-Marie Meyer z Lycée Stanislas w Paryżu oraz dr Anca-Maria Cernea ze Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich w Bukareszcie. Polskie uczelnie i ośrodki będą reprezentować m.in. ks. dr hab. Robert Skrzypczak, o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak oraz Jadwiga i Jacek Pulikowscy. – Cieszę się, że udało nam się zaprosić tak wspaniałe grono, które z prawdziwą pasją zajmują się tematyką dotyczącą życia małżeńskiego i rodzinnego – mówi duszpasterz rodzin.

Krakowskie dziedzictwo

Także miejsce kongresu nie jest przypadkowe. To w Krakowie powstał tzw. Memoriał Krakowski – owoc pracy kard. Karola Wojtyły oraz zgromadzonego wokół niego środowiska teologicznego. Memoriał został przygotowany dla papieża Pawła VI, by wspomóc jego pracę nad encykliką Humanae vitae. Kiedy w Rzymie miało się odbyć się jedno z najważniejszych głosowań komisji pracującej nad encykliką, większość jej członków opowiedziała się za antykoncepcją, co podważało dotychczasowe stanowisko Kościoła w tej kwestii. Wojtyła nie mógł zgodzić się na takie rozwiązanie i w oparciu o nauczanie soborowe dotyczące zasad etycznego wymiaru życia małżeńskiego opracował ze swoimi współpracownikami dokumenty, które stanowiły przeciwwagę dla opinii większości. Tym samym dał Pawłowi VI fundament antropologiczny do ogłoszenia encykliki. W Memoriale Krakowskim Paweł VI dostrzegł, że kobieta i mężczyzna noszą w sobie szczególną godność oraz zdolność do tworzenia w dziedzinie seksualnej prawdziwego dobra moralnego i duchowego.

Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny: Płodność listu, który dotarł z przyszłości: 50 lat Humanae vitae potrwa od 16 do 18 listopada. Wykłady zaproszonych gości (16-17 listopada) odbędą się w auli Zgromadzenia Księży Misjonarzy przy ul. Stradomskiej 4 w Krakowie. Na niedzielę zaplanowano Mszę św. dziękczynną w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Szczegółowy program jest dostępny na www.kongres.diecezja.pl.

Zapisy na kongres przyjmuje Sekretariat Kongresu (tel. 577 517 753).

/Magdalena Guziak-Nowak, rzecznik kongresu/

 

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/290946601513929/?active_tab=about

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano